J-kirjain melkein hukassa

Iita75

Hei! Pojallani 4 v. 2 kk. on sellainen pieni vika puheessaan, että ei sano j-kirjainta, mikäli se on sanan alussa (korvautuu yleensä L-äänteellä eli joku on loku). Ainoastaan sanassa "ja" sekä sanoessaan "jii" kirjain tulee oikein myös alussa. Sanoo kirjaimen kuitenkin aina kun se on sanan keskellä. Kummastuttaa - ei niinkään huoleta. Muutoin puhe on selkeää, runsasta ja äänekästä ;)

Kiinnostaisi tietää löytyykö muilta samanlaista ongelmaa eli että lapsi osaa äänteen, muttei aina käytä sitä?

2

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Outi

      Hei! Tuo on aika tavallista vielä tuon ikäisillä lapsilla. Usein puhe voi olla monen äänteen sekamelskaa. Kannattaa vielä odotella, ennen kuin alkaa asian eteen mitään tehdä. Varmaan löytyy itekseen, kerran j kuitenkin tulee sanan sisälle.

    • äippä

      oli T-kirjain hukassa 4.v. kaikki sanat oli K:lla pojan nimi on Tomi niin se oli Komi ja siskon nimi on Tiia niin se oli Kiia ja muut, mut sitten ne vaan yks kerta tuli sieltä. esim. R oli hukassa mut kun "iskä sano, että sano PERKELE niin sieltähän se tuli kun sai luvalla sanoo, mut ei se sen koommin sitä sanaa "viljellyt" kyllä se hyvin menee teilläkin, nauttikaa tästä ajasta ,kohta sekin on ohi, ne kasvaa niin äkkiä isoiks.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3133
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      753
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      690
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      530
    8. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      38
      523
    9. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    Aihe