mites on löytyykö konstia, jolla tyhjennetään automatics joku kansio kun linux-kone sammutetaan tai viimeistään uudelleenkäynnistyksen yhteydessä?
Ja miten se siis toteutetaan nätisti?
Ja miten se siis toteutetaan nätisti?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
laita ne tehtävät temput vaikka tuonne...
vaikka tmp- hakemiston tyhjennys:
rm -r -f /home/[käyttäjä]/tmp/*
, jossa [käyttäjä] on sun oma käyttäjätunnus
tuolla sitten lähtee kaikki tiedostot ja hakemistot, se ei kysele eikä siirrä roskakoriin. jos tulee tarvetta niitä palautella, niin se voi olla ehkä mahdollista, mutta tosi hankalaa eikä välttämättä edes mahdollistakaan, jos konetta on käytetty paljon sen jälkeen.
Jos käyttäjä ei ole kirjautuneena sisään.
Omien käynnistysskriptien lisääminen tapahtuu hieman eri tavoin jakelusta riippuen. Periaate on kuitenkin kaikissa samankaltainen.
Kirjoitat haluamasi skriptin, jonka lisäät järjestelmäsi muiden käynnistysskriptien joukkoon. Näitä ovat esim. skriptit hakemistossa /etc/init.d tai /etc/rc.d/init.d tms. tms.
Joissakin jakeluissa on tiedosto rc.local, johon voi lisätä omia skriptejään, jotka ajetaan muiden käynnistysskriptien jälkeen.
Vastaavasti järjestelmää alasajettaessa käynnistetään tietty ajotaso, ja ko. skriptit ajetaan konetta sammuttaessa.