Johtuuko tuo jatkuva omaan napaan tuijottelu pelosta?
Kun itsekyytensä sokeuttamat eivät näe yhtään nenäänsä pidemmälle. Esim. sitä että pahuus, ahneus hyväksikäyttö ovat kaikki ideologista housuun kusemista, hetken aikaa tuntuu mukavalta, mutta sitten joutuu yhä kovemmin samaa typeryyttä harrastamaan.
Miksi pohjanmaalaiset on niin lyhytnäköisiä?
12
312
Vastaukset
- Anonyymi
vähäkyöstä saapuu vain homovastaisia koulukiusaajia. eikö ne voisi mennä vaikka laihialle kouluun jos siellä on sellainen, ammattikouluun ja lukioon tai vaikka seinäjoelle.
- Anonyymi
tarkoitin vähäkyröstä.
- Anonyymi
Vähäkyö, siinäpäs komia paikakunta ,Kyöjoen keskellä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vähäkyö, siinäpäs komia paikakunta ,Kyöjoen keskellä
En tiedä mikä erikoinen kireys sieltä saapuvia vaivaa. Jotenkin he ovat enemmän etelä pohjanmaalaisia kuin vaasalaisia. Kummatkin vastenmielisiä. Siis etelä pohjanmaalaiset ja vaasalaiset.
- Anonyymi
Kuvitteleeko joku että yksilökeskeisyydestä ja yksilöiksi eriytymisestä ei seuraisi erimielisyyksien kasvua?
ihmisillä on yksityistä ja yhteistä, pelokas ihminen priorisoi yksityistä. Yhteisen yhteiskunnan mureneminen johtuu pelosta, akkamaisuudesta. - Anonyymi
Missähän sellainen paratiisi mahtaa olla jossa ihmisillä ei ole noita huonoja luonteenpiirteitä?
- Anonyymi
Ymmärrän kyllä että kiinnostaa ja haluttais tietää.
- Anonyymi
Pohjalaiset ei ilmeisesti ymmärrä mennä optikolle kaukonäkölaseja hankkimaan.
- Anonyymi
Minäminä, oma napa. Pelko se räpsäyttää silmät kiinni.
- Anonyymi
Kuka sitä nyt toisenpuolesta pelossa napaantuijottelisi.
Mainitsemasi esim.Kuka sitä nyt itsensä likoon laitaisi toisen puolesta laitaisi.
>Mksajaksi siinä joutuu ja muut hyötyy. - Anonyymi
Jokainen huolehtikoon vaan itsestään ja omista asioista, pelastukoon ken voi, suomilaiva uppoaa.
- Anonyymi
tapahdu mitään ilman syytä, tämä tietenkin tarkoittaa että syistä vapaita valintoja ei ole olemassa ja ihmisen vapaa valinta on vain harha, joka aiheutuu egosta, itsekkyyden luomaata subjektiivisuudesta,. Siis vapaaseen valintaan uskovat ihmiset eivät näe ja ymmärrä valintojensa syitä, siksi uskovat valintojensa olevan vapaita, Sellaista se on sokea itseensä uskovaisuus.
Mutta ei kaikki usko vapaaseen valintaan ja usko olevansa vapaita ja itsenäisiä yksiöitä ja valitsijoita. Joten vertaillaans vähän missä tilanteessa ihminen haluaa eniten olla itsenäinen ja valita vapaasti, ja missä tilanteessa oleva ihminen ei vapautta kaipaa?
Hysteerinen, paniikissa, ja pakokauhussa oleva ihminen ei halua totella ketään, vaan hän haluaa pelkästään toimia itsekkäästi. Kun taas turvallisessa ja tyytyväisessä mielentilassa oleva ihminen ei kaipaa lisää omaa, uutta eikä halua tehdä jatkuvasti valintoja.
Markkinatalous ja demokratia tarvitsevat tyytymättömiä ihmisiä, koska tyytymättömät ihmiset haluavat jatkuvasti vaihtaa, ostaa uutta ja tehdä valintoja. Naismaiset ovat pelokkaampia ja taipuvaisempia hysteriaan, siksi siksi he kaipaavat enemmän vapautta ja haluavat olla useammin itsenäisiä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle523335Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472782Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1462582Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572291Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3552014- 1511634
- 761485
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231308Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.371271- 241164