Haasteena Viroon meno koiran kanssa ja takaisin, koska tosi harva laivayhtiö sallii edullisen ja helpon matkan koira kanssa. Myös hostelli ongelma vaikuttaa olevan suuri, koska moni ei salli lemmikkieläimiä ja ei välttämättä löydä ollenkaan omaan budjettiin sopivaa. Onko koiran kanssa aivan mahdotonta matkustaa edullisesti?
Nyt saatu vastauksia eli Eckerö line vaatii, että hytti pitää olla koiralle tai, että se kulkee kantokassissa. Ongelmana on siis isompien koirien kanssa, että niiden kanssa ei voi kulkea laivalla tai, jos ei halua/pysty kantaa pientä koiraa. Eli aina pitää olla auto tai hytti, johon ei ole varaa. Kantokassia ei saa kannettua, jos on retkeilemässä tai ns yli 5kg painava koira, riippuu mitä kukakin jaksaa kantaa. Tämä on mielestäni todella iso ongelma, koska nyt ei ole mahdollista käyttää koko laivayhtiötä matkustamisessa.
"Mikäli teillä ei ole mahdollisuutta varata hyttiä, voitte matkustaa seuraavasti laivoillamme; pieni lemmikki kantokopassa tai -kassissa tai vaihtoehtoisesti lemmikki voi matkustaa autossa autokannella matkan ajan."
Viking line näyttää olevan ainut, jolla pystyn matkustamaan, kun ei vaadita hyttiä. Ainakin xprs alus oli tallinnan välillä.
Kun matkustat Gabriellan, Viking Cinderellan, Viking Gloryn tai Viking Gracen yövuorolla lemmikkieläin mukana, sinun on varattava hytti. Viking Glorylla ja Viking Gracella lemmikkieläin voi matkustaa ainoastaan lemmikkihytissä. Päivävuoroilla hyttiä ei tarvitse varata. Laivalla lemmikkieläimet saavat oleskella hytissä, mutta eivät vuoteissa. Lemmikkieläimet eivät ole sallittuja allergiahyteissä.
Silja line/Tallink:
Yli 8 kiloiset* lemmikit tulee olla hihnassa kulkiessa julkisten tilojen läpi hytteihin/häkkeihin. Eläimellä tulisi olla myös kuonokoppa. (Pakko olla vai suositus?) Oleskelu julkisissa tiloissa ei ole sallittua. Lemmikkieläimestä veloitetaan aina reittikohtainen maksu.
Alle 8 kiloa* painavia lemmikkejä voidaan viedä julkisiin tiloihin poislukien mm. ravintolat, baarit. Lemmikki on pidettävä joko häkissä tai kantokassissa/kantorepussa. Lemmikkieläimet sallitaan vain laivan lemmikkieläinhäkeissä tai lemmikkieläinhyteissä.
Eli Siljassakin pitää olla aina hytti, häkki tai kantokassi. Ei näytä pääsevän normaalisti kävellen koiran kanssa laivalle esim ulkokannelle matkan ajaksi tai jonnekin istumaan.
https://www.vantaansanomat.fi/paikalliset/1238036
Koira laivalla
Anonyymi-ap
2
718
Vastaukset
- Anonyymi
Ei pitäisi sallia ikinä rakkeja yleisissä tiloissa, rahtitilassa häkissä tai uittaa narun jatkona.
- Anonyymi
Ei se hytti esim. päivämatkalla maksa kauheasti, mutta koirahyttejä on varmaan vähemmän tarjolla. Enemmän on ollut meillä ongelma, että kaksi koiraa per hytti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524357S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1114179Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu404082Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko653937- 853374
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673259IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523231Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171592- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291130