Sähköautolla Balttian läpi Puolaan ja Saksaan

Anonyymi-ap

Sähköautolla Baltian kautta Puolaan ja Saksaan
Suunnitteletko lomamatkaa omalla autolla esimerkiksi Ruotsiin, Norjaan, Balttiaan, Puolaan ja Keski-Eurooppaan? Somessa pohditaan uskaltaako sähköautolla lähteä kotoisan Suomen ulkopuolelle ja jos uskaltaa niin miten siellä selvitään. Nyt lähes viiden vuoden kokemuksella sanon, että sähköautolla reissaaminen on yhtä sujuvaa kuin polttomoottoriautolla, kiitos toimivan latausverkoston koko EU:n alueella.
Aiemmin automatkat tehtiin bensalla tai dieselillä, nyt viimeiset viisi vuotta täys-sähkö autolla. Vuosi sitten tein parin viikon matkan Ruotsissa ja Norjassa, eikä latauksien kanssa ollut millään matkaosuudella ongelmaa. Iloisesti yllätti se kun Teslan Superchargereilla sai latailla ilmaiseksi Latviassa ja liettuassa, mutta vain Tesloja: ) Tänä vuonna vuorostaan Baltiassa, Puolassa ja Saksassa. Pitkätkään reissut eivät voisi olla helpompia, sähköauton meluttomassa kyydissä ei tarvitse keskustellessa korottaa ääntään ja musiikista voi nauttia aivan toisella tapaa.
Useiden muidenkin Keski-Eurooppaan suuntautuneiden reissujen ja kokemuksien pohjalta voin sanoa, lataukset ovat sujuneet todella hyvin kun suurteholatureita löytyy sopivin välein pitkin matkaa ja latureilla ei ole tarvinnut jonottaa sen enempää kuin bensa-aseman pumpulla. Paluuta polttomoottoriautoon ei ole.
Yleisiä epäilyksiä liittyy Lataamisiin, niissä ei ole mitään ongelmaa, kun hankkii muutaman ketjun latauskortin ja puhelinsovelluksen, josta näkee lähistöllä ja reitin varrella olevat latausasemat, jotka ovat lisääntyneet Roimasti. Enää ei tarvitse suuremmin miettiä missä käy lataamassa autonsa, kun katsoo sovelluksesta tai auton näytöstä mikä latausasema sopii parhaiten. Jos suunnittelee automatkaa Keski-Eurooppaan, niin samalla nousee esiin kysymys mitä kautta…ajanko Ruotsisin- ja Tanskan kautta Saksaan laivalla Helsingistä Travemündeen vai Via Baltica-E67 reittiä Tallinna, Riika, Kaunas, Varsova ja Praha tai Berliini? Baltian reitti varaten pari yöpymistä matkalle on kokonaiskuliuneen ehdottomasti edullisin. Vain yksi autolautta Helsingistä Tallinnaan, bensiini ja diesel n. 1.50€/litra. Sähköautoon sähkön hinnalla ei ole suurta merkitystä kun sen osuus on häviävän pieni vs polttomottoriautot. Hotelliyöpymiset, lounaat jne. lähes puolet halvempia kuin Ruotsin- ja Tanskan reitillä. On hyvä muistaa Ruotsin laivojen hinnat hyteillä, kalliit laiva-ja tai siltamaksut väleillä Ruotsi-Tanska ja Tanska-Saksa.
Viro on mukava lähinaapuri, mutta paljon on nähtävää, koettavaa koko Baltiassa ja Puolassa. Mukavaa on myös se, että hinnat halpenee kun menee Virosta Latviaan, Latviasta Liettuaan ja edelleen Puolaan. Ennakkoluulot pois ja baanalle,
Tässä vielä linkki kivaan Facebook ryhmään Baltian ja Puolan matkaajille.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=Via+Baltica+E67+Facebook

2

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heips,

      Minulle suurin este olla hankkimatta täyssähköautoa 2025 on halu jatkaa sooloautoilua Keski-Euroopassa edelleen, ajoin Baltian kautta Pohjois-Ranskaan keväällä (joka yö eri hotelli) ja uudelleen kesälomaviikko Puolassa 2024. Kaiken kaikkiaan yhdeksässä valtiossa Suomen ulkopuolella, arviolta yhteensä yli 9 tkm.
      Paluut Jyllannin-Ruotsin kautta.

      Eräs kohokohta oli ajaa vapaalla nopeudella Saksan autobahnilla; no, aika pian tuli todettua sen olevan turhauttavaa, kun ei Saksassakaan ole runsaasti kolmikaistaisia moottoriteitä ts. jos 500 m päässä minusta edellä tapahtuu ohitustilanne, niin ihan hetkessä olen ohittajan kintereillä. Päädyin 140 km/h pitkäaikaiseen jatkuvaan matkanopeuteen Saksassa. Muuten, Puolassa on Euroopan korkein määritelty moottoriteiden kattonopeus: 140 km/h.

      Kuva 25.06.2024 Swinoujscienissä, Saksan ja Puolan rajalta:
      https://pic.useful.fi/vO9VGyOuy.jpg

      Olen kuullut, että latauskäyttö tarvitsee jotain äppejä älypuhelimeen: pas pour moi!
      Haluan maksaa lataukset kuten fossiilisen polttoaineenkin: pankkikortilla!
      Tämä on se raastinkivi kengässä, joka estää laittamasta ostohousuja jalkaani!

      On tullut selväksi olevan järkevää välttää käytetyn lataushydridin hankinta akuston lyhytaikaisen käyttöiän takia (150 000 km).

    • Anonyymi

      Tämä olikin keskusteluosio Puolasta, ei sähköautodebaatti.

      Yksi käytännön vinkki:
      Kaikki ha-pysäköinti Miedzyzdrojessa (keskustaajamassa) on maksullista, enpä olisi mennyt lainkaan katsomaan itämerellistä rantaelämää kesällä 2024. Vaihtokurssi parkkipaikalla zloty-€uro on 3,5, vaikka tuo valuuttasuhde on virallisesti reilusti yli 4. Myös tuntivelvoite oli hulppea, joten minun visiitti siellä meni melkein juoksuaskelin.
      Sijainti: https://www.openstreetmap.org/?mlat=53.9304&mlon=14.4416#map=11/53.9304/14.4416

      Toinen paikka Euroopassa, jossa on autoilijoille (ja kaikille jalkautuville) pääsymaksuvelvoite, on Nusfjord Lofooteilla Norjassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      44
      10619
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      127
      10159
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7937
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6354
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      32
      5003
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4763
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      124
      4112
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3449
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3165
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      227
      3114
    Aihe