WC-pytyn kansi

Anonyymi-ap

Olen ennenkin istunut suljetun WC-istuimen päällä satunnaisesti, mutta nyt tuo kansi räsähtikin istuessa halki. Olen aina luullut että kyllä sen pitäisi istuminen kestää, mutta ei näköjään.
Mutta se siitä, mikä nykyisin myytävä kansi sopisi 90-luvun alun Arabia merkkiseen 1-huuhtelu WC-pyttyyn? Kansi on sellaista pehmeähköä muovia, eikä muotoilultaankaan mitenkään vanhahtava. Ei näissä WC-pytyissä ole näkyvillä mitään tyyppinumeroita.

11

802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muovi on haurastunut, vanhuuttaan halkesi. Tuskin siihen enää löytyy uutta kantta tilalle.
      Kannatta korjata liimaamalla, ei tosin kestä enää istumista, mutta toimii kantena muuten. Voi tietenkin ruuvata liiman kanssa myös päälle paksun vanerin, niin kestää istuakin.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        No tämä se mittojen ja tuntomerkkien perusteella on.
        On tuo K-raudan hinta 48,90 hieman suolainen, täytyy katsella jos jostain vähän halvemmalla saisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No tämä se mittojen ja tuntomerkkien perusteella on.
        On tuo K-raudan hinta 48,90 hieman suolainen, täytyy katsella jos jostain vähän halvemmalla saisi.

        Tee se itse-mies saa hyvän tuntipalkan kun korjaa itse.


      • Anonyymi

        Aniara on hyvä nimi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aniara on hyvä nimi.

        Pelkästään jo sen nimen takia on kannattanut tämä aloitus nostaa...


    • Anonyymi

      Ei ne kaikki kestäkään ja muoviset tuntuvat varsinkin olevan aika pehmeitä, eli voivat kestää päälle istumisen tai ei.
      kannattaa mitata mittanauhalla niiden tikkujen väli sentteinä, mitkä tökätään niihin pöntön reikiin. Se nyt on se tärkein varmaankin, että kannen saa asetettua paikalleen.
      Ota vielä vaikka kuva kännykällä pytyn mallista ja sen perusteella katsot kaupasta, minkä mallinen kansi sopii pöntöön.
      Soikeaanhan ei kannata pyöreätä kantta ostaa ja tosin päin.

    • Anonyymi

      Kyllä niihin kaikkiin kansia saa.

    • Anonyymi

      Taloyhtiössähän nuo kuuluvat taloyhtiön vastuuseen eli isännöitsijälle ilmoitus.

      • Anonyymi

        Ja mökkiläisille sossu kustantaa, kaikki on ilmaista...


      • Anonyymi

        Harvassa taloyhtiössä on niin höveli rahapolitiikka, että siihen kuuluisi WC-kannen tapaiset varusteet.
        Yllä mainitusta "suolaisesta" hinnasta huolimatta yleensä kannattaa ostaa alkuperäiskansi jos sellainen on vielä saatavilla. Jälkiasennuskannet tuppaavat joko sopimaan vähän heikosti tai sitten ne osoittautuvat kestävyydeltään heikoiksi, yleensä siis heikkoja esityksiä tavalla tai toisella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      137
      14368
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      31
      5970
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      155
      5551
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      309
      4389
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      40
      4151
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      15
      3634
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      25
      3578
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2665
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      95
      1472
    Aihe