Mites te jotka käytte tanssimassa paljon:
Miten kauan pystytte oleen ilman tanssimista?
Vaikuttaako oloon teillä miten, kun tietää että on tanssia mutta ei pääse taikka mene jostain syystä?
Miten kauan pystytte oleen ilman tanssimista?
Vaikuttaako oloon teillä miten, kun tietää että on tanssia mutta ei pääse taikka mene jostain syystä?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Viikko sit on päästävä
No jos pitää mennä johki muualle pönöttään kyllä menen mutta kyllä se tanssi pyörii mielessä
Koronapandemia opetti aika monelle, että tansseista pystyy olemaan tosi kauankin poissa. Nimittäin moniahan ei sen jälkeen ole näkynyt tanssipaikoilla kuin satunnaisesti. Tämän johdosta tanssipaikoilla on nyt kauhean paljon sitä turvallista tanssitilaa nuorille. Mutta nuoria ei näy! Eivätkä taitotanssijatkaan ole enää vuosiin ärsyttäneet taitotanssija-allergisia artistejakaan, mitä sitäkin voidaan pitää hyvänä asiana.
Miten eräät artistit saattoivatkin olla niin hölömöjä, että oikein välispiikeissään antoivat y.märtää, että taitotanssijoita ei heän keikolla kaivata tanssiparketin täytteeksi. Nyt he joutuu käyttää tanssipaikkoja kaikukoneinaan.
Eräs artisteista haluaa pölläyttää vanhoja lavakäytäntöjä ja tahallaan vaikeuttaa hakukäytäntöä soittamalla parittomasti biisejään. Sanoo sen myös suoraan, ei ymmärrä että sillä sekoittaa koko systeemin. Seuraava bändi joutuu korjaamaan tilanteen. Ei se siitä yhden artistin sodasta muutu mihinkään, saattaa vain karkottaa tanssijoita pois.
No ei siinä mitään jos vain niitä "bilettäviä" ihmisiä haluaa pelkästään keikoilleen.
Korona-aikana oli seitsemän kuukautta pisin paussi kun
Salatansseissa en käynyt.
Nyt jo viikko on liian pitkä aika taukoiluun.
Ilahduttavaa on viimeisen vuoden aikana lavoilla lisääntynyt nuorten määrä. Tämän on huomioinut moni muu mitä tansseissa tulee juteltua ja nähtyä. Lavatanssit trendaa. Osa vanhemmasta väestä vältteleekin jo näitä nuorisoiltoja. Mutta usein ikähaarukka on laidasta laitaan kuten oli jussina kapakanmäellä kun lauteilla Markku Aro, Varjokuva ja Komiat. Sama ilmiö luvassa tulevissa nostalgia tansseissa. 👍
Juuri siksi en lähdekään nostalgia iltaan jos on kansanjuhla eikä tanssit. Tosin en ole tuota iltaa milloinkaan digannut.
Kesällä todella lyhyen aikaa, talvella vaikka koko talven.
Kun vaihtoehto on jäädä sohvalle kesäiltana katsomaan TV:tä, niin varsin nopeasti tulee mieleen, että voisi sittenkin lähteä tansseihin kun talvella tulee istuttua siinä sohvalla riittävästi.
Vaihtoehtona on tietysti terassi kaupungilla, mutta sielläkään ei voi oikein jokailta istua ja naisen seuraa saa tansseissa helpommin, yöseuraa saa taas terassilta useammin.
Joten aika paljon tulee käytyä jossain pyörähtämässä, kun lavatanssi on kuitenkin halpaa verrattuna muihin menoihin, parin kaljan hinnalla koko ilta.
Ennen kävin kerta viikkoon, nyt oin tullut takasin järkiini ja riittää muutaman kerran kaudessa
Tiheesti tuli käytyä, kerta viikkoon useampi vuosi kunnes sitten löytyi kumppani, niin on jäänyt tanssit vähemmälle. Enkä oo niin kaivannukkaan. Saa kosketusta ja leikkiä nyt kotoa. Ei oo ikävä vieraita. Aika aikansa..
Kyllä tanssi on ykkönen. Se menee edelle. Eli useampi kerta viikossa on päästävä ja taukoa en pidä. Miksi pitäisin?
Samaa mieltä, ei mahdollinen kumppani lopeta harrastusta. Joillekin toki se on päätarkoitus. Palaavat uudelleen kiertoon pian hekin 😁
Mä en huoli ollenkaan kumppanikseni sellaista miestä joka ei tanssi, muina harrastuksinaan tehköön mitä lystää mutta se yksi yhteinen harrastus on oltava ja minun kanssani se on tanssi. Ihan riittävästi on kokemusta sellaisista joiden kanssa ei mitään yhteistä harrastusta.
Minulle tanssi on elämän syvin tarkoitus. En pidä taukoja. Elämäni on töitä ja tanssia. Ei ole puutetta ohjelmasta.
Aika hyvin pystyn. Kerta kuussa riittää. Liika tanssiminen pysäyttää elämän.