Millä tavalla voin poistaa Outlook Expressistä (6) epäilyttävän viestin ilman, että sitä (viestiä) tarvitsee avata?
Siis, ettei se saastuta konetta mahdollisilla madoilla tms?
Siis, ettei se saastuta konetta mahdollisilla madoilla tms?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
joudut kyllä sitten poistamaan samalla kaksi muutakin, valitan.
klikkaa ensin saatuneen viestin yläpuolella olevaa viestiä, sitten paina vaihto/shift pohjaan ja klikkaa samalla saastuneen viestin alla olevaa viestiä.
Nyt sulla on kolme viestiä sinisenä.
Sitten paina taas shift pohjaan ja paina samalla deleteä.
Olis hyvä vielä tehdä toi kansioiden järjestäminen, niin viesti varmsti häviää.
Eli: Tiedosto > Kansio > Järjestä uudelleen kaikki kansiot.
Se muuten kannattaa automatisoida, mikä on yksi (ainoa) Outlook Expressin hyvä puoli.
Eli: Työkalut > ASetukset > Ylläpito.
RAsti kohtaan Järjestä viestit uudelleen ja sitten siihen vähän alemmaksi: järjestä viestit uudelleen kun hukkatilaa on (20) prosenttia. Eli valitset siihen 20, ellei siinä jo ole oletuksena.
jos ne samalla poistuvat kaksi muuta viestiä on tärkeitä, voit kopioida ne ensin johonkin toiseen kansioon näin:
klikkaa sitä viestiä hiiren oikealla ja valitse "Kopioi kansioon". Tulee ikkuna, josta valitset jonkun toisen kansion, mihin sen voit kopioida siksi aikaa että poistat sen pöpöviestin.
Teet saman sille toiselle.
Sitten vaan poistat edellisen viestin ohjeen mukaan. Sen jälkeen voit raahata noi kopiot takaisin siihen alkuperäiseen kansioon jos on tarpeen.
vaan ne liitetiedostot, älähän turhia säädä.
klikkaa lukematonta viestiä hiiren oikealla -- valikossa lukeepi poista ja eikun poista.
viesti menee tietty poistettujen kansioon josta tyhjennät poistetut normaalisti (tai sitte samalla tavalla kuin tuolta saapuneista).
jos sulla taas on asetuksissa että viestit avautuu automaattisesti niin sitte ei muuta kun ruksi pois kohdasta -- asettelu--"näytä esikatseluruutu".