Yleinen anarkismi ja anarkia on järjestäytyneen yhteiskunnan vaihtoehto. Sellainen on jo selvästi nähtävillä. Vallitsevat sodat ja niiden laajentuminen lisää maapallon anarkiaa. Taloudellisen ja poliittisen vallan keskittyminen yhä harvempien käsiin minimoi kaiken kansanvallan maailmassa. Ilmaston muutos ja jatkuva lämpeneminen pakottaa väestöt liikkeelle. Suuret päättäjät eivät välitä mitään luonnon kestokyvystä. Suuret muutokset ilmastossa heikentää ja vähentää elintarvikkeiden tuotantoa ja määrää. Yleinen nälkä kasvaa.. Anarkismin kaikki yleiset vaikuttimet maailmassa kasvaa katastrofin myötä. Silloin myös aseet puhuvat entistä lähempänä.
Ajatellaan Anarkismia
7
143
Vastaukset
- Anonyymi
Yhteiskuntajärjestelmät kiertää kehää, monarkia ajautuu tyranniaan, sitä seuraa demokratia, demokratia muuttuu oklokratiaksi ja oklokratia jälkeen kaivataan aristokratiaa aristokratia muuttuu hiljalleen takaisin monarkiaksi ja kiertokulku jatkuu.
Ellei ihmisellä ole rehellisyyttä ei hänellä ole kunniaa, jos ei ole kunniaa ei ole häpeää, miksi nykyihmiset päätyivätkin ylpeilemään tavaroillaan ja rahoillaan.- Anonyymi
MYRKYN-VIHREÄT - Ei Tykkää TasaArvosta !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
MYRKYN-VIHREÄT - Ei Tykkää TasaArvosta !
SINI-MUSTAT - Tykkää Anarkiasta ja SekaSorrosta.
- Anonyymi
Vain kaaoksessa kaikki on täysin tasa-arvoisia, siksi tasa-arvon tavoittelu onkin johtanut kaaokseen.
Ellei ole järkeä, ei ole järjestystä, hierarkiaa. - Anonyymi
Äänestä. Siten vaikutat.
- Anonyymi
Eikö ihmiset näe että äänestys on pelkkä uskontunnustus demokratialle, siinä mennään rippikoppiin antamaan mandaatti järjestelmälle ja alistutaan valtaa pitäville. Äänestys vaikuttaa vain äänestäjään, ei juurikaan mihinkään muuhun, pelkkää sirkushuvia , vallan ja valinnan dopamiini illuusiota kansalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö ihmiset näe että äänestys on pelkkä uskontunnustus demokratialle, siinä mennään rippikoppiin antamaan mandaatti järjestelmälle ja alistutaan valtaa pitäville. Äänestys vaikuttaa vain äänestäjään, ei juurikaan mihinkään muuhun, pelkkää sirkushuvia , vallan ja valinnan dopamiini illuusiota kansalle.
Mieluummin demokratia kuin diktatuuri. Siitä on kyse, me voimme vaihtaa päättäjät, venäläiset ei omia vallassaolijoitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167160- 1982518
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1021957En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761517Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911069- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46959- 77853
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708