Vanhempien haluavat luokseen mutta eivät halua järjestää mitään niin että voitaisi aikaa viettää

Anonyymi-ap

Olen kaksikymppinen ja vanhemmat tuntuvat odottavan valtavasti minua aina käymään ja odottivat nyt taas että kesän kunniaksi tulisin pidemmäksi aikaa. Kun kerran en ole pitkään aikaan tullut. (Jostain syystä kun aina sama ongelma) Tulin sitten kahdeksi viikoksi ja olen nyt viikon ollut ja aivan mahdottoman tylsistynyt ja vanhemmat suuttuvat kun heidän pitäisi muka vaihtaa viikko rytmiä minun takiani ja teetättää ohjelmaa. En siis paljon ole pyytänyt, vain että tehtäisiin edes jotain jossain välissä vaikka 2 kertaa viikon aikana. En ymmärrä miksi minut tänne halutaan jos mitään ei voida tehdä. Viikonloppuna olisin halunnut jotain tehdä yhdessä vaikka 2h mutta ei sillä oli kaikkea tärkeämpää kuten televion katsomista. Viikon isoimmat ohjelmat mitä yhdessä ollaan tehty ovat olleet ruokakaupassa käynti ja ruuan yhdessä laitto ja tietty televisiota voi aina katsoa yhdessä. Juuri äsken äiti suuttui kun en osaa mitään muka aikuinen ihminen yksin tehä viihdyttääkseni itseäni. Kyse ei ole siitä etten osaisi vaan ärsyttää lomaa viettää kaukana kaikesta vanhempien asunnolla yksin kun eivät halua mitään tehä. Voisin yhtä hyvin olla kotona viettämässä aikaa, nähdä ystäviä ja keskittymässä omiin projekteihini, mutta tulin tänne viettämään heidän kanssa aikaa koska niin halusivat ja he eivät voi nyt poiketa arjestaan edes muutamalla tunnilla jotta voitaisi viettää aikaa yhdessä. Tänäänkin tulivat kotiin vasta ilta kahdeksalta. Tässä vaiheessa on ihan sama olenko heidän vierashuoneessa lukemassa kirjaa vai olisinko kotona, yhtä paljon olen heidän kanssa tekemisissä. Eivät kuitenkaan halua minun myöskään lähtevän kun haluavat "nähdä". Tälläistahan se oli silloinkin kun asuin täällä ja silloin oli ihan ok että perheenä vietetään aikaa vain iltaruuan verran, mutta nyt kun olen kylässä ei siinä ole mitään järkeä.

1

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      -ap

      Ja siis vielä että asun melko kaukana ja matkassa kestää tulla tänne niin en jatkuvasti lyhyille käynneillekkään tänne jaksaisi tulla kun niissä sama homma. Viikonloppu käynnit yleensä että hakevat tänne perjantaina, sitten syödään yhdessä ja lauantaina laitetaan ruoka yhdessä ja katsotaan televisiota kunnes kyllästyn ja teen jotain omaa ja sunnuntaina vievät asemalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2310
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1982
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1511
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1162
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1074
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1032
    Aihe