Satonen väitti tänään TV:ssä, että 3 kk:n laki ei vaikuta mitään Suomen maineeseen. On kuulemma tullut niin paljon ulkomaalaisia työnhakijoita,
ettei kaikille riitä töitä.
Persuhallituksen aikana työttömyys onkin kasvanut kilpaa velan kanssa.
https://yle.fi/a/74-20104665
Hallituksen 3kk:n lakihanke vastatuulessa. Satonen ei peräänny. Hallitus ei peräänny.
25
294
Vastaukset
- Anonyymi
pelialan inisijät valehtelevat ne eivät asu Suomessa
typerille ylen toimittajille voi valehdella mitä vain
sukulaisia ja laiskoja lorvijoita töissä
eli pelialalla tekijät eli koodarit ovat etätöissä nigeriassa intiassa
jne eikä Suomessa
yleon pelkkähullujenhuone ja kielitaidottomien huijarimedia jotka eivät pysty
tarkistamaan mitän vaan kopoivat ylesontaa - Anonyymi
EK tyrmistyi hallituksen aikomukselle.
- Anonyymi
vedä nytpeliala preseeseesi
ihan sama missä nigeriassa sitäpskaa tehdään - Anonyymi
Orpon piti olla EK:n liittolainen, syyllinen perussuomalaiset Orpo nöyrtynyt PS vaatimuksiin emme tarvitse maahanmuuttajia, meillä on osaajia, iso reservi työttömiä kädet syyhyten innokkaana käymään työhön
- Anonyymi
Sumutusta kaikki. Persuhallitus on sumuttaja. Turun suunnan ratahankkeenkin
tavoite on valtion omaisuuden myynti sijoittajille.- Anonyymi
Nokia irtisanoo Suomesta eikä palkkaa täällä ketään UPM samoin vaan Urugiaysta
ei tänne ole työn perässä tulijoita vaan sossunperässä Yle puhuu mitästattuu kukakäskee
- Anonyymi
Epäpäteviä Yle-toimittajia huijattiin
Pelialalla työskentelijät ovat etätyöntekijöitä ostettuja tuntipalkkalaisia,
noin 10 euroa
tunnilta
Intiasta, Nigeriasta ... koodareita
eivät aikeissakaan tulla Suomeen elämään- Anonyymi
Satosta huijattiin.
- Anonyymi
Onko ne Satosen massiiviset ulkomaalaisjoukot tulleet niihin Orpon
järkkäämiin 100000:een työpaikkoihin,
joita ei ole näkynyt tähän päivään mennessä, vaikka "isoja investointeja
on pöydällä", Orpon kehuskelun mukaan.- Anonyymi
niin siis euroopasta saa tulla kuka tahansa töihin ja '
afrikkalaisia ei täällä tarvita
eikä mekään mennä sinne niiden kameleita taluttelemaan tai igluissa asumaan
- Anonyymi
Ei Nokiakaan palkkaa ketään Suomesta kun voi tehdä työt Chennaissa
jne.
Ylen rassukkatoimittajia huijattiin eitullaSuomeen -puheilla
Vähän epäpätevää porukkaa on Yle täynnä puhuupuutaheinää kun niille
syöttääsontaa - Anonyymi
Ylen paras mitä meillä on, joillakin Suomen uutiset.
- Anonyymi
PS haave Yle Suomen uutiset.
- Anonyymi
Varmaan hallitus joutuu perääntymään sillä vastustus yrittäjä piireissä on vaativa.
- Anonyymi
Mikä on totuus ? Hallitus toteuttaa EK:n toivelistaa. Miksi hallitus tekisi mitään
EK:n toiveita vastaan vai onko kysymys "lehmänkaupasta".
Kokoomus on saanut jotain ja vastineeksi PS ja Purra saavat kolmen kuukauden lain ?
- Anonyymi
Pääministeri Petteri Orpo sanoi kokoomuksen linjaluheessaan,
että hän käynnistää työn "kasvun kiihdytyspaketin" rakentamiseksi.
Se on pelkkää sanahelinää.
Kasvu korjaisi tilannetta, mutta mitään ei tapahdu.
Kasvu on lässähtänyt, verokertymä on lässähtänyt.
Alijäämä syvenee.
"Kykypuolue" Kokoomus on bluffi.
Orpon "kiihdytyspaketti" ei toimi kuin työttömyyden ja velan kasvattamisessa. - Anonyymi
HS lukijan mielipide tähän aloitukseen.
EK Suomen yrittäjät tuomitsevat suomelle haitallisen tavan kohdella työnperässä tulleita, viesti suomeen työhön aikoville älä tule tänne.
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000010631106.html - Anonyymi
EKn mahtikäskyn jälkeen kaikki menee uusiksi.
- Anonyymi
Hallitus tulee perääntymään kolmen kuukauden ehdoista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hallitus tulee perääntymään kolmen kuukauden ehdoista.
EK on ainoa taho, jolla teoriassa on mahdollisuus takoa hallitukselle
järkeä päähän.
- Anonyymi
Joopa joo, mites persut ja kokoomus muuten pääsisi haukkumaan seuraavaa hallitusta jossa eivät itse ole, elleivät tekisi pohjatyötä jo nyt. Ainahan on niin, että oppositio haukkuu edellistäkin hallitusta ja sen päätösten aikaansaamia seurannaisvaikutuksia vaikka olisi ollut siellä itse mukana, lyhyt on poliitikon muisti, ei voi muuta sanoa.
- Anonyymi
Kun Kokoomus todennäköisesti on pääministeripuolue myös seuraavien vaalien jälkeen niin miksipä se ei valitsisi hallituskavereikseen samat oikeistomyötämieliset puolueet kuin nykyisessä hallituksessa?
Jos SDP pitää sen linjan että ei lähde PS:n kanssa samaan hallitukseen niin nykyisen hallituspohjan jatko on jopa todennäköisin vaihtoehto. PS:n 14- 15 % kannatus riittää enemmistöhallituksen muodostamiseen tismalleen nykyisellä hallituspohjalla!
Jos SDP nousisi suurimmaksi puolueeksi, se ei kykenisi muodostamaan enemmistöhallitusta ilman PS:aa muuten kuin Kokoomuksen kera, siis Kokoomus on varmuudella seuraavassa hallituksessa eleli SDP peru kielteistä kantaansa PS:n suhteen mutta sellaista takinkääntöähän ei politiikassa tehdä...hihhiii... Anonyymi kirjoitti:
Kun Kokoomus todennäköisesti on pääministeripuolue myös seuraavien vaalien jälkeen niin miksipä se ei valitsisi hallituskavereikseen samat oikeistomyötämieliset puolueet kuin nykyisessä hallituksessa?
Jos SDP pitää sen linjan että ei lähde PS:n kanssa samaan hallitukseen niin nykyisen hallituspohjan jatko on jopa todennäköisin vaihtoehto. PS:n 14- 15 % kannatus riittää enemmistöhallituksen muodostamiseen tismalleen nykyisellä hallituspohjalla!
Jos SDP nousisi suurimmaksi puolueeksi, se ei kykenisi muodostamaan enemmistöhallitusta ilman PS:aa muuten kuin Kokoomuksen kera, siis Kokoomus on varmuudella seuraavassa hallituksessa eleli SDP peru kielteistä kantaansa PS:n suhteen mutta sellaista takinkääntöähän ei politiikassa tehdä...hihhiii...Entä jos persujen kannatus on 10 % seuraavissa vaaleissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun Kokoomus todennäköisesti on pääministeripuolue myös seuraavien vaalien jälkeen niin miksipä se ei valitsisi hallituskavereikseen samat oikeistomyötämieliset puolueet kuin nykyisessä hallituksessa?
Jos SDP pitää sen linjan että ei lähde PS:n kanssa samaan hallitukseen niin nykyisen hallituspohjan jatko on jopa todennäköisin vaihtoehto. PS:n 14- 15 % kannatus riittää enemmistöhallituksen muodostamiseen tismalleen nykyisellä hallituspohjalla!
Jos SDP nousisi suurimmaksi puolueeksi, se ei kykenisi muodostamaan enemmistöhallitusta ilman PS:aa muuten kuin Kokoomuksen kera, siis Kokoomus on varmuudella seuraavassa hallituksessa eleli SDP peru kielteistä kantaansa PS:n suhteen mutta sellaista takinkääntöähän ei politiikassa tehdä...hihhiii...Kokoomuksen kannatus on vakio, siinä 20 % :n paikkeilla.
eihän kokkareitten äänestäjillä ole vaihtoehtoa.
Ei ole muuta rikkaitten etujärjestöä kuin kokoomus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokoomuksen kannatus on vakio, siinä 20 % :n paikkeilla.
eihän kokkareitten äänestäjillä ole vaihtoehtoa.
Ei ole muuta rikkaitten etujärjestöä kuin kokoomus.Nyt on: PS !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 377252
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533642Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu463514- 603241
- 422859
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342779Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/482546Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint272445IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1811745- 471521