KIIRE!!!!

voiko mittelspitziltä leikata karvat kesäksi tai onko jotain vinkkejä kun koira meinaa läkähtyä vaikka se on varjossa ja sillä on koko ajan vettä saatavilla? onko kellään samaa ongelmaa
9979
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

en oo oikee pienten rotuje puolel kai silt voi jos et käytä sitä paljo näyttelys tai sillee

Äänestä

se on vaan ihan koti koira ei käydä näyttelyissä

Äänestä

onko ollut samaa ongelmaa ja mikä on auttanut

Äänestä
  • on paras konsti koiran jäähdyttämiseen.
    Pitää varmistaa vain,että ei turkki jää alusvillasta kosteaksi,ihottumariski.

    Äänestä

  • koirallani vaikka koko on monta kertaa suurempi. Karvojen ajaminen ei ole hyvä. Pohjavilla suojaa myös lämmöltä niinkuin kuumuudeltakin.
    Varjoa, paljon juotavaa. Omani olen opettanut tänä kesänä menemään uimaan. 7v koira ei ole aiemmin muuta kuin tassuja kastellut rannalla. Keppiä heittelen ja koira noutaa ja tykkää vesilotrauksesta nykyään. Olen myös kotona suihkuttanut koiran kerran nyt kesäkuussa vilvoitellakseni koiraa ja samalla huuhdottiin merisuolaa turkista.
    Yksi konsti on märäksi kasteltu pyyheliina koiran päälle. Se viilentää. Suihkepullolla vettä päälle ja päähän. Tai ihan suoraan jostain astiasta vettä kauhot päähän ja selkään.
    Minä en ole myöskään kieltänyt kuopan kaivamista helteellä. Maakuopassa koiran on helpompi ja viileämpi olla.
    Toivottavasti joku näistä konsteista sopii koirallesi.

    Äänestä

Itselläni on kleinspitz ja olen viilentänyt sitä helteellä märällä, viileällä pyyheliinalla. Toimii aika hyvin.

Äänestä

kiitos vinkeistä toivottavasti joku tepsii

Äänestä

Turkkia ei kannata mennä leikkomaan. Se nimittäin myös suojaa auringolta. Vähän liikuntaa ja varjoisia paikkoja hellepäivänä. Kylmällä vedellä kasteltu pyyheliina ympärille ja katsot, että koira juo riittävästi.

Äänestä
  • Eräässä näyttelyssä oli myytävänä koiran viilennysloimia. Sellaisen saa itsekin näpsäkästi tehtyä pienestä pyyhkeestä. (Joka siis tietenkin kastellaan)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yks vaa kirjoitti:

voiko mittelspitziltä leikata karvat kesäksi tai onko jotain vinkkejä kun koira meinaa läkähtyä vaikka se on varjossa ja sillä on koko ajan vettä saatavilla? onko kellään samaa ongelmaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu