Hei!
Tietääkö kukaan Etelä-Suomen alueelta hyviä kangastukkuja/suurmyymälöitä. Olen kuullut jostain että Orimattilassa tai Orivedellä olisi joku suurempi liike, johon järjestettän oikein bussiretkiäkin. Siitä paikasta vaan en ole löytänyt mitään tietoa netistä enkä ko. kaupunkien sivuilta.
Tietääkö kukaan Etelä-Suomen alueelta hyviä kangastukkuja/suurmyymälöitä. Olen kuullut jostain että Orimattilassa tai Orivedellä olisi joku suurempi liike, johon järjestettän oikein bussiretkiäkin. Siitä paikasta vaan en ole löytänyt mitään tietoa netistä enkä ko. kaupunkien sivuilta.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Petikossa, Vantaalla on Pohjois-Euroopan suurin kangaskauppa, Eurokangas.
Eurokangas ainakaan halpa oo.
Hinnasta ei ollut kysymystä.
Toijalasta löytyy Tekstiilipalvelu ky. Se on tukku mutta myy (tai ainakin myi aikaisemmin) myös yksityisasiakkaille ja kankaita on VALTAVASTI. Se on suurin kangastukku jossa olen asioinut luulen että se on ainakin yksi Suomen suurimmista ellei suurin.
yksityisille Tekstiilipalvelu ky:ssä :( . Soitin ja kysyin.
Lahdessa taitaa olla Alestalo, missä on edullisia sisustuskankaita...
Alestalolla on kangastukkukin Lahdessa myymälän lisäksi:
http://www.alestalo.fi
http://personal.inet.fi/business/alestalo/kangaskauppa.html
Itse en ole käynyt , mutta kuullut juttuja Oripään kudetalosta (tms.nimi, Oripää on varma!), jossa on valtavat määrät kaikenlaista. Katsasta netistä, missä se on. Jossain Lounais-Suomessa se on kait!
säästän sulta vaivan, tsekkaa http://www.kangasjakudetalo.com
.... ei ainakaan halpa oo. Siellä kaikki on kauheen kallista...Kävin itse siellä ja oli aika iso pettymys.............
Forssassa on Finlaysonin tehtaanmyymälä jossa on yleensä paljon kankaita jopa -50%. Lähtöhinnatkaan eivät ole päätähuimaavia, ja Finskun laatu on tosi hyvää. Lisäksi myynnissä on kankaita kilohinnalla, yleensä hinnat alkaen noin 5,-/kilo.
Kannattaa käydä tutustumassa.
Kangastukku.com Hyvinkäällä, olen käynyt muutaman kerran.
Helsingissä on upeita sisustus- ym kankaita, tilkkuja, paloja myyvä tukku, jolla ollut nyt ilmoitus lehdessä -50% alennuksista. Tukku sijaitsee Vallilan toimistoalueella osoitteessa Kuortaneenkatu 7, 00520 Helsinki. Käynti on sisäpihalta ja Harmaassa ovessa lukee Habine Oy sisustustukku.
Tässä edellisessä/kyseisessä mestassa vierailin ja siellä kyllä oli kallista vaikka olivat alentaneet hinnat puoleen. Siellä myyjänä toimi ylikiree muija, jolla oli huumori loppu. Suosittelen kiertämään kaukaa...