Kuka maksaa kuolinpesän omistuksessa olevan talon, purkukuntoinen, purkukustannukset? kun osa osakkaista on ulosotossa olevia, varattomia, kyseinen kaupunki ei ilmaiseksi mitään pura.
Kuolinpesä osakkaat
4
413
Vastaukset
- Anonyymi
Se on kuolinpesän omaisuutta eli kuolinpesä (osakkaat yhdessä) maksaa pesän varoilla.
- Anonyymi
Purkaminen menee niiden piikkiin jotka ei ole ulosotossa.
Ulosmittaus tapahtuu vasta jaettaessa eli kun pesä jaetaan osakkaiden kesken sopimusjakona ja tällöin niiden ulosotossa olevien osuus tilitetään ulosottotoimistoon.
Voitte toimia niin, että teette sopimusjaon ja annatte purkukuntoisen/kuntoiset rakennukset palokunnalle harjoituspoltettavaksi jolloinka teille jää vain rakennuspohja huomioitavaksi keräyspisteeseen, (betoni/kiviantura).
Lasit pois ensiksi jottei jää tontille ja muu palamaton materiaali, lämpörakennelmat, vesiputket ja muut jää raivattavaksi.
Auttoiko tämä?
T. Professional of the law and word's, Lawetorder Z via V.- Anonyymi
Kun kuolinpesäosuus on ulosmitattu, kuolinpesä asetetaan maksukieltoon ja kaikkeen tarvitaan ulosottoviranomaisen lupa. Ilman lupaa velkojilta ei voi aloittaa mitään sopimusjakoa. Luvan kysyy ulosottomies eli vouti, kun kaikki laskelmat pesästä on toimitettu voudille. Muussa tapauksessa pesänjakaja myy tai huutokauppaa kohteen viiden vuoden prosessin aikana.
- Anonyymi
Aloituksessa ei kerrottu, että kuolinpesä olisi ulosotossa, vaan osa pesän osakkaista.
Purkukustannukset maksaa kuolinpesä. Jos kuolinpesässä ei ole varoja, silloin voi kuolinpesän hakea konkurssiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172263Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671519Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061450Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61352Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681295Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell751175Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.361131Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311077En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521046