onko Lappeenranta vaarassa?

Ei voi välttyä ajatukselta. Puola varustautuu vahvasti.
https://yle.fi/a/74-20102545

Puola valmistautuu sotaan. Puolaan Venäjä ei ainakaan hyökkää. Mihin Venäjä katsoo seuraavaksi? Lappeenrantaan?
19415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

On tietysti hyvä, että NATO-maan Puolan armeija on hyvässä kunnossa.

Äänestä

Ai että syyhyttäisi päästä räiskimään Lappeenrannan ja Imatran verisissä kaupunkitaisteluissa, pidettäisiin hauskaa poikien kanssa ja tehtäisiin urotekoja toisensa perään.

Äänestä
  • Ukrainalaisia nazeja? Kokkelinenä siellä ensimmäisenä tähtäimessä?!

    Äänestä

  • Sulla olisi nappi otsassa noin 3 minuuttia startista.

    Äänestä

Imatra ja Lappeenranta on iskukohteena ensimmäiset.

Äänestä
  • Pitikö tuo nyt mennä paljastamaan? Nyt menetimme yllätys edun! Olisimme kyllä kiinnostuneita vety ja atomi tuotannostanne sotateollisuutemme tarpeisiin.

    Yst terv. V. Putin

    Äänestä

On se lännellä kovaa kiimaa venäjää kohtaan.mielellään hyökkäisivät venäjän maaperälle mutteivat uskalla koska kyseessä suuri ydinase valtio.

Äänestä
  • Tiesitkö muuten, että Ukraina oli aikoinaan maailman kolmanneksi suurin ydinasevaltio? Ai et? No moni ei tiedä.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Tiesitkö muuten, että Ukraina oli aikoinaan maailman kolmanneksi suurin ydinasevaltio? Ai et? No moni ei tiedä.

    Niitä aseita ohjattiin Moskovasta käsin.
    On se Saksakin mahtava ydinasevaltio, muttei hallitse niitä aseita.

    Äänestä



  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Saksassa on jenkkien ydinaseita.

    Jenkkien ydinaseita on kaikkialla kohta myös Lappeenrannassa.

    Äänestä

No tuskin tämä mittättömyys nimeltä Lappeenranta on ensimmäinen iskun kohde ollaan vaan huoletta sen suhteen.

Äänestä

Venäläiset poltti asunnon viime yönä.

Äänestä
  • Kyselikö Penaa?

    Äänestä

Sivareita pelottaa kun itkevat Suomi24…😂

Äänestä

Kyllähän tämä seutu ja varsinkin Kymenlaakso on ensi-iskun kohteena mikäli venäjä ryhtyy toimiin Suomea vastaan. Osa väestöstä varmasti onnistuu varmasti evakuoida, mutta suurimman osan kohtaloksi tulee jäädä palvelemaan naapurin tarpeita. Äkkiäkös tämä alue on otettu haltuun ja puolustusvoimien suunnitelmissa seutukunta on todennäköisesti puskurivyöhykettä, joka annetaan enemmän tai vähemmän vapaaehtoisesti naapurille tiukan paikan tullen. Tämä fakta tulisi avoimesta myöntää ja viestiä kansalaisille, jotta voisimme valmistautua henkisesti asiaan.

Äänestä
  • "Äkkiäkös tämä alue on otettu haltuun "

    Suunnitelmat NATO-varuskuntien perustamisesta ovat jo pitkällä. Kohta itärajan on täynnä USAn mutta myös muiden NATO-maiden sotilaita. Ryssä miettii taatusti toisenkin kerran haluaako lähettää lihaa siihen myllyyn.

    On erittäin tärkeää että ryssä pysäytetään rajalle.

    Äänestä

Tiltut taas fantasioivat Suomen valloittamisesta. Unelman tasolle se jääkin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei voi välttyä ajatukselta. Puola varustautuu vahvasti.
https://yle.fi/a/74-20102545

Puola valmistautuu sotaan. Puolaan Venäjä ei ainakaan hyökkää. Mihin Venäjä katsoo seuraavaksi? Lappeenrantaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu