Halvempaa ruokaa ei saada muuten kuin tekoälyllä

Anonyymi-ap

Paitsi hoivatyössä, myös ravintola-ja palvelualalla on jatkuva pula duunareista ja yleensä nämä alat ovat vielä matalapalkkaisia ja työllistävät nuoria ja maahanmuuttajia.
Mutta ratkaisua kokeili jo aiemmin Mäkkäri, joka otti tekoälyn kokeiluun. Vaikka juuri Mäkkäri työllistää nuoria ja maahanmuuttajia. Niitä, joille on ensiarvoisen tärkeää päästä työelämään kiinni.
Missä on tällaisten puljujen yhteiskuntavastuu ??? Minä ainakin panen boikottiin ihan välittömästi tällaiset laitokset kun sellaisissa otetaan tekoäly korvaamaan ihmistyövoimaa. Ja valtiolta kunnon verotus vielä päälle !

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c084b674-f073-4c4e-a0c0-a4e3b7fe8f96

2

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      samaa mieltä minäkin. Pelloille tuli traktorit sodan jälkeen ja peltotyövoiman tarve loppui kuin seinään. Enää ei ollut tarvetta sirpin ja viikatteen voimalla työtä tekeville.
      Harmi että heidän oli luovuttava kevyestä ruumiillisesta työstä ja muutettava kaupunkeihin työn perässä. Jos ei olisi koneita ja sähköä keksitty niin saisimme kaikki tehdä arvokasta työtä lapiomiehinä ja sirpin heiluttajina ja pokasahalla puunkaadossa korpimetsässä. Se olisi ihmisen elämää.
      https://www.gettyimages.fi/detail/uutiskuva/load-of-logs-being-pulled-by-two-horses-in-winter-usa-circa-uutiskuva/614094750?adppopup=true

      • Anonyymi

        Ainahan kehitys menee eteenpäin, mutta massatyöttömyys sinänsä tulee kyllä romahduttamaan kokonaisia hyvinvointivaltioita . Verotuloja ei tyhjästä tule. Nyt kun Suomen pelkkä valtion velan korko on vuodessa 3 miljardia (siis miljardia ! ), tämän luulisi puhuttavan koko yhteiskuntaa, kun olemme olevinamme muutenkin niin lukeneita ja sivistyneitä.
        Massatyöttömyys puskee kyllä nurin rakentamiset ja hankkimiset, perheen perustamiset ja turhat koulutukset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      102
      6651
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6221
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3093
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2574
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2225
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1365
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe