itselleni riitti 10 vuotta. Miten sitä sanotaan, jos ei ole mitään hyvää sanottavaa niin kannattaa jättää sanomatta. Sanotaan nyt kuitenkin: paska reissu mutta tulipahan tehtyä.
Nostan hattua niille, jotka ovat painaneet yli 40 vuotta metallihommissa
18
1028
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän nuoret ole sen verran viisaampia, että eivät mene metalli hommiin. Muutamassa vuodessa niissä hommissa menettää terveyden.
- Anonyymi
Ja minimipalkalla.
- Anonyymi
Reilut 8 v kierähti Rautaruukilla.Ei oikein jaksanut niiden vihannesten kanssa.
- Anonyymi
Rautaruukki on paras työpaikka jossa olen ollut.
- Anonyymi
Tuo pitkä aika metalli hommissa kertoo tyhmyydestä. Viisas ei metalli hommiin ryhdy koskaan. Elantonsa voi hankkia paljon helpommalla.
- Anonyymi
Kyllä monia käsistään käteviä kiinnostaa metallialan taidot ja työ. Onhan esim seppäkin täysin kutsumusammatti ja usein myös erittäin päteviä taiteilijoita ovat. Sellainen idealismi ja käsityötaitojen ihannoinki kannattaa kuitenkin unohtaa heti paikalla jos luulee sitä esim. Koneistustöistä löytävänsä.
- Anonyymi
Kierrä kaukaa koko halpatyöala.
- Anonyymi
töissä harvemmin painetaan töitä ns. hiki hatussa ja niska limassa. Ainakaan perustason metallipajoilla.Jos niin on niin vaihda firmaa fiksumpaan. Normaalitahdilla tehdään paras tulos. Töiden järjestely on avainjuttu. Järjestelyosaamisen taitoa ja halukkuutta tarvitaan sekä pomoilta että alaisiltakin. Organisointikyky vähentää sählinkiä ja parantaa työn laatua ja samalla kehittyy ammattitaito. Nykypajoilla työturvallisuusasiatkin ovat ihan eri tasolla kuin 40 vuotta sitten. Keuhkot ja näkö säilyvät kun suojavälineet ja prosessit ovat käytössä., Nykymetallimiehet eivät edes röökiä polta eivätkä pilaa itse omaa terveyttänsä huonoilla elintavoillansa.
- Anonyymi
"töissä harvemmin painetaan töitä ns. hiki hatussa ja niska limassa."
Mitä itse olin noissa hommissa, niin toiset kyllä joutuivat painamaan hiki hatussa hommia jokainen päivä, eikä ollut hetken rauhaa. Sitten "hoviväki" sai vaikka istua koko päivän netissä, jos siltä tuntui.
Valtava eriarvoisuuden kuilu, eri vaatimukset & eri säännöt samassa oleville työntekijöille kaiken suhteen. Yksi iso syy miksi vaihdoin toisiin hommiin.
- Anonyymi
Vielä 20 v. sitten pikku pajoissa oli ilmanvaihto ja kohdeimurit hakusessa. Pölyä ja hitsaussavuja sakeana verstaan sisällä.
Kun lopetin metallihommat yli 30 vuoden jälkeen, niin vuoden verran tuli ysköksissä tummanmustaa räkää. Nyt on lääkitykset päällä ja keuhkoahtaumatauti, vaikka lopetin tupakin 35 v takaperin. Nyt jo vanha äijä telakat ja pajat tuli kierrettyä ja läpikäytyä. Laivatyöt nuorten miesten hommia , vanha on vain tiellä monesti.- Anonyymi
Ei jatkoon, kiertäkää koko ala kaukaa jos arvostatte itseänne ja terveyttänne.
- Anonyymi
Suomi firmat tyhmine pomoineen ovat itse paskoneet koko alan kannattamattomaksi paskaduuniksi tekijälleen kaikilla mittareilla mitattuina.
Mielummin vaikka hesen kassalle tai siivoojaksi saman rahan saa paljon helpommalla ja terveyskin säilyy.
Jos ei usko mitä vanhat jermut sanoo niin siitä vaan itse vapaasti koittamaan.- Anonyymi
Näinhän se on. Metallialan hommissa menettää terveyden varsin nopeasti. Terveenä eläkkeelle pääsy on vain utopistinen ajatus. Kaiken maailman sairaudet alkaa viimeistään viisikymppisinä. Harva pystyy tekemään töitä eläkeikään asti. Yleensä joutuu sairaseläkkeelle jo paljon aiemmin.
Metallialan hommat on niille tolvanoille, jotka ei muuhun kykene. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näinhän se on. Metallialan hommissa menettää terveyden varsin nopeasti. Terveenä eläkkeelle pääsy on vain utopistinen ajatus. Kaiken maailman sairaudet alkaa viimeistään viisikymppisinä. Harva pystyy tekemään töitä eläkeikään asti. Yleensä joutuu sairaseläkkeelle jo paljon aiemmin.
Metallialan hommat on niille tolvanoille, jotka ei muuhun kykene.Paskaa hommaa ja nykyään on suorastaan järjetöntä minimi liksalla, firmat ei sitoudu duunariin mitenkään ja yt:t säännöllisesti.
Idän halpiksia tulee ovista ja ikkunoista polkemaan palkkoja ja syömään suomalaisen leipää.
Mäkkäriin mielummin tai rappukäytäviä siivoomaan. Saman rahan saa helpommalla ja pienemmällä vitutuksella.
- Anonyymi
Suomessa vaativimpia ammatteja on metallialan levyseppä, pitää olla aamulla fyysisesti kunnossa, liikkumista, polvillaan, eri asennoissa, tieto taitoa kädentaitoa, hahmottamista, lihaksien käyttöä vaaditaan enemmän kuin throrax kirurgilla ja paljon vaativammat työasennot.
Pitää = tärkeää käyttää hengitys ja muita suojaimia. Silti tietty pölykuormitus.
Saada aikaan valmista näkyvää ja mennä eteenpäin.
Suomessa on älytön määrä tutkintoja. Pääasiassa "yliopistoista" ja muualta joiden keksitty työpaikka ei ole yhteiskunnalle tärkeä.- Anonyymi
Levysepän ammatti on niille jotka ovat tyhmempiä kuin saapas. Raskas ruumiillinen työ on niille, jotka ovat tomppeleita. Kaikki metallialan työ on syvältä sieltä minne aurinko ei koskaan paista.
- Anonyymi
Luuserit eivät pärjää rautakourille lekahommissa ja rusnauksessa .
- Anonyymi
Kyllä pitää olla tosimies jos 40 vuotta painaa duunia. No onhan noita monta ollut.
Enemmän arvosta heitä kun toimistotyöntekijöitä helpoissa töissään eri aloilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️922017Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671490YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741279- 721127
Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2301112Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan871054Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.148991Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava237938Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51906Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88881