Tällä kylällä uskollisuus omaa kumppania kohtaan on näköjään vieras käsite, on lapset ja autot ja omakotitalot, sosiaalisessa mediassa ollaan onnelista ja tuttuihin törmätään kaupungissa vieraan miehen seurasta!!! Ollaan baarissa lirkunnlorkun ja heikun keikun, sitten palataan kotiin esittämään kotiäitiä! Jepjep hyvin meillä menee
Viitasaari, pettäjien valtakunta
Anonyymi-ap
1925394
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 192
Vanhimmat
Näitä on useita täällä, ei voi kun nauraa. Eikö yhtään hävetä? Puolisotkin tietää mutta
Voi ...täällä on tapana vokotella avioliittossa olevia ..oli mies tai nainen. Sitten kun ei kiinnosta haukutaan selän takana.
Kuvan kaunis ja avoliitossa. Ei ole kaikki totta.
Mieti mitä syöt ja miten vaikuttaa mielentilasi?
Mtt
Palveluala on palveluala.
😄
Eräs muuan kaupunkivaltuutettu harrastanu tota kans.. kaksinaamaista touhua, mut mitä muuta voi odottaa poliitikolta..
Onkos tää se "äänikuningatar"?
Hänpä juuri.. HV enkä nyt meinaa haista v...
Hilma
Bingo
Tokko ovat tarkistaneet taustoja mitä muuta sieltä löytyykään....
Seki joka kissanristiäisissä "edustamassa" kaupunkia. Hävettää kyllä että tollanen edustaa kuntalaisia. Ja ei voi edustusmatkoille mennä edes yksin, vaan sinne on otettava se isihahmo mukaan..
Hyvä että joku muuki huomannu ton saman. Naama joka paikassa.
Kuka senkin oikeat työt tekee - no muut tottakai ku ite juoksee milloin missäkin kokouksissa.
Se ukko vois olla sen Hoon isä
Siellä ne kimpassa oli viikonloppunaki, nyt Puttaalla. Ei viititty edes käydä ostaa mitään ku siellä ne kumpiki virnuili teltassa.
Ja mitä kaikkea selvinny mitä selän takana touhunnut. Kyllä on luotto kaukana ihmisestä.
Hyvä politiikko, ei muuta ku eduskuntaan ni on omiensa parissa siellä puhumassa paskaa ja huijaamassa ihmisiä.
"Neiti pulmunen" oikeen.
Ei vissiin tee enää töitä ku juoksee joka paikassa muualla 😄 vissiin hyväpalkkaista touhua tuo seminaareissa kulkeminen!
Oispa jännä kuulla lisää aiheesta. Suht läheltä juttua seurannut..
Juu, daami vaan päätti aikanaan, että otan ton - naimisissa ollut ukkeli, ex- miehensä kaveri. Siinä se ukkeli hiihtää perässä edustamassa tärkeänä.
kun privaattielämässä arvot on nuo mitkä on, tuskin ne julkisella puolella paremmat on - omaetu paras etu.
Olet erittäin oikeassa.
”Poliitikko” :D Ei kauhean kova taso sillä kylällä.
Ilmeisesti eivät ole ottaneet selvää. Kaupunki tarvitsee osaavan ja fiksun epäitsekkään puheenjohtajan.
Eli nykyinen vaihtoon!
LOUDEEEER!
Nimeenomaan. Jotenki tuntuu että hänet valittu siihe koska on ollu vaan se "äänikuningatar" vaaleissa..
Vähillä meriiteillä päässyt pestiin.
Veikkaan nuoren iän olevan yksi syy, ne kellä on lapsia ja jo vuosia takana, ei ole niin kiihkolla menemässä kunnan varoilla pitkin kyliä. Kyseinen pj hyväksyi impulsiivisesti uuden päiväkodin rakentamisenkin, eikö tajunnut, että ennenkun uusi päiväkoti on pystyssä, ei tarvetta enää ole…
Juu mitä nyt seurasin päiväkodin rakennus- showta….tähän pitäisi luottaa? Ei riitä tiedot ja osaaminen nyt politikoinnissa, kyseessä on miljoonat eurot!
Taitaapa olla koko valtuuston jengillä pallo hukassa.Ei tänne tarvita päiväkotia.
Ni ja nyt sit kuitenki löytyi väistötilat Lehtolasta. Ei tarvinnutkaan ruveta rakentaa uutta. Älyhoi. Onneks oli vastustajia!
Kuulin tässä taannoin paikallisen joukon keskustelevan tästä asiasta, ainakin noin suurinpiirtein. Melkein sääliksi käy pj:ta, mutta ei ole tapana sääliä tämän tyyppisiä ihmisiä. Vaihtoon ehdottomasti!
Pari vuotta sitten keski-suomalaiseen kertoi, että hänellä ei ole mitään agendaa koko politiikkaan ja että ei siihen tarvitsekaan olla. Sanasta sanaan en muista, mutta asian tarkoitus sama. Ja Ööö. Kyllä tarvitsee olla agenda? Pitää itseään ylijumalana. Ei tuo itselle ainakaan minkäänlaista luottoa, että tuo osaisi asiat hoitaa.
Ja (varattu) hoitaja vokotteli (päihde) potilasta.. jepjep..
Eihä siinä.
Hyvällä mallilla
Kateus on katkeraa....
Ai pettäjiä kohtaan kateellinen? Joha ol vitsi!
Missä näin oli?
Yks täältä, toinen tuolta.. summa summaarum, pimpampoks kaikki on onnellisia. Enemmän tai vähemmän
Ai ni se!
Onneks ei oo tarvinnu sitä yhtä harakkaa nähä vähään aikaan missään..
Aamen.
Oiva kuvailusana hälle 💯
Ihanaa kun alkaa taas tuo politiikkahössötys ni saa oikein urakalla katella H naamaa pitkin kyliä..
Mun tekis mieli, antaiskohan se mulle?
Varmasti antaa ku vähä lepertelet kauniita..
Jos oot tarpeeks vanha sille. Isihahmo-tyyliin.
Kokeilepa!
Suattaapi antaa ku taitaapi olla rakkauvvessa ryppyjä.. kuulemma!
Mikäs nyt iskenyt?
Liekkö katumus
Ainaki entisestä tuntuu kuvia olevan somessa edelleen 🤣 hieman outoa minusta kyllä 😂
Samaa katsoin
No on kyllä erikoista. Mielenkiintoisen kuvan antaa itsestään näin niinkun politiikkona, exä ja nyksä kuvissa 🤣 noloa.
Kyllä on yhtä kulissia koko sen elämä..
Saatoin olla kuulemassa baarissa jotain..... nyyhkyti nyyhky. Myöhästä itkeä ny ku kakki on jo pökäs!
Mitäs mitäs! en ihmettelis jos ukkelilla ois sivussa joku toinenki kierroksessa.. tavat ku ei tuppaa häviämään mihkään.
Itselle tää pettäminen ei tule edes pahimpana mieleen
Oijoi, kerro kerro!
Juu uteliaisuushan tässä herää!
Siellähän tuo tuntuu ramppavan
Jännä ois nähdä, kuinka käy kolmen pennin casanovalle.
Niinhä ne sanoo että kerran pettäjä, aina pettäjä..
Vaikuttaa todella tasapainoiselle…🫠
Baarikärpänen ja sen näköinen onkin..
Vaikka se ei hohdokasta olekaan, eikä piiruakaan siltä näytä. Voin todeta tähän ”tämä.” 😁
Siis tää.. mitä ihmettä, eikö nyt järkikin sen sanoo että poistaa toisen kuvat kun on erottu? Ja vieläpä niinkin värikkäällä tavalla kuin pettämisellä.. todella noloa ja epäkunnioittavaa. Vaikka noh, sitähän ei muiden tunteet taida kiinostella sen kummemmin. Kunha itsellä on kivaa olla.....
On kyllä creepyn näköinen ukko! Lähinnä tulee ällösetä mieleen joka kyttää tyttöjä.
Olevinaan niin suosittu?
Casanova laittoi mulle viestiä joskus. Hyi yöks. Laitoin estolle. Ei oo vissiin muuttunu siis mihinkään.
Juu ja tämä toinen kerran laittoi miespuoliselle kaverilleni viestiä, frendi ei vastannut ja koki, että aika manipuloiden yritti päästä pään sisään. Tää mies esti sit hänet 😄 on se kumma, että jotkut ei ymmärrä, että ei kiinnosta niin ei tarvitse tyrkyttää. Ei ole kiinnostava ihminen.
Mun kaverille laittoi kans.. naurettiin että siinä se setä kokeilee tikulla jäätä mistä sais nuorempaa lihaa... yksi ainakin nappas, yhtä epätoivoinen kuin hänkin! He tosiaan ovat luotuja toisilleen.
Outo logiikka tuollaisessa suhteessa. Kumpikin osaa surutta pettämisen ja selän takana vehkeilyn kirkkain silmin, niin mistä se luotto löytyy, että ei se toinen mua huijaa, vaan niitä muita..
Tämä 100%.
Haha jep🥲
Ei hitto! Jos ei oo sama henkilö, mutta mun sukulaiselle kans tehnyt samaa!
Ei ole mitään uutta tämä, valitettavasti. Sivistys tarttuu kotoa, ei matkan varrelta. Se juna meni jo.
Mutta sehän riittää, että on omasta mielestään upea ja ihana, niin olettaa olevansa muidenkin mielestä. Ja tämä osuu tuon pariskunnan kumpaankin osapuoleen, ego suunnaton.
Milloin he on alkanu olee, koska tää ukko laittoi yhelle tuttavalle viestiä reilu vuos sit! En ollut kartalla silloin että kuka on kenenkin kans kun muikkelin some on hieman sekava. Se jo itsessään nostattaa punaisen lipun kun johtaa harhaan seuraajiaan.
Loistavaa toimintaa! Yhdessä ovat olleet kohta 3 vuotta. Silloin vehkeiltiin silloisten puolisoitten selän takana eli loikattiin suoraan uuteen.
Nonni, arvelinkin että sama käytös jatkuu.. ei siinä, hyvä että noin vapaata on heidän suhde!
Once a cheater..... 😏 täytyy sitä joku harrastus olla!
Piti ihan käydä katsomassa ja kyllä jos puolisollani olis exästään kuvia somessa jossa suutelevat, lähtis luiskaan het.
Käsittämätöntä miten vähän järkeä sillä naisella on päässä. Kunnioittais nyt herttinen muita.
Liekö tuollaisessa sotkussa jätetty exä haluaisikaan olla näkyvillä missään entisessä ..
Samaa mieltä!
Siis missä sillä tämmösiä kuvia on🫣 Ig? Huuuh
Ig:ssäpä hyvinkin!
Kysynpähä vaan että mitä ihmettä tuoki tekee ylioppilasjuhlissa. Eikö se pitäis kaupunginjohtaja ennemmin siellä olla onnittelemassa kuin tuo yks.
Veit sanat suustani!
Ei muuta ku äänestämään Hoota eduskuntaan ni saatte sinne lisää tyyppejä jauhojengiin!
Repesin!
Juuri näin. Jauhojengi ja velkaa!
On sillä naisella vaan pokkaa! Ja ukolla, ei sen puoleen. Luotuja toisilleen. Yhtä nollia kumpikin. Yks vaan koittaa ratsastaa toisen mukana ja toinen koittaa kiillottaa omaa sädekehäänsä vakuuttamalla itselleen että on hyvä ihminen.
Ei voi ymmärtää moisten ihmistyyppien ajattelumaailmasta mut onneks ei tarvikaan.
Eduskuntaan vaan, siellä se riepottelu vasta alkaakin sitten. Seiska tykkää ✌️
Kellä ukolla
No isihahmo tietenkin!
Kaikki tapahtumat pilataan poliitikalla. Seuraavaksi Wilma-markkinat.
Oikeessa olet! En ikinä kuuna päivänä käsitä miks Wilma-markkinatkin pilattiin poliittisilla teltoilla? Viimeinen kerta kun tulemme käymään kyseisessä tapahtumassa!
Sama.
Joka tuutista tyrkytetään sitä. Ei tuo eroa mitenkään uskon asioista.
Näköjään tyrkyllä myös Traktorijatseilla. Voivoi.
No kohta ne on Valo-tapahtumassakin. Punainen teltta valolla = punainen lyhty....
No niin näyttää olevan. Tilannetaju hänellä vois olla pikkasen parempi. Antais ihmisten nauttia tapahtumista ilman politiikkaa.
Boikotoin jatkossa tämän tapahtuman. Politiikkaa ei pidä tuputtaa.
Ja ilman sen läsnäoloa. Lapsetkin pelkäs sitä. Kertoo minulle tarpeeksi.
Kyllä tiedossa, että kaikkien alojen ammattilainen on (omasta mielestään), mutta ihan uteliaisuus heräsi, että millä sai lapsetkin peloteltua ??
Kai se oli se hänen olemus. Lapset näkee mitä me aikuiset ei nähdä.
Hienovaraisuus ja tilannetaju ei taida olla hänen vahvuuksiaan… kuulemma.
🤣🤣🤣
Uskon tähän myös vahvasti. Lapset aistii myös sen mitä aikuinen koittaa kätkeä.
Juurikin näin. Itselleni ei ole jäänyt myöskään kovinkaan hyvä kuva näissä teltta-tapahtumissa, ohi menen kohteliaasti - koska en ole kiinnostunut häntä tukemaan. Yksityiselämään en ota kantaa.
😆😆
Oliko tyrkyttämässä olematonta arvoaan ”poliitikkona” politiikan pelikentille?
Ainakin mainos oli. Hyvä että näin sen, olin oikeana iltana paikalla eli ilman tätä tyrkkyä. Oudolta tuntuu muutenkin, että kaupunki sallii neutraaleihin tapahtumiin poliittisen toiminnan ja vaalimainonnan. Ja kun vielä kerta lapsetkin pelkää ko. tyyppiä, kuten aiemmin näissä tarinoissa on mainittu, jääkö millaiset traumat 🤭
En ole nähnyt muiden puolueiden telttoja missään tapahtumissa noin räikeästi kuin tän naisoletetun. Veikkaan että kaupunki sallii juurikin siksi koska hän on pj.
Nolo homma kaupungilta.
Täytyy alkaa ajamaan asiaa, että saisi oman asiansa kanssa pystyttää teltan sinne tänne ja varsinkin iloisiin perhetapahtumiin. Ei se noin mene, että yksi tulee politiikan kanssa. Ja vieläpä tuollainen ihminen, joka itse julisti keski-suomalaiseen, että ei hänellä ole politiikkaan mitään valmiina ollut antaa. Yleensä kyllä valmiina on jo asenne ja halu vaikuttaa tiettyihin asioihin ajaa ihmisen politiikkaan. Tämä juntti sen sijaan nolaa itse itsensä. Todellakin rimanalitus kaupungilta. Alkaa viitasaaren kaupunki näyttämään todella juntilta.
Se ukko ei edes ole lapsensa kanssa juurikaan tekemisissä. Kaikki sen tietää kylällä. Tää toinen osapuoli sit vaan välillä ottaa kuvaa someen, että näyttäis kuin olisivat yhtä suurta perhettä. Kulissia kulissia!
Tämä totta.
Kukapas mies on
Jaa...as. Voi hyvä isä sentää tätä touhua ! Vuokra-asunnot palakannu jonkun puhuvan pään sinne toimistolle joka vaikuttaa olevan pihalla ku lumiukko asiaoista .hoitoalan töitä tehny ja jokusen asunnon myyny kuulemma.?
Voi hyvä Sylyvi! Sanoi kaupungin talon tilaisuudessa myyväsä Viitasaarta ja kuvittellee että tänne on muuttamassa väkeä että seinät pullistuu. Mistähän sitä tänne olisi tulossa? Esiintyy elinvoiman lisääjäna, mutta taitaa kiihyttää Viitasaarelta poismuuttoa. Kuunnellessa tuli mieleen että ei noilla tiedoilla ja osaaisella kohenneta Viitasaaren elinvoimaa.
Se on kuule tehny hoitajan töitä Ruotsissaki ja Viitalinnassa on hoitajana. ihan hyvä tyttö. Puoluekanta näyttää olevan KESKUSTA niinku se teällä maaseuvulla pittääki olla!
Kuka muka keskustan riveistä on wiitalinnassa hoitajana??
Tämäpä... liekkö mennyt puurot ja vellit sekasin..
Mennyt ihan vähän vaan kotihoito ja wiitalinna sekasin
Aattelinkin ettei hilmasta oo kyllä kyse! Hyvästä tytöstä kaukana..
Erittäin kaukana.
Juu sinäpä sen sanoit! Iso 👎 luottamukselle. Miten alunperinkään kukaan äänestäisi moista.
Sata prossaa tälle 💯 hän on hyvä tyttö yhtä paljon kuin aasi on hevonen.
Rahan kinuamista. Sais hävetä Hilma.
Laittakoot omia rahojaan kampanjaan eikä kinuais ihmisiltä. Perus sdp:n touhua!
Ei tiedä se tyttö reiluudesta mitään, oma etu paras etu, oli asia mikä hyvänsä - muut maksaa, kun hän ottaa mitä haluaa.
Osuit naulan kantaan!
Niinhä se on että kädet toisten taskuissa.... demarit rulez....
Sitä se köyhänä oleminen on, pyrkimistä heikolla meriitillä politiikkaan. Ai kauhea että hävettää vts puolesta.
Meriitit on siinä, että usko omiin kykyihin aukoton ja palvelija makaa jalkojen juuressa odottaen seuraavaa käskyä toimia.
Ei näköjään osaa silittää vaatteitaan edustuskuntoon kun on suoraan paketista laittanu koltun päälle starttitilaisuuteen!
Pukeutuminen muutenkin hakusessa. Peileissä vika, jos omasta mielestään pukeutuu fiksusti tai tyylikkäästi. Lähinnä noloja tätijakkuja yms.
Hää kyl näyttää ihan tädiltä jo nyt.... ei uskois että pikkuse päälle 30v on!
Mut sentään kulmakarvat mintissä! Kun ne ammattilainen laittoi.....
Järkky
Siellä Jklssä edustamassa iskän kans!
Eikö noita hävetä esiintyä yhes.. ja miten kukaan kehtaa niiden kans olla kavereita ku moraalit on tollaset. Vai tokko tietää nuo demarikamut mimmosia ihmisiä nuo on?
Moraali liian ylevä sana, kun noista kyse. Ja kuitenkin lupaa nyt kaikkea kaunista kaikille, hieman ristiriitaa.
Tämä.
N@rsism on persoonallisuus ei pelkkä häiriö, eli tällöin ei muututa.
Itse en ikinä missään tilanteessa haluaisi, että kukaan tietäisi olevani tämän henkilön tuttava, jos näin olisi. Häpeäisin liikaa.
No tää!
Kyllä. Ironista sinänsä että päivittelee mielenterveydestä kun hää itse aiheuttanu ympärilleen melkoisen shown jossa sivulliset saanut kärsiä, välittämättä tekojensa seurauksista. Jälleen kerran todisti mikä hän on.
Tosin, uskon että jokainen joka ei ole tekemisissä hänen kanssaan, voivat paremmin!
Puheet ja teot eivät kohtaa. Ei tosiaankaan oikea ihminen mihinkään luottamustehtävään. Minkälaista päivitystä mielenterveydestä on näkynyt? Periaatteesta en hänen someaan avaa.
Minäkään en avaa, tiedän moni jotka jakaa hänen "älyn väläyksiä" eteenpäin.. itse jaksan aina vaan yllättyä miten läpinäkyvä hän on. Hyvä että elää omassa kivassa kuplassa. Kyllä se puhkeaa päin kasvoja jossain vaiheessa.
Niitä sen "huikeita kuvia" odotellessa....
Lisätukka laitettu. Yhtä feikkiä kuin omat aatteetkin. Jännä nähä!
Narsistit usein ovat pettäjiä ja valtaa hamuavia, vaikka erityistä osaamista asiaan ei olisikaan.
Sinä sen sanoit!👌
Amen.
Viitasaariko on paheen ja synnin pesä? Siittä on jo 40 v kun siellä olen käynynnä. Taisi olla tylsä paikka silloin, kun ei ole jäänyt mitään mielikuvaa. Nyt on ainakin jotain elämää tullut😂
Kyläpyöriä
Tää akka on erittäin epäpätevä mainostamaan viitasaarta. Menneisyys näyttää palanneen, kun ketjua tarkastastelee.
Menneisyys?
Sori. Ei se menneisyys varmaan ole sinne jäänyt, arvot samat kuin teini-iässä.
Pahoittelen kirjoitustani, tarkoitin toki, että arvojen ollessa samat, kuin ne on ollut ennen etuaivolohkon kasvua, en valitettavasti kykene luottamaan tällaista ihmistä edustamaan yhtään minkäänlaista tehtävää. Eli menneisyydestä puhuminen oli liian äkkinäistä.
Ottamatta kantaa kehenkään tiettyyn. Ihmettelen, miten viitasaarella ollaan sokeita ketä äänestetään. Nuori ikä ei aina korrelioi älykkyyden ja innovaation kanssa. Viitasaari rappeutuu silmissä.
Lähinnä rappeutt kaupungin päättäjien takia.Pitäisi kehittää töitä.
Juuri näin. Ehkäpä puheenjohtajaksi olisi soveltuva joku toinen. Arvoiltaan ja periaatteeltaan luotettavia varmasti löytyy.
Niimpä niin! Mukavia miehiä ja naisia, joilla on "oikean puolueen jäsenkirja takataskussa" kun on valittu virkojen ja toimien haltijoiksi ja luottamushenkilöiksi, niin pikkuhiljaa alkaa lopputuloksen hedelmät näkyä.
Tai määrätty sukunimi.Jolla pääsee Viitasaarella töihin.
Tietääkö joku, tekeekö hän enää edes töitä kun tuntuu lomailevan ja ramppaavan reissuissa ja kokouksissa..
Siellä varmaan iskä mukana nytkin hesassa!
Siellä ne helsingissä katsoo, että mikäs mehtäläinen tänne on eksynyt. Ai kauhee, niinkö Putousta katsoisi.
Ei tee ja jos tekee, ni sinne päin
Ee oo näkynnä ökymersua kylälläkään.. lomailee varmaan kun on niin rankkaa..
Jos se on saanu potkut! Ku joku muu kumminki joutuu sen työt tekemään ni alkaa työnantajaaki varmasti ottamaan päähän. Suojatyöpaikkoja on nimittäin muutama tälläkin kylällä.
Ökymersu Xd ei taida tytöllä olla kokemusta moisesta.
Ääni tälle😌
Tienaa varmaan paremmin kokouksilla ja vaalipaskalla. Uusi rilli ostettu. Liekkö vaalirahalla jotka on saanut.
Ihme elvistelyä somessa mut mitään ei kumminkaan koskaan kerro itsestään.
Älä huoli. Ei tienaa enempää, kuin sinäkään. Nuo reissut ei ole mitenkään tärkeitä ajatellen paikallisia, ei ole tapahtunut mitään hienoa ja upeaa koko hänen ”politiikka urallaan”. Onhan noita ennenkin nähty kokeilemassa.
Äitini assuu Viitasaarella. Tykännyt asua siellä kun noin about kohta 20 vuotta asunut siellä. Varmaan Viitasaari (kuten monet muutkin paikat) aika rauhallisren turvallinen kaupunki asua. Yllättävän vähän muistaakseni viitasaarelaiset urheilee. Onko teillä ees jääkiekkojoukkueita montaakaan?
Viitasaareen liittyy aina hausmylly =)
Hausmyllyn schysteemi -julkaisu oli jotain ainutlaatuista aikoinaan.
Päättäjät päättivät vähentää liikuntapaikkojen ylläpitoa. Onhan se vähän sellainen aikansa jälessä oleva kylä. Työpaikkoja ei ole, yrityksiä ei synny.
Eip.. ja kaksnaamaista puhetta että yrittäjiä pitää tukea kun edes paikalliset yrittäjät ei tue paikallisia yrittäjiä... hyvällä mallilla siis!
Tarttis pari isoa tehdastyöpaikkaa ni heräis kaupunki taas eloon.. mut, ku rakennetaan vaan jotain wiiloa josta kukaan ei tiedä mikä ihme sekkää on.
no onhan teillä siinä järven rannalla tehtaita &työpaikkoja eikö vain? äitikin oli yhdessä tehttaalla duunissa noin 20 vuotta. Ja hänen ukko oli joskus nuorempana ollut noin 17 vuoden ajan jossain puutehtaalla.
ei nyt iha kuollut kyläpahanen oo Viitasaari ku mä tiijän paljon enemmän semmosia pitäjiä joissa aika paljon heikompi tilanne/työllisyystilanne & jossa kuollutta .
ainaha hankalassa taloustilantteessa pitää miettiä mistä säästetään. Aina se noin menee ikävä kyllä ja eikä kukaan halua leikata mistään että sehän on itsestäänselevää ettei kukaan halua leikata mut kun on pakko jostaki leikata.
mietippä jos ei koskaan leikata niin mihin se johtaisi loputon rahan syytäminen??
Urheilu ja liikunta - ne pitää meidän kunnossa ja terveenä. Niistä ei pidä nitistää samaan aikaan, kun sairaanhoidosta vähennetään. Koulun liikuntatunneistakin olivat leikkaamassa…
minä poliittisesti vähä kaikkiruokainen etten näe suomessa syytä huoleen politiikassa.
En välttämättä ekana äänestäis kokoomusta ja persuja. Mieluummin kepua äänestäisin. En välttämättä ekana myöskään demareita äänestäisi enkä vihreitä. Jokaisessa puolueessa on hyviä puolia mut harmitus on iso kun aika monet ei oikein tavallisista ihmisistä&duunareista välitä.
Viitasaari ihan jees pitäjä. Tutuksi kun tullu kun äiti siellä asunu 20 vuotta niin Viitasaaren keskusta eri liikkeineen ja kauppoineen tullut tutuksi. Jessen kirpputorilla pyörähdän usein ja S-marketissa.
Puolet yrityksistä mitä keskustassa oli on lopettanut. Siellä on kaksi rakennusta täysin tyhjänä. Mutta kesäisin nätti paikka. Siihen ei voi kukaan päättäjä puuttua.
joo iliman muuta kaunis kaupunki o!
Iso järvi siinä ja ihan viihtyisä. Lokoisan aurinkoinen.
Mitäpä se auttaa vaik oisi kuinka kaunis paikka tahansa, jos ihmiset voivat pahoin. Tään olen laittanu merkille ohikulkumatkalaisena tauolle poikettuani. Jutut kuulostaa olehan toisista ihmisistä ja paikkakunnast kaikkee negatiista. Paikallisis kuppilois näyttää istuskelevan aina samat naamat, eläkeläisiä ja hyvin syöneen näköisiikin näyttää olevan joukos.
Ihania naisia ja vielä hyviä pettämään miehiään.Tulevat naapurikaupunkiin oikein urakalla.Ovat vieläpä hyvän näköisiäkin.
Tämä yksilö hyvännäköinen? Juu ei 🤢
😂 hyvää läppää hei..
Ja onko tavattu luvattomilla teillä naapurikaupungissa ?
En ihmettelis kyllä ku kumminki paljon "edustusreissuja" tekee....
Kyllä teillä on pienet ympyrät.Eikö muuta tekemistä ole kun kytätä muita.Tonkiaa niitä omia luurankoja kaapista.
Onhan se kiva tietää asioita ihmisestä joka halajaa päättämään yhteisistä asioista yhä suuremmassa mittakaavassa, että minkälaiset arvot taustalla. Ettei vaan olisi tuo kommentti tullut han asianosaisilta itseltään.
Juurikin näin.
Ei tarvi edes kytätä kun kaikki tietää sen touhut 😄 melko räikeästi kumminki kylällä kaikkien nähtävillä touhunna ni miksei sais avata asioita. Hänhän halajaa hyvin julkiseen hommaan. Hyvä että näistä puhutaan. Toivon että hänkin lukisi näitä, ni tietäs palata takas maanpinnalle sieltä norsunluuntornistaan jossa hän kuvittelee olevansa.