Erittäin vakava löytö kyseisen koulun alta? Lähde Sisä-Suomen lehti.
Asemakadun koulu
Anonyymi-ap
792200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Suolahti ,aina löytyy sutta ja sekundaa.
Uskomatonta, Suolahteen ei pitäisi rakentaa mitään.
äänekoski on niin haiseva paikka kuka sinne ees uskaltaa rakentaa
Ei se ihme että sieltä pöpejä sikiää kun koulussa saa jo myrkkyjä ja vasenmmanlaidanpropagandaa
Sinähän sen tiedät tuulitunneli
Sulla ei osaaminen muuhun riitä kun "sinähän sen tiedät" tason nollapostauksiin.
Perustelemista on sinulta turha odottaa, et taida niin pitkälle osata kuvitellakkaan.
äänekoskella myrkkyä saa joka päivä tehtaan piipuista
Suolahti on jo viennyt Äänekosken kaupungin velkakierteeseen kun aikoinaan otti kaikki velat ja sopimukset maksettavakseen kuntaliitoksessa.
Sitten on jatkettu noita investointeja joita vasemmisto vaatii .Eikö nyt olisi aika jo lopettaa ja ottaa järki päähän.
Ensimmäisenä uimahallia ei korjata.Kiinni vaan!
Samaa mieltä
Ei mitään järjenhäivää kahdessa uimahallissa.
Uimahalli on pakko korjata vaikka siihen ei rahaa valtiolta saatu..Suolahdessa on niin äänekäs tämä yksi suku että tulisi Venäjältä ukkoja ja paljon jos hallia ei korjata.Järkeähän siinä ei ole yhtään.
äänekosken uimahallin vois lopettaa
äänekosken uimahallin voi kyllä lopettaa
nimenomaan, Äänekosken suolahden uimahallin vois lopettaa, suolahtelaiset ovat niin likaisiakin, että puhdistukseen menee tolkuton summa rahaa ja sähköä, eikä riitä pelkkä klooraus.
Nyt järki käteen. Suolahden uimahalli ajettava alas!
Valtavat kustannukset tulee koulun purkamisesta. Viemäriverkoston kunnostaminen tulee maksamaan miljoonia. Päättäjiltä nyt tunteet sivuun!
Jäähalli ja uimahalli kuopattava
Jäähalli saa jäädä
Niin minkä viemäriverkoston? Eiköhän ne joka paikassa tule vanhat viemäriputken tiensä päähän. Remontointi/uusinta tulee muutaman kymmenen vuoden päästä rakentamisesta. Muistaakseni Äänekoskella, oliko Hietaman suunnalla, oli muutama vuosi sitten pitkään jatkunut ongelma käyttöveden kanssa, kun siihen oli sekoittunut viemärivettä. Niin että onhan entisen Äänekosken alueella todella laadukas viemäri- ja puhdasvesiverkosto.
Ja niinhän haksahti tämäkin viestiketju väärille raiteille alkuperäisestä aiheesta 😄.
Suolahden viemäri putkisto olisi pitänyt korjata jo kymmeniä vuosia sitten. Jotain on kyllä tehty mutta iso pommi siellä ehkä odottaa.
pankkarin vois lopettaa
Uimahalleja kansoittavat nämä tummasilmät karvakourat ja sotaa paenneet. Kyllä Äänekosken täytyy olla vieraanvarainen ja säilyttää molemmat uimahallit. Mahtuu lisää kansanvälisyyttä altaisiin lillumaan.
Rättipää tietää
Näitä näkyy enenevissä määrin ovat Suomen uutta työvoimaa
se oli siinä noin 15 vuotta sitten...
Eihän Suolahden uimahallin korjaamisessa ole mitään järkeä ja voisin lyödä veto
sieltä (kin) löytyy vaikka mitä ja korjaus nousee taas hurjiin lukuihin.
Nyt uimahallin korjauksella henkselit päälle ja halli kiinni.
Kalliiksi käy purkuhommat kaupungille. Äken keskustassa on monta viikkoa purettu entistä valintataloa ja nyt tämä koulun purkaminen kasvattaa kuluja entisestään. Ei taida olla kohta enää varaa korjata vanhaa eikä rakentaa uutta, kun rahat menee purkuhommiin.
Kyllä veronmaksajilla rahaa riittää, uutta autiota suunnitellaan.
Tämä Suolahden suku kyllä hoitaa verojen korotukset. Äänekoski olisi paljon parempi jos tämä suku ei olisi vieläkin vallassa.Seuraavissa vaaleissa ei kannata antaa yhtään ääntä sille porukalle.
Nousi valintalonkin purkukustannukset lehden mukaan
Demarit nostaa veroja taas joulukuussa ja vasemmisto ja keskusta mukana.
Niin saadaan lisää pois muuttajia.
Siitä huolimatta uimahalleja pitää olla kaksittain.
Ei missään tämän kokoisessa kaupungissa ole kahta uimahallia ja asukasluku aleneva.
10 vuoden päästä täällä ei ole edes kouluihin lapsia.
Totta
Nyt pitäisi jo laittaa kansanliike jos nämä puutarhatontut lue valtuusto ei ymmärrä päätöksen teosta mitään.
Jos Suolahden vasurit huutaa niin antaa määkiä.
Köyhät kyykkyyn, turha vinkua, itse olette äänestäneet heidät sinne, koko kuntaliitos oli aikanaan suuri virhe, jota nyt asukkaat maksaa ja nurkuu..
Viime kuntavaalien aikaan oli Liimattalan tuulivoimalat kuuma aihe eikä sen annettu tulla valtuustoon asti.
Kiussuon tuulivoima on tullut nykyisen valtuustokauden aikana.
Maakuntakaavasta se on poistettu, mutta tietty piiri ajaa hanketta kuin käärmettä pysssyyn.
Onkohan tässäkään ja kellä puhtaat jauhot pussissa?
Aika erikoista asukkaat joiden nurkille voimaloita on suunniteltu eivät tiedä mitään asiasta.
Raha ja hyvävelijärjestelmä toimii, siellä saunotaan ja "neuvotellaan" kuinka pitää toimia, että maanomistajat saavat hyviä korvauksia, ps. saattaahan sieltä vähän lohjeta politiikoillekkin.
Suku ajaa ja salailee tätäkin hanketta.
Asemakadulla maa on erittäin saastunutta. Herää kysymys että mitä terveys vaikutuksia nämä myrkyt on aiheuttaneet koulua käyneille lapsille ja opettajille. Nyt sitten jätettä aiotaan käsitellä lähellä lehtorannan asuntoaluetta. Onkohan terveellistä hengittää näitä myrkkyjä.
Suolahden vasemmisto haudannut koulun alle aikoinaan myrkkyjä? Italian mafian touhuja, ainoa erottaja tekijä että Italiassa osattiin käsitellä rahaa.
Kilon verran kommunismia löytynyt.
Venäläisillä harakoilla on silmälasit otsalla, siitä ne tunnistaa.
Nämä vasurit saisivat muuttaa unelmiensa maahan Itärajan toiselle puolelle.
Siellä sitä olisi niin unelma oltavat.
Parantuisi nämä oltavat molemmin puolin.
Vasurit on rakentanut Suolahden melkein kokonaan ja hakeneet oppia tähän Neuvostoliitosta.
Syöneet kaalisoppaa ja ulostaneet koulun kellarissa.
On kyllä mielenkiintoista kun tätä vasemmistoroskaa on sitten niin helevetisti. Toisaalta eipä täällä kansallisen kadepäivän satasen listan porukkaa juurikaan ole, muutama per asuinalue.
No et taija itekään olla sillä listalla kallu!
Siellä on Sumun Raimo!!!!
Nyt kun on tullut ilmi, että Asemakadun koulun maa-alue on erittäin saastunutta, niin mitä sille paikalle uskalletaan ikinä rakentaa, vaikka kuinka syvälle nyt kaivettais. Siihen se jää iso ammottava tyhjä kolo paraatipaikalle.
Ja niihän se on Äänekoksellakin. Viiskulman jälkeen pian kolmen ison tontin verran autiomaata. Kiva näky kertakaikkiaan!!!
Suolahden symboli siihen anu saukko. Syvä ja rupinen
Mitä myrkkyä siellä koulun alla? Rotan myrkkyä??
No mitä sieltä löyty??
Kaalisoppaa
Kuulemma sirppi ja vasara.
Suolahden uimahallin remontissa odottaa seuraava löydös.
Määrärahat ja budjetit ylittyvät ja rahaa palaa.
Rakentaa pitää kuin hölmöläiset vaikka rahaa ei ole,mutta kun Suolahtelaiset vaativat.
Toivon, että Äänekoski menesi kuin Kyyjärvi. valtion tarkkailuun.
Loppuisi nämä ylimitoitetut turhat hankkeet siihen paikkaan.
Nuo päättäjät ei uskalla tehdä mitään,kun vaalit on tulossa.
Kateus on kyllä kantava voimavara äänekoskelaisilla... eihän nyt Suolahteen saisi mitään uudistuksia tulla 😁
Ei se ole kateutta vaan taloudellista ajattelutapaa, 18 000 asukkaan kylälle riittää yksiuimahalli.
Aidan voisi rakentaa niin pysyisivät poissa
Siinä sitten lopetetaan jäähallin, äänemäen ja pankkarin tuet ja ilmaiset vuorot.
eihän niitä lopeteta, ne on äänekosken puolella. Rupusakin Suolahden hommat vaan pannaan kiinni niinkuin neuvostoliitto konsanaan.
Jäähalli on Suolahdessa
Äänekosken Suolahdessa
Nyt jo koulunpurku maksanut melkein 500 000 ja lisää pitäisi saada, laittakaa suolahti yksin maksamaan se, ei uimahallin remonttia eikä muitakaan almuja suolahteen
Näin. Suolahden ja muiden rupumestojen liittäminen Äänekoskeen oli kuin Marinin parhaimmat sotkut - päin pershettä
Miljoona euroa laitetaan koulunpurkuun, uimahallin remontti päälle, mistä perhanasta ne nuo miljoonat kaivaa, veronmaksajien taskuista, missä enemmän veronmaksajia, Äänekoskella tietty, näin yhteenlaskettu tämä menoerä jonka maksajia ovat äänekoskelaiset suurimmalta osalta, nyt kannattaisi laitta kukkaron nyörejä hiukan tiukemmalle jotta selvitään tulevanakin aikana, ennen konkurssia.
Kyllä, jos katsoo vielä kuntaveron progressiota niin keskimääräinen suolahtelainen taitaa maksaa koulunpurusta ja uimahallista lähellä nollaa euroa. Sama porukka ne maksaa kuin kaiken muunkin perseilyn, niin valtion kuin kuntien. Se alkaa *ituttamaan pikkuhiljaa.
Pitäisi järjestää kansanäänestys erotetaan kunnat toisistaan, demokraattinen päivitys tapaukselle.
Ettei olis vain keksitty homma niin saavat kynäteknisin keinoin pumpattua rahaa mutkan kautta oikeisiin taskuihin ja kenties valtion apurahoja lisäksi.
Miksi ei kerrota avoimesti mitä siellä Asemakadun purkutöissä on tullut niin odottamatonta eteen ,että purkukustannukset nousee niin taas paljon?
Kyllä luulisi tietävän mitä puretaan ja mitä siellä purkukohteessa on.
Ei kyllä ole kaupungin asiat hallinnassa.
Vuosittain valtuusto antaa noita lisämäärärahoja tuolle rakennuspuolelle jatkuvasti.
Kaikki paikat hoitamatta ja rahaa palaa tolkuttomasti.
Firmassa pomo lähtisi,kaupungilla palkkaa nostetaan kun työt ovat niin raskaita ja lautakunta on kuin muodonvuoksi ,ymmärtämättä tehtäväänsä.
Kaupungin kaikki päälliköt nyökyttelee äksässä hyvin menee ja säästetty on ja vaikka ja mitä. Menkää *erkelen broilerit joskus yksityiselle puolelle duuniin niin ei se ura kauaa kestä.
Siellolisi ollut paikkakunnan työttömille paljon aktivointihommia ennen varsinaista murentamista . Esimerkiksi vanhojen pulpettien ja penkkien ikkunasta heittäminen ulos rautakasaan , sähköjen purkua ,ikkunoiden irrotusta jne. Ko. toimilla olisi varmasti säästynyt urakoitsijan palkkiosta rahaa ja työttömät saaneet hieman suolarahoja edes.
Eiköhän kaupungilla ole noita suojatyöpaikkoja jo ihan tarpeeksi.
Taitaapi laki tulla vastaan kuka voi mitäkin tehdä.
Juu ei täällä saa ketään töillä kiusata ja eihän nyt tuommoista voi tehdä ilman tohtorin tutkintoa
joo pitää olla ammattipassi jo laudan kantajallakin
Kävin hakemassa vanhan pulpettini parempaan talteen siitä kasasta turhaan kastumasta.
Varastit!
Kovasti heittävät purkukustannusten laskelmat alkuperäisestä. Tuulivoimala sotkut vielä tähän päälle, niin ovat virkamiehet ja poliittiset päättäjät aivan ulalla. Jos olisivat firmassa töissä, kenkää tulisi. Ei kannata lähteä kuntavaaleihin ehdolle näiden päättäjien.
Ja silti samat kosken tuulipukupellet äänestävät samat sdpn ukot sinne pari komukkaa päälle ja muutama älisevä persu.
kosken tai suolahden kommunistit ja rakennusvasemmistolaiset.
Aikanaan ei päässyt töihin rakennukselle, jos ei ollut taskussa punaista kirjaa ( rakennusliiton jäsen), tällaista oli meninki ennen ja vielä -90 luvullakin painostivat.
Se oli sitä pakotettua kommunismia, hitto, että mä vihasin sitä toimintaa
Ne oli ja ovat hyvinvoivia kommunisteja muurarit. Timpurit jne. on kesämökit, omakotitalot, hienot autot ja veneet, ei vaikuta köyhältä touhulta.