digikameran mounttaus?

Eli kuinka saan mountattua digikameran Debianissa?
3416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

gphoto2 tukee monia kameroita.
toinen vaihtoehto on mountata kamera kiintolevyn kaltaisena laitteena.

roottina:
# mkdir /mnt/kamera
# mount /dev/sda -t vfat /mnt/kamera

tai /etc/fstab tiedostoon tällainen rivi:
/dev/sda /mnt/kamera vfat rw,user,umask=7000

jolloin voit mountata sen myos tavallisena käyttäjänä

mount /mnt/kamera

Äänestä
  • Nyt toimii!
    Jouduin kyllä vaihtamaan asemaksi /dev/sdb1. En tiedä kyllä miksi näin mutta tärkeintä että toimii.

    Suuret kiitokset avusta.

    Äänestä

  • Debian+USBdigi kirjoitti:

    Nyt toimii!
    Jouduin kyllä vaihtamaan asemaksi /dev/sdb1. En tiedä kyllä miksi näin mutta tärkeintä että toimii.

    Suuret kiitokset avusta.

    Koska sdb viittaa koko levyyn ja sdb1 viittaa vain ko. levyn ensimmäiseen osioon. Mountatessa pitää antaa aina osion tunnus, ei koko levyä. sdb on koneen toinen SCSI-laite, sda olisi ensimmäinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Debian+USBdigi kirjoitti:

Eli kuinka saan mountattua digikameran Debianissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu