Haluaisin opiskelemaan mutta

Anonyymi-ap

Moikka!
Ihan aluksi anteeksi, tästä tulee pitkä teksi🥴 Mulle on iskenyt ihan hirmuinen halu lähteä opiskelemaan, nyt kun vihdoin olen löytänyt alan mitä haluaisin opiskella😍
Mutta siinä on hyvin monta muttaa joista haluaisin kysyä jos jollain on vastaava tilanne ollut😁
1. Tähtäisin sosionomi opintoihin, mutta mulla ei ole lähihoitajan tutkintoa eikä lukiota käytynä, (ihan eri alan amis tutkinto löytyy) eli kannattaisiko aloittaa lähihoitajan koulutuksesta esim?
2. Rahoitus, miten aikuisopiskelija pystyy taloudellisesti opiskella?😅 Jotain olisi pakko saada tienattua kun on asuntolaina, pieni lapsi ja muita omk talon kustannuksia, toki miehen tulot on mutta ne ei yksinään ihan riitä. Aikuiskoulutus tuki on lakkautettu mutta en sitä muutenkaan olisi saanut kun alle 8v työelämässä.
3. Rahoitus part. 2, jos opiskelisin monimuotona aluksi, ja kävisin nykyisessä työssäni samaan aikaan, miten onnistuu työssäoppiminen/harjoittelu? Haenko töistä opintovapaata? Pystynkö vaihtamaan monimuoto opiskelun täyspäiväiseksi opiskeluksi?
4. Jos hakisin opiskelemaan ja pääsisin, voinko vastaanottaa opiskelu paikan vaikka en välttämättä pysty heti aloittamaan? Olemme miehen kanssa haaveilleet toisesta lapsesta mutta haluaisin silti lähteä kohti opiskeluja.

0

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        109
        2260
      2. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        103
        896
      3. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        70
        889
      4. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        22
        872
      5. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        835
      6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        554
        789
      7. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        80
        697
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        660
      9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        23
        610
      10. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        57
        561
      Aihe