Koira laivalla

Anonyymi-ap

Haasteena Viroon meno koiran kanssa ja takaisin, koska tosi harva laivayhtiö sallii edullisen ja helpon matkan koira kanssa. Myös hostelli ongelma vaikuttaa olevan suuri, koska moni ei salli lemmikkieläimiä ja ei välttämättä löydä ollenkaan omaan budjettiin sopivaa. Onko koiran kanssa aivan mahdotonta matkustaa edullisesti?

Nyt saatu vastauksia eli Eckerö line vaatii, että hytti pitää olla koiralle tai, että se kulkee kantokassissa. Ongelmana on siis isompien koirien kanssa, että niiden kanssa ei voi kulkea laivalla tai, jos ei halua/pysty kantaa pientä koiraa. Eli aina pitää olla auto tai hytti, johon ei ole varaa. Kantokassia ei saa kannettua, jos on retkeilemässä tai ns yli 5kg painava koira, riippuu mitä kukakin jaksaa kantaa. Tämä on mielestäni todella iso ongelma, koska nyt ei ole mahdollista käyttää koko laivayhtiötä matkustamisessa.

"Mikäli teillä ei ole mahdollisuutta varata hyttiä, voitte matkustaa seuraavasti laivoillamme; pieni lemmikki kantokopassa tai -kassissa tai vaihtoehtoisesti lemmikki voi matkustaa autossa autokannella matkan ajan."

Viking line näyttää olevan ainut, jolla pystyn matkustamaan, kun ei vaadita hyttiä. Ainakin xprs alus oli tallinnan välillä.

Kun matkustat Gabriellan, Viking Cinderellan, Viking Gloryn tai Viking Gracen yövuorolla lemmikkieläin mukana, sinun on varattava hytti. Viking Glorylla ja Viking Gracella lemmikkieläin voi matkustaa ainoastaan lemmikkihytissä. Päivävuoroilla hyttiä ei tarvitse varata. Laivalla lemmikkieläimet saavat oleskella hytissä, mutta eivät vuoteissa. Lemmikkieläimet eivät ole sallittuja allergiahyteissä.

Silja line/Tallink:
Yli 8 kiloiset* lemmikit tulee olla hihnassa kulkiessa julkisten tilojen läpi hytteihin/häkkeihin. Eläimellä tulisi olla myös kuonokoppa. (Pakko olla vai suositus?) Oleskelu julkisissa tiloissa ei ole sallittua. Lemmikkieläimestä veloitetaan aina reittikohtainen maksu.
Alle 8 kiloa* painavia lemmikkejä voidaan viedä julkisiin tiloihin poislukien mm. ravintolat, baarit. Lemmikki on pidettävä joko häkissä tai kantokassissa/kantorepussa. Lemmikkieläimet sallitaan vain laivan lemmikkieläinhäkeissä tai lemmikkieläinhyteissä.

Eli Siljassakin pitää olla aina hytti, häkki tai kantokassi. Ei näytä pääsevän normaalisti kävellen koiran kanssa laivalle esim ulkokannelle matkan ajaksi tai jonnekin istumaan.

https://www.vantaansanomat.fi/paikalliset/1238036

2

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei pitäisi sallia ikinä rakkeja yleisissä tiloissa, rahtitilassa häkissä tai uittaa narun jatkona.

    • Anonyymi

      Ei se hytti esim. päivämatkalla maksa kauheasti, mutta koirahyttejä on varmaan vähemmän tarjolla. Enemmän on ollut meillä ongelma, että kaksi koiraa per hytti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      180
      3241
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2121
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      44
      1979
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1941
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1461
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1231
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1193
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      384
      1071
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      993
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      42
      817
    Aihe