Vielä 60-luvun alussa (ennen housupukumuotia) oli naisen ainoa hyväksyttävä edustusasu hame/leninki. Työni puolesta saatoin siihen aikaan joutua kaikenlaisiin kissanristiäisiin. Työasuna oli siksi oltava hame ja lisäksi piikkikorkokengät.
Nykyään, viimeisten 10 vuoden aikana olen käyttänyt hametta yksissä häissä, sitten mieheni hautajaisissa ja viimeksi omilla 60-vuotissynttäreillä. Eli yhteensä kolme kertaa. Piikkokorkokenkiä en edes omista. Nilkka nyrjähtää pelkästä ajatuksesta!
Onko nykymuoti ja naisen pukeutumistyyli teistä OK?
Lady vai latylinta
58
7964
Vastaukset
- Leny
Tuota samaa on puhuttu "tyttöjen" kanssa, että on ne pitkikset niin mukavat. Eipä paljon tule hameita leningeistä puhumattakaan käytettyä. Siellä ne vaatekaapissa roikkuu paitsi helteillä, silloin käytän kevyitä hameita ja ehkä mekkojakin.
Eiku, piti sanomani, että kyllä naisellisuus kärsii tietynlaisten "pillihousujen" käytöstä mutta muuten ok.
Piikkikorotkin korostavat naisellisuutta ...nasti mutta älkää koukistako polvianne vaikka kantapää nouseekin, hyi
- Kesämuori
Aivan vasta näin telkkarissa ministeri Karpelan jakavan jotakin kulttuuripalkintoja varsin arkisissa pitkiksissä ja puserossa. Myös presidentti on esiintynyt uutisfilmeissä pitkissä housuissa.
Mitä isot edellä, sitä pienet perässä!- Otontytär
Neljäkymmentä vuotta ja reilut kaksikymmentä kiloa sitten pidin jopa minihametta... Oi, aikoja entisiä! Nykyisin käytän pitkää, muhkuraiset sääret peittävää, hametta, jos jostakin syystä haluan olla naisellisempi kuin pitkissä housuissa. Ostin talvella 'piikkikorkoiset' kengät; en tosin kymmensenttisiä korkoja, kuten nuorena vaan kai noin neljä-viisi senttiä korkeat.
Olen muutaman kerran käyttänyt niitä kevään tilaisuuksissa. Tuntui mukavalta olla olevinaan taas 'latylinta', mutta olipa nilkat kipeät muutaman tunnin seisomisen jälkeen...:( .
- my.mm.eli
koko ikäni kulkea, mutta mutta
Latylintaksi on elämä kolhinut! Eihän sitä 50 - 60 ja vielä 70-luvulla päivittäin piikkikorkoisissa kapeakärkisissä kengisssä kulkiessaan osannut arvata mitä ne tekevät jaloille! Ei näitä vasara- ja liikavarpaita enää saa korkokenkiin ahdetuksi. Ja löystyneet nilkan nivelsiteet (korkeiden korkojen aiheuttamien nilkkanyrjähdysten ja venähdysten aikaansaannosta) vaativat kyllä tukevan matalakantaisen jalkineen, että ylipäätään kävelemään pääsee!
Mitä tulee housuasuun, niin minusta se on ihan ok. Silloin meidän nuoruudessamme hame/leninki oli ehdoton asu kaikessa muussa kuin hiihtäessä! Nyt on housuasuissa valinnanvaraa yllin kyllin. Juhlavasta arkiseen. Tai arkisesta juhlavaan! Kovin vähissä ovat itsellänikin hameen käyttökerrat paitsi mitä nyt hellemekot kesäisin.
Mutta aikatavalla saa etsiä sopivia "tyylikkäitä" aikuiselle naiselle tehtyjä vaatteita. Pintamuoti on nuoria varten eikä meidän "vähän kaarevammat muodot" mahtuisikaan niihin niukkoihin "kaavoihin"! Minusta vaatteessa pitää olla sopivasti väljyyttäkin, ettei näytä kuin liian ahtaaseen makkarankuoreen sullotulta!
Vaan ehkäpä alkavat muotisuunnittelijat luomaan lähitulevaisuudessa tilaa nyt niin suuressa suosiossa olevia silikonirintoja varten, niin mekin "luonnostaan kurvikkaammat" siitä hyötyisimme. Jaa, mutta taitaa olla toiveajattelua - nehän tahtovat korostaa niitä silikoonejaan oikein tiukasti pintaa myötäilevillä asusteilla!- Hintriika
Jos olisimme Amerikoissa, niin haastaisimme kenkätehtailijat oikeuteen! Yhdessäkään kenkälaatikossa ei ollut varoitusteksiä "Piikkikorkokengät vaarantavat terveytenne".
- Kesämuori
Oikealla ladyllä piti olla myös kureliivit. Vartalon oli oltava kuin ampiaisella. Kuka muistaa katkenneen liivinluun piston kyljessään?
- fiiuliN
sekä liivit, että katkenneen luun pistokset.
Muista senkin kun kotiin pääsi , niin ensimmäiseksi liivit nurkkaan.
Mutta olimme me fiksuja mekin, ampiaisvyötäröinemme. - ella43
Hei! Täällä tulokkaana yritän rohjeta pistää viestiä.
Kyllä muistan kun ne liivinluut katkeilivat. Ne oli niitä aikoja kun vyötärö oli jotain 56 cm. ja silti tunsi itsensä lihavaksi. :)
Hame ei aivan mini ollut koskaan, vaikka silloin ei olisi sääriään tarvinnut hävetä, näin jälkeen päin ajateltuna, mutta piikkikorot piti olla.
Nykyisin sitten ei juurikaan hametta tule käytettyä muuten kuin juhlissa, jos silloinkaan. Tosin parina viime päivänä olen yrittänyt opetella pitämään hellemekkoa shortsien sijasta.
Hiukan korkoa kengissä tekee kyllä paljon ulkoasulle. - Trina
ella43 kirjoitti:
Hei! Täällä tulokkaana yritän rohjeta pistää viestiä.
Kyllä muistan kun ne liivinluut katkeilivat. Ne oli niitä aikoja kun vyötärö oli jotain 56 cm. ja silti tunsi itsensä lihavaksi. :)
Hame ei aivan mini ollut koskaan, vaikka silloin ei olisi sääriään tarvinnut hävetä, näin jälkeen päin ajateltuna, mutta piikkikorot piti olla.
Nykyisin sitten ei juurikaan hametta tule käytettyä muuten kuin juhlissa, jos silloinkaan. Tosin parina viime päivänä olen yrittänyt opetella pitämään hellemekkoa shortsien sijasta.
Hiukan korkoa kengissä tekee kyllä paljon ulkoasulle.on nykyaikana meikäläiselle tarpeeton kapistus.
Miten sitä nyt pyörän päälle nousee hame päällä,
hankalaa on. Helteellä shortsit ja muuten farkut
tai muut pitkät housut. Ne ovat käytännöllset.
Joissakin iltatilaisuuksissa olen käyttänyt
"juhlakläninkiä" ja korkokengät tietysti.
Kotona pehmoiset pitkikset on vakio kamaa. - soilike
Tanssut remmikorkkareissa, saapikkaat ja kävelykengätkin siroilla koroila.
Toisin on nyt, ”muutama” kilo myöhemmin.
Terveet jalat, mutta niin mukavuuden haluiset, etteivät suostu menemään ”pikkukenkiin”
Mielestäni muistuttaisin ” Iines ankkaa”, jos pukeutuisin hameeseen ja kokoa 41 oleviin , mataliin, mukaviin jalkineisiin.
Siksi vain housut, hameita ei edes ole vaatekaapissa.
PS. Minäkin muistan liivin luun pistoksen , mutta kun sen ansiosta vyötärö oli 54 cm
hameessa paremmin kuin pitkiksissä,kotiasu on pitkä hame,talvella usen itsekudottuja villahameita ja lämpimämmissä huoneissa,keveitä hameita,pitkiäja röyhelöisiä, olenkohan luonnon oikku niissä on mukavaa juoksennella,pakkohan ulosmennessä on farkut laittaa,yleensä vaihdan hameeseen kun tulen sisälle,
- Hintriika
Kun lukee näitä, niin tulee mieleen, että millähän eväillä mekin arvostelemme nykyajan nuorten muotia. Monessa suhteessa se on paljon järkevämpää kuin meidän nuoruusvuosina.
- Otontytär
Kauniita ja järkeviä ovat nykynuorten vaatteet ja meikkaustaitokin parempi kuin meikäläisellä aikoinaan (Sans Egal pysyi ja pysyi...). Yksi virhelyönti ovat napapaidat, joita vielä valitettavasti näkee juuri pullukoiden päällä; arvostelukyky heittää joskus!
- Ihmettelijä
Otontytär kirjoitti:
Kauniita ja järkeviä ovat nykynuorten vaatteet ja meikkaustaitokin parempi kuin meikäläisellä aikoinaan (Sans Egal pysyi ja pysyi...). Yksi virhelyönti ovat napapaidat, joita vielä valitettavasti näkee juuri pullukoiden päällä; arvostelukyky heittää joskus!
Napapaita voi olla hyvinkin kohtalokas varsinkin riparia pitäville eläkeikäisille papeille.
Etelä_Savon kirkkoherra sai sakot vuodentakaisesta kiihtymyksestään napapaita tytöille. Tempaisi riparilla housunsa kinttuihin ja kysyi, takapeili riparilaisiin päin: onko tämä asu sopiva teistä ehtoolliselle mennessä?
Ei auttanut papin puolustelut, sakot rapsahti ja eläkke alkoi jo männeenä syksynä. - Silloin olin vielä nuori
Otontytär kirjoitti:
Kauniita ja järkeviä ovat nykynuorten vaatteet ja meikkaustaitokin parempi kuin meikäläisellä aikoinaan (Sans Egal pysyi ja pysyi...). Yksi virhelyönti ovat napapaidat, joita vielä valitettavasti näkee juuri pullukoiden päällä; arvostelukyky heittää joskus!
70-luvulla (tai jo 60-luvun lopussa) oli myös napapaita ja lantiohousut muotia. Ja niitä pidettiin sitten talvipakkasellakin mihihameen kanssa. Kaikki vaatteet olivat liian pieniä, paitsi housujen lahkeet, jotka laahasivat maata risaisiksi kuluneina. On tämä nykymuoti sentään selvästi järkevämpää kuin silloin.
- Hintriika
Farkkumuoti rantautui "Amerikoista" Suomeen saakka, kun olimme nuoria tai varhaisnuoria. Pohjoisessa ainakin varsinaisesta farkkukankaasta tehtyjä housuja sanottiin alkuun tongareiksi. Niissä piti olla niin pitkät lahkeet, että lahkeensuun saattoi kääntää.
Sitten oli erikseen mustat farkut, joiden koristesaumat oli ommeltu keltaisella langalla. Niiden myötä tuli pillifarkkuvillitys. Muistan, kun itse kavensin uusien housujen lahkeita. Ne piti olla niin piukat, että hyvä kun ne jotenkin sai puetuksi ja riisutuksi. Sama muoti on kai jo useammankin kerran mennyt ja tullut.
Nykyisin lienee muotia kaikki, mutta nuoriso jakautuu erilaisiin ryhmiin, joista jokainen viestittää omaa "aatettaan" pukeutumisensa kautta. Näin olen ainakin ymmärtänyt asian. Vielä työelämän kuvioissa liikkuvana kaapistani löytyy esim. kolmiosainen liituraitapuku,joilloin voin vaihtaa illaksi hameen ja toisen puseron, jos olen päivällä kulkenut pitkissä housuissa.
Kenkien korot eivät taida enää olla ihan yhtä ohuita piikkejä kuin nuorempana.
Suomessa huomaan miesten olevan yllättäen huomaavaisempia, kun sattumoisin olen pukeutunut siistiin (melkein) minihameeseen.
Keskieuroopassa kauniisti ikääntyneet vanhemmatkin rouvat kulkevat usein varsin lyhyissä hameissa.
Miksi meidän pitää alkaa mummoiksi viimeistään 50 täytettyämme?
Useimmiten kuljen pitkissä housuissa ja mukavissa joustavapohjaisissa kengissä.kirjoitus tähän, on kyllä ladyn sanomana,jos pään sisällä kaikki on oikeassa järjestyksessä niin ukopuolella on sekaisin paikat,ja jos ulkopuolella on siistiä ja kaikki kunnossa pään sisällä ovat asiat sekaisin,TV, haastattelussa anna-leena härkönen,
Tässä vertauksessa puhutaan sairaalloisesta järjestyksen tarpeesta. Esim. pyyheliinat taitellaan millimetrin tarkkuudella yms.; pyritään järjestämään kaikki täsmällisesti omille paikoilleen ympäristössä, kun ei saada otetta pään sisäisiin asioihin.
Kun sisäinen on järjestyksessä, ulkoiseen voi taas suhtautua rauhallisemmin.
PS: Mieluiten olisin Anna-Leena Härkösen näköinen. ;))- Otontytär
optimisti-orvokki kirjoitti:
Tässä vertauksessa puhutaan sairaalloisesta järjestyksen tarpeesta. Esim. pyyheliinat taitellaan millimetrin tarkkuudella yms.; pyritään järjestämään kaikki täsmällisesti omille paikoilleen ympäristössä, kun ei saada otetta pään sisäisiin asioihin.
Kun sisäinen on järjestyksessä, ulkoiseen voi taas suhtautua rauhallisemmin.
PS: Mieluiten olisin Anna-Leena Härkösen näköinen. ;))Ihanaa! Jos oikein tulkitsen edellisen olettamuksen, pääni on mitä parhaimmassa kunnossa :)). Todisteeksi riittää silmäys ympäristööni! En viitsi kuvailla mikä kaikki täällä on epäjärjestyksessä, koska saattaisitte tehdä virhearvioinnin ja luulla minua laiskaksi.
- ulkonäkö
Otontytär kirjoitti:
Ihanaa! Jos oikein tulkitsen edellisen olettamuksen, pääni on mitä parhaimmassa kunnossa :)). Todisteeksi riittää silmäys ympäristööni! En viitsi kuvailla mikä kaikki täällä on epäjärjestyksessä, koska saattaisitte tehdä virhearvioinnin ja luulla minua laiskaksi.
niin on mainittava, että pituus on parikymmentä senttiä alle missimitoista ja muutkin mitat erilaiset, korkkarit siis aina inehmojen ilmoilla!-- Että helppoa ei ole kellään (naisenpuolikkaalla) ja elää vain pitää.
Jos sitten painoa rupeaa kertymään iän mukana, tuntuu korkeiden piikkareitten pito kipeältä, ja se kyllä vie loputkin onnellisuuden olot. - Kesämuori
ulkonäkö kirjoitti:
niin on mainittava, että pituus on parikymmentä senttiä alle missimitoista ja muutkin mitat erilaiset, korkkarit siis aina inehmojen ilmoilla!-- Että helppoa ei ole kellään (naisenpuolikkaalla) ja elää vain pitää.
Jos sitten painoa rupeaa kertymään iän mukana, tuntuu korkeiden piikkareitten pito kipeältä, ja se kyllä vie loputkin onnellisuuden olot.Ei lyhyys mikään vika ole. Minultakin puuttuu se parikymmentä senttiä (pystysuunnassa). Vikaa on suunnittelijoissa (keittiökaappien standardikorkeudet, vaatteet ym.). Iloinen lyhyt voi olla peileistä, jotka on ripustettu niin korkealle, ettei niistä näe edes päälakeaan!
- Otontytär
Kesämuori kirjoitti:
Ei lyhyys mikään vika ole. Minultakin puuttuu se parikymmentä senttiä (pystysuunnassa). Vikaa on suunnittelijoissa (keittiökaappien standardikorkeudet, vaatteet ym.). Iloinen lyhyt voi olla peileistä, jotka on ripustettu niin korkealle, ettei niistä näe edes päälakeaan!
Mittaa riittää sekä pysty- että vaakasuuntaan!
Vaatteet joutuu ostamaan kalliista 'isojen tyttöjen' ( Otontytär kirjoitti:
Mittaa riittää sekä pysty- että vaakasuuntaan!
Vaatteet joutuu ostamaan kalliista 'isojen tyttöjen' (lohdutti jotenkin se härkösen toteamus ei oman huushollini kannalta vaan tyttäreni, siksi toivon että siinä olisi jotain perää,minä en koskaan osannut jättää siivousta tekemättä,niinkuin nämä nykyaikaiset ihmiset,ja eivät saa siivoojaa kun haluaisivat,kunnon siivooja olisi taivaan enkeli,mutta tilan ahtaus,kaupugin asunnonvaihto hakemuskaan ei mene eteenpäin ,ovat kesälomittajat asialla eivät edes saa kopioitua,ja lapsenlikkaa ei ole kun vanhemmat lähtevät,niin että eivät paikat järjesty kun ei mahdu mihinkään,mies ei ehdi vaativalta työltään ostamaan asuntoa, minullekko sekin homma jääpi vaikka se kyllä onnistuu minultakin,
Otontytär kirjoitti:
Mittaa riittää sekä pysty- että vaakasuuntaan!
Vaatteet joutuu ostamaan kalliista 'isojen tyttöjen' (Jos laihdutat, ongelmat kasvavat!
Suomalaiset kauppiaat luulevat, että naisten koot kasvavat kaikkiin suuntiin yhtä paljon, on sitten kyse kengistä tai vaatteista.
Onneksi vähitellen kaupoista alkaa löytää samoja tavaroita kuin keski-Euroopasta.
Tiedän, että esim. Suomen Kappahl käyttää naisten mitoituksessa lyhyempiä malleja kuin ruotsalaiset.
Oletko muuten käynyt Halosella? (En tiedä missä kaupungeissa on myymälöitä.)
Halonen myy paljon saksalaisia naisten vaatteita.
Siellä sovitin elämäni ensimmäisen (ja toistaiseksi ainoan) kerran liian pitkiä naisten pitkiä housuja suoraan tangolta.
Hinnatkin liikkuvat "normaalien" vaatteiden tasolla.- Otontytär
optimisti-orvokki kirjoitti:
Jos laihdutat, ongelmat kasvavat!
Suomalaiset kauppiaat luulevat, että naisten koot kasvavat kaikkiin suuntiin yhtä paljon, on sitten kyse kengistä tai vaatteista.
Onneksi vähitellen kaupoista alkaa löytää samoja tavaroita kuin keski-Euroopasta.
Tiedän, että esim. Suomen Kappahl käyttää naisten mitoituksessa lyhyempiä malleja kuin ruotsalaiset.
Oletko muuten käynyt Halosella? (En tiedä missä kaupungeissa on myymälöitä.)
Halonen myy paljon saksalaisia naisten vaatteita.
Siellä sovitin elämäni ensimmäisen (ja toistaiseksi ainoan) kerran liian pitkiä naisten pitkiä housuja suoraan tangolta.
Hinnatkin liikkuvat "normaalien" vaatteiden tasolla.Viimeksi ostin takin Haloselta Itäkeskuksesta. On täällä omalla paikkakunnalakin k.o. firman liike, mutta kokoja vähemmän. Hankalinta on rintavuus; vaatteet eivät istu, jos ne on tehty littanoille laudanmallisille mannekiineille!
- Mimmu
Helpointa on käyttää pitkiä housuja arkisena asuna, ei tarvitse silloin ajatella istuessa, että onko jalat "oikealla" tavalla ojossa, muutekin kätevämpää, mutta mutta... Nyt hellepäivinä olen käyttänyt hellehamosia, ja on ollut niin tyttömäinen olo, ja miespuoliset tuttavanikin sanoneet että ihan silmä lepää, kun naisella on hame päällä, taitavat miehet pitää enemmän hameista, siihen päätelmään olen tullut, hauskaa...
- zxcy
voisivat ilahduttaa meitä naisia panemalla korkeat mustat remmisandaalit ja kesäleningin. Ainankin minä ilahtuisin tosi paljon. Voisivat olla ihan syötävän näköisiä.
Ihan vain meitä ilahduttaakseen, en tarkoita mitään transuhommeleita. - Hintriika
zxcy kirjoitti:
voisivat ilahduttaa meitä naisia panemalla korkeat mustat remmisandaalit ja kesäleningin. Ainankin minä ilahtuisin tosi paljon. Voisivat olla ihan syötävän näköisiä.
Ihan vain meitä ilahduttaakseen, en tarkoita mitään transuhommeleita.Eikö riitä, että meillä on "miestenpukuihin" pukeutuvia naisjohtajia, jotka ovat käsittäneet tasa-arvon jotenkin kummallisesti - aivan kuin liituraitapuku ja kravatti tekisi heistä uskottavampia...
- zxcy
Hintriika kirjoitti:
Eikö riitä, että meillä on "miestenpukuihin" pukeutuvia naisjohtajia, jotka ovat käsittäneet tasa-arvon jotenkin kummallisesti - aivan kuin liituraitapuku ja kravatti tekisi heistä uskottavampia...
että voisivat poikapuoliset vuorostaan...
- Elv9
zxcy kirjoitti:
että voisivat poikapuoliset vuorostaan...
skottilaisittai, kiltti päälle ja kiltti hampaisiin.. saisi meikätypyyn vipinää.. tiedä sitte mihin suuntaan?. tasa-arvon vuoksi.
- xczy
Elv9 kirjoitti:
skottilaisittai, kiltti päälle ja kiltti hampaisiin.. saisi meikätypyyn vipinää.. tiedä sitte mihin suuntaan?. tasa-arvon vuoksi.
minäkin lähinnä ajattelen, vaikka muutakin lisäarvoa siitä varmaan koituisi. Hameen alta vilkkuisivat kauniit, lihaksikkaat, karvaiset sääret korkeissa remmisandaaleissa. AAAAHHHHHHHHHH! Ihan syötäviä olisivat poikapuoliset.
(Siis tarkoitan pukujuhlia tai naamiaisia.) - kiva
xczy kirjoitti:
minäkin lähinnä ajattelen, vaikka muutakin lisäarvoa siitä varmaan koituisi. Hameen alta vilkkuisivat kauniit, lihaksikkaat, karvaiset sääret korkeissa remmisandaaleissa. AAAAHHHHHHHHHH! Ihan syötäviä olisivat poikapuoliset.
(Siis tarkoitan pukujuhlia tai naamiaisia.)tavata juuri naamiaisissa tai pukujuhlissa. Jokainen laittaisi vielä nimimerkkinsä rintaansa!
- että
xczy kirjoitti:
minäkin lähinnä ajattelen, vaikka muutakin lisäarvoa siitä varmaan koituisi. Hameen alta vilkkuisivat kauniit, lihaksikkaat, karvaiset sääret korkeissa remmisandaaleissa. AAAAHHHHHHHHHH! Ihan syötäviä olisivat poikapuoliset.
(Siis tarkoitan pukujuhlia tai naamiaisia.)usein miehetkin vaativat naisilta tiettyä pukeutumista, niin ikäänkuin tasa-arvon vuoksi.
Voiko samaan persoonaan sisältyä molemmat?
Mielestäni voi.
Millainen tämä LadyLatylinta sitten olisi?
Joku proffa kenties, jolle ulkonäkö ei olekaan kaikki kaikessa.
Boheemi kirjailija? Taiteilija? Näyttelijä?
Mikä tekee ladysta ladyn?- minä itse
TiaLiinu kirjoitti:
Voiko samaan persoonaan sisältyä molemmat?
Mielestäni voi.
Millainen tämä LadyLatylinta sitten olisi?
Joku proffa kenties, jolle ulkonäkö ei olekaan kaikki kaikessa.
Boheemi kirjailija? Taiteilija? Näyttelijä?
Mikä tekee ladysta ladyn?Näyttelijä Sylvi Salonen, tyylikäs lady.
Muuta en osaa sanoa. - abcd
TiaLiinu kirjoitti:
Voiko samaan persoonaan sisältyä molemmat?
Mielestäni voi.
Millainen tämä LadyLatylinta sitten olisi?
Joku proffa kenties, jolle ulkonäkö ei olekaan kaikki kaikessa.
Boheemi kirjailija? Taiteilija? Näyttelijä?
Mikä tekee ladysta ladyn?Ajellessani kotiinpäin pysähdyin teekupilliselle. Jonossa edessäni oli epämääräisen näköisesti nainen, vanhahko, korkeat korot huomasin, koska hän horjui, eikä ollut selvästi jonossa.
Kysyin ystävällisesti:"Onko jonon pää tässä?" Hän örisi, ettei ole jonossa. Siirryin sitten hänen eteensä.
Hän jatkoi juttelua. Yritin vastaillakin vähäsen. - Trina
abcd kirjoitti:
Ajellessani kotiinpäin pysähdyin teekupilliselle. Jonossa edessäni oli epämääräisen näköisesti nainen, vanhahko, korkeat korot huomasin, koska hän horjui, eikä ollut selvästi jonossa.
Kysyin ystävällisesti:"Onko jonon pää tässä?" Hän örisi, ettei ole jonossa. Siirryin sitten hänen eteensä.
Hän jatkoi juttelua. Yritin vastaillakin vähäsen.että kyllä korkeat korot antavat ryhtiä naiselle
ja lisäävät tyylikkyyden vaikutelmaa. Tietysti
niillä on osattava kävellä oikein.
Käytän kyllä korkeita korkoja juhlatilaisuuksissa,
ne ikäänkuin kuuluvat asiaan.
(Miehenikin mielestä aivan välttämättömät) - abcd
Trina kirjoitti:
että kyllä korkeat korot antavat ryhtiä naiselle
ja lisäävät tyylikkyyden vaikutelmaa. Tietysti
niillä on osattava kävellä oikein.
Käytän kyllä korkeita korkoja juhlatilaisuuksissa,
ne ikäänkuin kuuluvat asiaan.
(Miehenikin mielestä aivan välttämättömät)Ortopedi-ystäväni on täysin päinvastaista mieltä, on kai kyllästynyt jalkateräleikkauksiin. Hänen mielestään "giljotiinit" pitäisi kieltää lailla!
Olisitpa nähnyt edellisessä viestissäni kuvailemani naisen !
Ryhdistä hänellä ei ollut kyllä tietoakaan. Pelkäsin hänen puolestaan, että jos ottaa ja
horjahtaa vielä pahemmin kuin äsken niillä korkkareillaan. Hän oli kaatumaisillaan koko ajan.
Ryhti ihmisellä johtuu terveestä selkärangasta ja sitä pystyssä pitävästä lihaksistosta; yhtä tärkeitä ovt niin vatsa- kuin selkälihaksetkin, tietenkin myös hartioiden ja kaulan lihaksisto. :)
Itse käytän kyllä siroja juhlakenkiä, joissa on hiukan korkoakin, mutta yleisesti ottaen sanoisin, että kohtuus koroissa (ja juomissa )on
tyylikkäintä. Ja se, ettei ole ylipainoa. :)
Nyt: lenkkitossua luontopolun pintaan! On niin kaunis aamu! Hymyillään,jos tavataan lenkillä! :)
DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD abcd kirjoitti:
Ortopedi-ystäväni on täysin päinvastaista mieltä, on kai kyllästynyt jalkateräleikkauksiin. Hänen mielestään "giljotiinit" pitäisi kieltää lailla!
Olisitpa nähnyt edellisessä viestissäni kuvailemani naisen !
Ryhdistä hänellä ei ollut kyllä tietoakaan. Pelkäsin hänen puolestaan, että jos ottaa ja
horjahtaa vielä pahemmin kuin äsken niillä korkkareillaan. Hän oli kaatumaisillaan koko ajan.
Ryhti ihmisellä johtuu terveestä selkärangasta ja sitä pystyssä pitävästä lihaksistosta; yhtä tärkeitä ovt niin vatsa- kuin selkälihaksetkin, tietenkin myös hartioiden ja kaulan lihaksisto. :)
Itse käytän kyllä siroja juhlakenkiä, joissa on hiukan korkoakin, mutta yleisesti ottaen sanoisin, että kohtuus koroissa (ja juomissa )on
tyylikkäintä. Ja se, ettei ole ylipainoa. :)
Nyt: lenkkitossua luontopolun pintaan! On niin kaunis aamu! Hymyillään,jos tavataan lenkillä! :)
DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDpidän,mutta pudottuani rapuista ja tikit kulmaani saanena,olen siirtynyt matalakantaisiin kenkiin.
Liekö se syynä,mutta nyt olen saanut nilkkani kipeäksi,olisiko kantaa kumminkin pitänyt olla.
Olin niin turhamainen,kun nilkkani olivat kauneinta jaloissani(muuten pattipolvi)ja korkokenkä sai ne näyttämään siroilta.
Tässä nyt lönkkäilen ja terveyskenkää hankin,on kyllä ylipainoakin rutkasti,kai pitäisi jotakin"tehdä".
Ei siis mikään lady,mieluummin tantta,mutta elettävä on minunkin,ja ehkä rinnallani moni vaatimattomampikin ,näyttää ladylta.
Se on ainakin hyvä asia,yritän iloita sisarien hyvän näköisyydestä;)))DDDD- Mimmu
SkillaN kirjoitti:
pidän,mutta pudottuani rapuista ja tikit kulmaani saanena,olen siirtynyt matalakantaisiin kenkiin.
Liekö se syynä,mutta nyt olen saanut nilkkani kipeäksi,olisiko kantaa kumminkin pitänyt olla.
Olin niin turhamainen,kun nilkkani olivat kauneinta jaloissani(muuten pattipolvi)ja korkokenkä sai ne näyttämään siroilta.
Tässä nyt lönkkäilen ja terveyskenkää hankin,on kyllä ylipainoakin rutkasti,kai pitäisi jotakin"tehdä".
Ei siis mikään lady,mieluummin tantta,mutta elettävä on minunkin,ja ehkä rinnallani moni vaatimattomampikin ,näyttää ladylta.
Se on ainakin hyvä asia,yritän iloita sisarien hyvän näköisyydestä;)))DDDDKorkokengät on olleet minunkin "turmioni". Turhamaisuudesta saa nyt kärsiä koko kroppa.
Kunnon lenkkarit istuvat nykyään jalkaan parhaiten, mutta voi sitä olla lady lenkkareissakin, sen olen päättänyt!!! - abcd
Mimmu kirjoitti:
Korkokengät on olleet minunkin "turmioni". Turhamaisuudesta saa nyt kärsiä koko kroppa.
Kunnon lenkkarit istuvat nykyään jalkaan parhaiten, mutta voi sitä olla lady lenkkareissakin, sen olen päättänyt!!!Olen samaa mieltä kanssasi. Miten kengät tekisivät naisen?
Jos on luontevasti oma itsensä, yrittämättä mitään muuta, silloin on "lähes onnellinen".
Ainahan ihminen kaipaa ja ikävöi, mutta sehän on elämän merkki. - Trina
abcd kirjoitti:
Ortopedi-ystäväni on täysin päinvastaista mieltä, on kai kyllästynyt jalkateräleikkauksiin. Hänen mielestään "giljotiinit" pitäisi kieltää lailla!
Olisitpa nähnyt edellisessä viestissäni kuvailemani naisen !
Ryhdistä hänellä ei ollut kyllä tietoakaan. Pelkäsin hänen puolestaan, että jos ottaa ja
horjahtaa vielä pahemmin kuin äsken niillä korkkareillaan. Hän oli kaatumaisillaan koko ajan.
Ryhti ihmisellä johtuu terveestä selkärangasta ja sitä pystyssä pitävästä lihaksistosta; yhtä tärkeitä ovt niin vatsa- kuin selkälihaksetkin, tietenkin myös hartioiden ja kaulan lihaksisto. :)
Itse käytän kyllä siroja juhlakenkiä, joissa on hiukan korkoakin, mutta yleisesti ottaen sanoisin, että kohtuus koroissa (ja juomissa )on
tyylikkäintä. Ja se, ettei ole ylipainoa. :)
Nyt: lenkkitossua luontopolun pintaan! On niin kaunis aamu! Hymyillään,jos tavataan lenkillä! :)
DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDnähnyt vaikka minkälaista venkoilua korkoken-
gillä. Niillä on osattava kävellä ja ryhdin on
oltava suora.
En minä tarkoitakkaan, että kaikkien olisi juhliin
korkokengät laitettava. Se on kiinni kunkin
omasta tyylistä. En minäkään lähtisi kävelemään
pitkiä matkoja sellaisissa jalkineissa, mutta
en voi sille mitään, että minulle ne ovat
pukeutuessa piste i:n päälle.
(P.S. ei ne nyt mitkään ylikorkeat piikkarit ole)
Juu, minullakin löytyy lenkkarit lenkille,
mikäs siinä, hymyillään vaan:))))))))))))) - ellumari
Trina kirjoitti:
nähnyt vaikka minkälaista venkoilua korkoken-
gillä. Niillä on osattava kävellä ja ryhdin on
oltava suora.
En minä tarkoitakkaan, että kaikkien olisi juhliin
korkokengät laitettava. Se on kiinni kunkin
omasta tyylistä. En minäkään lähtisi kävelemään
pitkiä matkoja sellaisissa jalkineissa, mutta
en voi sille mitään, että minulle ne ovat
pukeutuessa piste i:n päälle.
(P.S. ei ne nyt mitkään ylikorkeat piikkarit ole)
Juu, minullakin löytyy lenkkarit lenkille,
mikäs siinä, hymyillään vaan:)))))))))))))teatteriin, konserttiin , vierailulle ynm. selvähän se.
Lenkkipolulle lenkkarit.Näyteikkunaostoksille ja ostoksille yleensäkin mukavat matalakantaiset.
Nainen on jaloistaan ja koko olemiukseltaan tyylikkäämpi korkkareissa kuin matalakantaisissa kengissä.
Minullekin juhliin lähtiessäni korkeakorkoiset kengät ovat todella piste iin päälle.
Joskus katselen kenkävalikoimaani pelkästään nautiskellakseni lukuisista hurmaavista "ranskalaisistani."
Silloin hymyilen tyytyväisenä:))))))))) - ellumari
abcd kirjoitti:
Ajellessani kotiinpäin pysähdyin teekupilliselle. Jonossa edessäni oli epämääräisen näköisesti nainen, vanhahko, korkeat korot huomasin, koska hän horjui, eikä ollut selvästi jonossa.
Kysyin ystävällisesti:"Onko jonon pää tässä?" Hän örisi, ettei ole jonossa. Siirryin sitten hänen eteensä.
Hän jatkoi juttelua. Yritin vastaillakin vähäsen.korkeakorkoiset kengät vanhan naisen jonon viereen örisemään.
Erittäin mielenkiintoista. - soilike
ellumari kirjoitti:
teatteriin, konserttiin , vierailulle ynm. selvähän se.
Lenkkipolulle lenkkarit.Näyteikkunaostoksille ja ostoksille yleensäkin mukavat matalakantaiset.
Nainen on jaloistaan ja koko olemiukseltaan tyylikkäämpi korkkareissa kuin matalakantaisissa kengissä.
Minullekin juhliin lähtiessäni korkeakorkoiset kengät ovat todella piste iin päälle.
Joskus katselen kenkävalikoimaani pelkästään nautiskellakseni lukuisista hurmaavista "ranskalaisistani."
Silloin hymyilen tyytyväisenä:)))))))))Nuo valkeat 12-senttiset oli, kun kävelin mukulakivillä vanhaan oopperataloon, onneks voin hetkeks silloin riisua ne, mut taas oli käveltävä niillä taksiin.
En raatsi millään heittää pois näitä monenvärisiä, monia muistoja herättäviä kidutuskappaleita. Olkoot kaapissa ja kun aika jättää, niin jälkeenjääneet murehtikoon hävittämisestä. - Serafiina
ellumari kirjoitti:
teatteriin, konserttiin , vierailulle ynm. selvähän se.
Lenkkipolulle lenkkarit.Näyteikkunaostoksille ja ostoksille yleensäkin mukavat matalakantaiset.
Nainen on jaloistaan ja koko olemiukseltaan tyylikkäämpi korkkareissa kuin matalakantaisissa kengissä.
Minullekin juhliin lähtiessäni korkeakorkoiset kengät ovat todella piste iin päälle.
Joskus katselen kenkävalikoimaani pelkästään nautiskellakseni lukuisista hurmaavista "ranskalaisistani."
Silloin hymyilen tyytyväisenä:)))))))))Hymyillessä kaksoisleuat näkyvät, vaikka olisi
miten - Helli
soilike kirjoitti:
Nuo valkeat 12-senttiset oli, kun kävelin mukulakivillä vanhaan oopperataloon, onneks voin hetkeks silloin riisua ne, mut taas oli käveltävä niillä taksiin.
En raatsi millään heittää pois näitä monenvärisiä, monia muistoja herättäviä kidutuskappaleita. Olkoot kaapissa ja kun aika jättää, niin jälkeenjääneet murehtikoon hävittämisestä.Mitenkään mieltäylentävää työtä se ei ole.
- Silminnäkijä
ellumari kirjoitti:
korkeakorkoiset kengät vanhan naisen jonon viereen örisemään.
Erittäin mielenkiintoista.ollut pidempäänkin.
- Yksileukainen
Serafiina kirjoitti:
Hymyillessä kaksoisleuat näkyvät, vaikka olisi
mitenSinä olet varmaan hassun näköinen, mutta ei se ulkonäkö ihmisessä kaikkea merkitse, jos on mukava ja kiltti luonteeltaan, niinkuin sinäkin tunnut olevan.
Oletko ylipainoinen. Tuolla toisessa ketjussa annetaan terveellisiä ruokaohjeita.
Kun laihdut, niin toinen leuvoistasi saattaa hävitä, mutta jos ei, niin voimistelu auttaa ja viimeisenä kirurgin veitsi. - jonka
Yksileukainen kirjoitti:
Sinä olet varmaan hassun näköinen, mutta ei se ulkonäkö ihmisessä kaikkea merkitse, jos on mukava ja kiltti luonteeltaan, niinkuin sinäkin tunnut olevan.
Oletko ylipainoinen. Tuolla toisessa ketjussa annetaan terveellisiä ruokaohjeita.
Kun laihdut, niin toinen leuvoistasi saattaa hävitä, mutta jos ei, niin voimistelu auttaa ja viimeisenä kirurgin veitsi.jossain viestissä sanottiin merkitsevän silmiä ja kaksoisleukoja. :) Hymyillään.
DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD - Koivu
Trina kirjoitti:
nähnyt vaikka minkälaista venkoilua korkoken-
gillä. Niillä on osattava kävellä ja ryhdin on
oltava suora.
En minä tarkoitakkaan, että kaikkien olisi juhliin
korkokengät laitettava. Se on kiinni kunkin
omasta tyylistä. En minäkään lähtisi kävelemään
pitkiä matkoja sellaisissa jalkineissa, mutta
en voi sille mitään, että minulle ne ovat
pukeutuessa piste i:n päälle.
(P.S. ei ne nyt mitkään ylikorkeat piikkarit ole)
Juu, minullakin löytyy lenkkarit lenkille,
mikäs siinä, hymyillään vaan:)))))))))))))Olen niin vanha, että muistan Tabe Slioorin ja hänen mannkiinikoulunsa tai "mannekängikoulunsa" kuten hän itse sanoi. Hän opetti, että hienon naisen kenkien koron pitää olla 11 cm. Eräs silloinen tuttavani kävi hänen kurssinsa. Hän oli hyvin pienikokoinen, korkeintaan 15 cm pitkä. Tabe S. oli ehdoton: korkojen pitää olla 11 cm. Kun se tyttöparka pienillä jaloillaan yritti kävellä 11 cm:n koroilla, niin oli sekin näky! Ihmettelen, mistä hän löysi sellaiset kengät, kun hänen kengännumeronsa oli 32 tai 33. Hän ei sitten fyysisten ominaisuuksiensa puolesta pystynyt olemaan "hieno nainen".
- abcd
Koivu kirjoitti:
Olen niin vanha, että muistan Tabe Slioorin ja hänen mannkiinikoulunsa tai "mannekängikoulunsa" kuten hän itse sanoi. Hän opetti, että hienon naisen kenkien koron pitää olla 11 cm. Eräs silloinen tuttavani kävi hänen kurssinsa. Hän oli hyvin pienikokoinen, korkeintaan 15 cm pitkä. Tabe S. oli ehdoton: korkojen pitää olla 11 cm. Kun se tyttöparka pienillä jaloillaan yritti kävellä 11 cm:n koroilla, niin oli sekin näky! Ihmettelen, mistä hän löysi sellaiset kengät, kun hänen kengännumeronsa oli 32 tai 33. Hän ei sitten fyysisten ominaisuuksiensa puolesta pystynyt olemaan "hieno nainen".
kengänkorko = sääri, siis yhtä korkeat.
- Koivu
Koivu kirjoitti:
Olen niin vanha, että muistan Tabe Slioorin ja hänen mannkiinikoulunsa tai "mannekängikoulunsa" kuten hän itse sanoi. Hän opetti, että hienon naisen kenkien koron pitää olla 11 cm. Eräs silloinen tuttavani kävi hänen kurssinsa. Hän oli hyvin pienikokoinen, korkeintaan 15 cm pitkä. Tabe S. oli ehdoton: korkojen pitää olla 11 cm. Kun se tyttöparka pienillä jaloillaan yritti kävellä 11 cm:n koroilla, niin oli sekin näky! Ihmettelen, mistä hän löysi sellaiset kengät, kun hänen kengännumeronsa oli 32 tai 33. Hän ei sitten fyysisten ominaisuuksiensa puolesta pystynyt olemaan "hieno nainen".
Se tyttö oli tietenkin 150 cm pitkä eikä 15 cm.
- koska
Koivu kirjoitti:
Se tyttö oli tietenkin 150 cm pitkä eikä 15 cm.
Arvasin, että näin oli käynyt, koska itsellenikin sattuu lyöntivirheitä. Sitä enemmän, mitä nopsemmin kirjoitan tällä kymmensormijärjestelmälläni.
Nyt onkin paikallaan sanoa HYVÄÄ ÖTYÄ ! - ????
koska kirjoitti:
Arvasin, että näin oli käynyt, koska itsellenikin sattuu lyöntivirheitä. Sitä enemmän, mitä nopsemmin kirjoitan tällä kymmensormijärjestelmälläni.
Nyt onkin paikallaan sanoa HYVÄÄ ÖTYÄ !Yksi hauskimpia TV-ohjelmia,kukahan oli kirjoittanut käsiksen?
- Leny
???? kirjoitti:
Yksi hauskimpia TV-ohjelmia,kukahan oli kirjoittanut käsiksen?
oli sketsisarja -79 luvulla. Käsikirjoittaja oli Spede Pasanen. Mukana myös Pentti Siimes ja Ritva Valkama näyttelijöinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522308- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä481367Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25776Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647