Miten kissanpennun saa rauhoittumaan

Anonyymi-ap

Meille on tullut uusi poika kissanpentu. Hän on aivan hurveän villi ja ei rauhoitu melkein koskaan. Onko kellään mitään tapaa miten saa sen rauhoittumaan koska meidän sohva ei enää kestä jos se ei rauhoitu. Leikistä se ei rauhoitu vaan eneän villiintyy.

2

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Terve kissanpentu, muistuttaa käytökseltään yleensä piirrettyjen Tomia. Niin sen kuuluukin, että kasvaa terhakaksi aikuiseksi.
      Sopivaa ravintoa, kärsivällisyyttä. Kyllä se vähän yli vuoden iässä alkaa rauhoittua. Se harjoittaa lihaksistoaan että se vahvistuu. Virikkeitä, kuten usein leiritystä, kiipeilyjuttuja, ja joku pikku roti, eli sumutinpullosta jos alkaa astiat ja kukkaruukut ym lennellä.
      Ja mitä enemmän reagoitte torjumalla tms, niin sitä hauskempaa sillä on. Katsokaa eri suuntaan ja älkää reagoiko ihan joka risaukseen. Vasta myöhemmin vain siivoatte tuhoutuneet jutut pois vaivihkaa. Kissanpentu oppii muuten että kolttosilla saa huomiota.
      Ja miukumistakin voi kuunnella jos ette koko ajan jaksa, ihan rauhassa, ja huomaatte että kissa kyllä älyää joko tulla luoksenne nätisti seurustelemaan tai keksii muuta puuhaa.

    • Anonyymi

      Pentu terve ku lrikkii.... Hommaa pingispalloja. Älä anna niitä aina. Vaan esim illalla 20 aikaan, ja otat pois ku leikki loppuu. Niin saat yöksi nukkumaan. Älä vaan jätä palloja yöksi, et nuku muuten😆

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2219
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      24
      1323
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      126
      1225
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe