Onko kellään kokemusta vastaavasta: alapään kutina kestänyt jo muutaman viikon ja sitä ennen juuri ennen kuukautisia ja vähän niiden jälkeen jo pidemmän ajan. Kutina on välillä niin kamalaa, että alapäähän tulee vertavuotavia haavoja raapimisen seurauksena. Epäilin hiivaa, mutta gynekologi sanoi, että valkovuoto ja alapää näyttää ihan normaalilta. Nyt kevään aikana olen kärsinyt ihon kutinasta myös koko kropassa, onko näillä joku yhteys? Ostin apteekista Cerival-öljyä ja laitoin sitä muutaman pvä:n ajan , mutta nyt kutina taas alkoi. Hyviä vinkkejä, mistä tämä voisi johtua ja mikä auttaisi?? Tulen hulluksi tähän kutinaan:(.
Inho kutina
Tipitii
3999
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla on ollut samanlaista kutinaa jo useamman kuukauden ajan. Hiivaa ei tämäkään ollut, eikä lekuri osannut auttaa enempää. Kutina on välillä niin sietämätöntä, että on vaan raavittava ja raavittava... Kutina yltyy yleensä muutaman kerran päivässä, ja silloin on pakko mennä vessaan raapimaan. Olen kokeillut vaikka minkälaisia rasvoja ja voiteita, myös tuota Ceridal-öljyä, eikä mistään ole ollut apua. Kutina on itselläni pistemäistä, paitsi taipeen kohdalla laajempaa. Ihossa ei kuitenkaan näy mitään kummallista. Kortisonivoiteella saan oloni siedettävämmäksi aina joksikin aikaa. Olen käyttänyt myös vain puuvillaisia alkkareita, tuulettanut paikkoja öisin, pessyt korkeintaan kerran päivässä, enkä ole ajellut karvoja, joten ei voi johtua mistään näihinkään liittyvästä. Myöskään pesuaineista yms. ei voi johtua, koska samoja olen aina käyttänyt. Minkäänlaisia allergioita minulla ei ole, eikä muutenkaan erityisen kuiva iho, joten ihmetyttää mistä tämä on yhtäkkiä kehittynyt. En osaa auttaa sen paremmin kuin tiedolla, että kanssakärsijöitä on monia!
Yksi mahdollinen syy on papilloomavirus. Minulla selvisi vuosia kestäneen kutinan syy, kun todettiinkin kondylooma. Mitään muita oireita ei ole ikinä ollut kuin kutina.
Tällä hetkellä syön tyrniöljykapseleita ja rasvaan Bevitalla. Tulen toimeen, mutta tiedän, mistä puhutte...
Oletko Tipitii eliminoinut terveyssideallergian mahdollisuuden? Ajankohta voisi sopia, jos sinulla ovulaation jälkeen olisi vähän runsaampaa valkovuotoa ja pitäisit pikkuhousunsuojia ja sitten kuukautisten aikana siteitä. Minulle siteistä tuli kutinan lisäksi ihan pieniä haavojakin. Nykyisin käytän kestositeitä (tai kuukautiskuppia) ja enää ei ole tarvinnut kärsiä minkäänlaisista kutinoista moneen vuoteen, kun vihdoin tajusin mistä kutina ja ihon rikkoutuminen johtuvat. Linkkejä kestositeiden jälleenmyyjien sivuille löydät http://kuukuppikunta.net/ -sivujen kohdasta 'Muut kestosuojat'.