Kummat heistä on paremmin palkattuja?
Tuntuu ainakin että Ylen Radio yhdellä vaativuustasot on olemattomat. Kuuluttajat lukevat suoraan paperista kaiken mitä on seuraavaksi tulossa, siinä ei tarvita omia aivoja mihinkään. Joku kirjoittaa etukäteen kaiken valmiiksi joten heille riittää pelkkä sisälukutaito. Sama koskee musiikkiohjelmiakin. Joku on kirjoittanut valmiit tekstit kunkin musiikkikappaleen selosteeksi. Ääntämisohjeineen(? ) mutta aksentti päin prinkkalaa. Mitään omia ajatuksia ei tuoda esille jos niitä onkaan.
Radio Suomen kuuluttajat vai onko ne juontajia joutuvat välillä sentään käyttämään omia aivojaankin tilanteiden muuttuessa aika usein ohjelman eläessä livenä koko ajan. Siellä kuulee usein juontajan omiakin kannanottoja asioista. Mutta Radio Suomen puolella kyllä kuulee kaikenlaista toopea jollaisia ei Radio Yhden puolella löydy, vaan kaikki on jäykän asiallista vailla huumorin pilkettäkään.
Ei taida olla työpaikkana kumpikaan kanava kovin haluttu?
Jos haluaa Ylelle kuuluttajan hommiin, niin kummalle puolelle kannattaisi hakeutua ottaen huomioon palkkauksen ja työn vaativuuden?
Yle-radion juontajat ja kuuluttajat
7
587
Vastaukset
- Anonyymi
On selkeä ero, onko juontaja, toimittaja tai pelkkä kuuluttaja.
Nämä julkimonaamat tienaavat jostain syystä melkoisia summia mutta heillä lienee monta muutakin rahanlähdettä kuin pelkkä kuuluttajan homma. - Anonyymi
Ylen Ykkösellä naiskuuluttajat ovat paljon sujuvampia kuin miehet.
- Anonyymi
Niin se taitaa olla. Ykkösellä on jokunen miespuolinen uusi ährääjä todella tökkivää lukutaitoaan esittävä tyyppi. Toivottavasti häviää jonnekin kun koulut alkavat.
Naispuolisia taitaa olla muutenkin vähempilukuinen joukko. Suosittelen lisäämistä.
- Anonyymi
Tässä kuva kummankin kanavan edustajasta löydetty Ylen sivuilta:
https://aijaa.com/dMmTtN
https://aijaa.com/NVMYWF- Anonyymi
Taitaa olla savolaisia huumormiehiä siellä töissä.
- Anonyymi
kato se on rankaisija, eihän tonne uskalla mennä 😱 https://www.youtube.com/watch?v=jHe0-i0KILU
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taitaa olla savolaisia huumormiehiä siellä töissä.
anarkistit on hirvittävän vaarallisia 🏃💨🥺😓😢💘💔😔😴☁️🤍🎗️🕊️✨
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1297716Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937244Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317172Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t76400Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736321Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465458Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475180Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195125