Haasteena Viroon meno koiran kanssa ja takaisin, koska tosi harva laivayhtiö sallii edullisen ja helpon matkan koira kanssa. Myös hostelli ongelma vaikuttaa olevan suuri, koska moni ei salli lemmikkieläimiä ja ei välttämättä löydä ollenkaan omaan budjettiin sopivaa. Onko koiran kanssa aivan mahdotonta matkustaa edullisesti?
Nyt saatu vastauksia eli Eckerö line vaatii, että hytti pitää olla koiralle tai, että se kulkee kantokassissa. Ongelmana on siis isompien koirien kanssa, että niiden kanssa ei voi kulkea laivalla tai, jos ei halua/pysty kantaa pientä koiraa. Eli aina pitää olla auto tai hytti, johon ei ole varaa. Kantokassia ei saa kannettua, jos on retkeilemässä tai ns yli 5kg painava koira, riippuu mitä kukakin jaksaa kantaa. Tämä on mielestäni todella iso ongelma, koska nyt ei ole mahdollista käyttää koko laivayhtiötä matkustamisessa.
"Mikäli teillä ei ole mahdollisuutta varata hyttiä, voitte matkustaa seuraavasti laivoillamme; pieni lemmikki kantokopassa tai -kassissa tai vaihtoehtoisesti lemmikki voi matkustaa autossa autokannella matkan ajan."
Viking line näyttää olevan ainut, jolla pystyn matkustamaan, kun ei vaadita hyttiä. Ainakin xprs alus oli tallinnan välillä.
Kun matkustat Gabriellan, Viking Cinderellan, Viking Gloryn tai Viking Gracen yövuorolla lemmikkieläin mukana, sinun on varattava hytti. Viking Glorylla ja Viking Gracella lemmikkieläin voi matkustaa ainoastaan lemmikkihytissä. Päivävuoroilla hyttiä ei tarvitse varata. Laivalla lemmikkieläimet saavat oleskella hytissä, mutta eivät vuoteissa. Lemmikkieläimet eivät ole sallittuja allergiahyteissä.
Silja line/Tallink:
Yli 8 kiloiset* lemmikit tulee olla hihnassa kulkiessa julkisten tilojen läpi hytteihin/häkkeihin. Eläimellä tulisi olla myös kuonokoppa. (Pakko olla vai suositus?) Oleskelu julkisissa tiloissa ei ole sallittua. Lemmikkieläimestä veloitetaan aina reittikohtainen maksu.
Alle 8 kiloa* painavia lemmikkejä voidaan viedä julkisiin tiloihin poislukien mm. ravintolat, baarit. Lemmikki on pidettävä joko häkissä tai kantokassissa/kantorepussa. Lemmikkieläimet sallitaan vain laivan lemmikkieläinhäkeissä tai lemmikkieläinhyteissä.
Eli Siljassakin pitää olla aina hytti, häkki tai kantokassi. Ei näytä pääsevän normaalisti kävellen koiran kanssa laivalle esim ulkokannelle matkan ajaksi tai jonnekin istumaan.
https://www.vantaansanomat.fi/paikalliset/1238036
Koira laivalla
Anonyymi-ap
2
836
Vastaukset
- Anonyymi
Ei pitäisi sallia ikinä rakkeja yleisissä tiloissa, rahtitilassa häkissä tai uittaa narun jatkona.
- Anonyymi
Ei se hytti esim. päivämatkalla maksa kauheasti, mutta koirahyttejä on varmaan vähemmän tarjolla. Enemmän on ollut meillä ongelma, että kaksi koiraa per hytti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1323173Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/732104Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371795Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee241687- 1201665
- 1381345
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1001157Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441035"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!47995Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29927