Haasteena Viroon meno koiran kanssa ja takaisin, koska tosi harva laivayhtiö sallii edullisen ja helpon matkan koira kanssa. Myös hostelli ongelma vaikuttaa olevan suuri, koska moni ei salli lemmikkieläimiä ja ei välttämättä löydä ollenkaan omaan budjettiin sopivaa. Onko koiran kanssa aivan mahdotonta matkustaa edullisesti?
Nyt saatu vastauksia eli Eckerö line vaatii, että hytti pitää olla koiralle tai, että se kulkee kantokassissa. Ongelmana on siis isompien koirien kanssa, että niiden kanssa ei voi kulkea laivalla tai, jos ei halua/pysty kantaa pientä koiraa. Eli aina pitää olla auto tai hytti, johon ei ole varaa. Kantokassia ei saa kannettua, jos on retkeilemässä tai ns yli 5kg painava koira, riippuu mitä kukakin jaksaa kantaa. Tämä on mielestäni todella iso ongelma, koska nyt ei ole mahdollista käyttää koko laivayhtiötä matkustamisessa.
"Mikäli teillä ei ole mahdollisuutta varata hyttiä, voitte matkustaa seuraavasti laivoillamme; pieni lemmikki kantokopassa tai -kassissa tai vaihtoehtoisesti lemmikki voi matkustaa autossa autokannella matkan ajan."
Viking line näyttää olevan ainut, jolla pystyn matkustamaan, kun ei vaadita hyttiä. Ainakin xprs alus oli tallinnan välillä.
Kun matkustat Gabriellan, Viking Cinderellan, Viking Gloryn tai Viking Gracen yövuorolla lemmikkieläin mukana, sinun on varattava hytti. Viking Glorylla ja Viking Gracella lemmikkieläin voi matkustaa ainoastaan lemmikkihytissä. Päivävuoroilla hyttiä ei tarvitse varata. Laivalla lemmikkieläimet saavat oleskella hytissä, mutta eivät vuoteissa. Lemmikkieläimet eivät ole sallittuja allergiahyteissä.
Silja line/Tallink:
Yli 8 kiloiset* lemmikit tulee olla hihnassa kulkiessa julkisten tilojen läpi hytteihin/häkkeihin. Eläimellä tulisi olla myös kuonokoppa. (Pakko olla vai suositus?) Oleskelu julkisissa tiloissa ei ole sallittua. Lemmikkieläimestä veloitetaan aina reittikohtainen maksu.
Alle 8 kiloa* painavia lemmikkejä voidaan viedä julkisiin tiloihin poislukien mm. ravintolat, baarit. Lemmikki on pidettävä joko häkissä tai kantokassissa/kantorepussa. Lemmikkieläimet sallitaan vain laivan lemmikkieläinhäkeissä tai lemmikkieläinhyteissä.
Eli Siljassakin pitää olla aina hytti, häkki tai kantokassi. Ei näytä pääsevän normaalisti kävellen koiran kanssa laivalle esim ulkokannelle matkan ajaksi tai jonnekin istumaan.
https://www.vantaansanomat.fi/paikalliset/1238036
Koira laivalla
Anonyymi-ap
2
748
Vastaukset
- Anonyymi
Ei pitäisi sallia ikinä rakkeja yleisissä tiloissa, rahtitilassa häkissä tai uittaa narun jatkona.
- Anonyymi
Ei se hytti esim. päivämatkalla maksa kauheasti, mutta koirahyttejä on varmaan vähemmän tarjolla. Enemmän on ollut meillä ongelma, että kaksi koiraa per hytti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22819245Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964164Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu732643Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv482153Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1901785Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891622Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731561Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1351540Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1681494Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141384