Tukimaksujen ennakot avuksi maatalouden ahdinkoon

Tuista voitaisiin ennen valvontojen valmistumista maksaa puolet ennakkona.

Tästä kannattaisi nyt ottaa koppi.
13196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Isoilla tiloilla kymmenien, jopa satojen tuhansien, eurojen tukimaksujen siirtyminen loppuvuoteen ja jopa seuraavan vuoden puolelle on jokavuotinen ongelma.

Äänestä

Tukien maksatukset tulee tässä haastavassa tilanteessa hoitaa 50 prosentin osalta ennakkoon. Se auttaisi etenkin investoivia ja velkaisia viljelijöitä.

Äänestä

Mitä se sitten muuttaisi.Eihän nuo tuet riitä muutenkaan yhtään mihinkään.

Äänestä
  • Olisi parempi että tilille lätkäistään 55tonnia nyt eikä vasta ensivuonna.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Olisi parempi että tilille lätkäistään 55tonnia nyt eikä vasta ensivuonna.

    Ei ne lähellekään tuollaisia ole

    Äänestä

Eikös tuet olekaan 'korvauksia'?

Äänestä
  • Kyllä ne korvauksia on, mutta se ei ole olennaista tähän maksuaikatauluun liittyen.

    Äänestä

Suomalaiset jääräpäät antaa mennä maataloustuottajat konkkaan, samoin oman isänmaamme. Ei mitään väliä millän kun on totuttu hyvään elintasoon sekä normiin , yhteiskunta elättää minun ei tarvitse tehdä mitään. Sanna Mariinin mantra oli Suomi on vauras maa , on joidenkin mielestä totta. Nyt tarttis etsiä ne vaurauden ettei olla köyhyyden tiellä. Sanna vain bilettää uusissa vaatteissa erilaisilla festareilla. Tässä meille esimerkki elämästä.

Äänestä
  • Maataloudessa eletään nyt korkeiden korkojen aikaa – hoitamattomien luottojen määrä kasvanut merkittävästi.

    Äänestä

Tuet vai korvaukset?

Äänestä

Osuuko korvauselätti-terminä liian arkaan paikkaan?

Äänestä

Maataloustukia pitää nyt korottaa, Momentum on nyt!

Äänestä
  • Osaatko perustella miksi EUn korkeimpia elinkeinotukia pitäisi korottaa?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tuista voitaisiin ennen valvontojen valmistumista maksaa puolet ennakkona.

Tästä kannattaisi nyt ottaa koppi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu