Maataloustukien kansallistaminen

Millä aikataululla EU:n maataloustukien kansallistaminen on mahdollista?

Nyt maataloustukirahat kierrätetään EU:n kautta. Siihen kylkeen on kehittynyt järkyttävän kokoinen byrokratia ja vaikka mitä älyttömyyksiä vielä kansallisilla tasoilla.

Sääntöviidakkoa ja tarkastajien tarkastajia kyllä piisaa.
3187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eikös suomessa ole maataloustoimistoissa enemmän ihmisiä töissä kuin täällä on maatiloja?

Äänestä
  • No en tiedä, missäpäin noin olisi. Omassa kunnasamme on suunnileen 100 tilaa ja ei maatsloustoimistossa oke kuin kaksi henkilöä töissä, ja hekin tekevät paljin yhteistyötä naapurikuntien viranhaltijoiden kanssa, Tuuraavat mm. toistensa lomat, ja tarkastavat ristiin tukipapereita niin, että oman kunnan tilojen paperit tarkistaa eri kunnan viranhaltija.

    Äänestä

Luultavasti kannattaisi kansallistaa. Porua on niin paljon aiheutunut EU-tuista. Sittenhän se poru loppuisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Millä aikataululla EU:n maataloustukien kansallistaminen on mahdollista?

Nyt maataloustukirahat kierrätetään EU:n kautta. Siihen kylkeen on kehittynyt järkyttävän kokoinen byrokratia ja vaikka mitä älyttömyyksiä vielä kansallisilla tasoilla.

Sääntöviidakkoa ja tarkastajien tarkastajia kyllä piisaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu