Tässä viimeisen kahden vuoden aikana tullut vastaan monta tilaa jotka on joutunut lopettamaan. Ylättävää näissä on ollut se, että kaikilla on ollut kova tuottoiset lehmät.
Tässä kun on enemmänkin porukalla mietitty että miksi juuri kova lypsyisillä tiloilla tulee taloudessa ongelmia, eikä juurikaan niillä tiloilla missä keskituotokset ovat paljon pienempä. Eipä ole keksitty juuri muuta kun se, että korkeatuotoksisien tilojen teollisellarehulla tapahtuva ruokinta vie rahat liian tiukille. Varmastikin monella jäisi enemmän viivan alle, jos keskituotos pudotettaisiin lähemmäs sitä kymppiä ja ehkä jopa ysiäkin. Silloin lehmät pysyisivät terveenpinäkin.
Lopettavat tilat
24
1018
Vastaukset
- Anonyymi
Olikosse ny toissakeväänä, kun Helkakin maraji,että menöö maitotili nappuloohi.
Ja muutenki haaskasivat rehun teos, ku ajoovat märkänä rehut siiloon ja mehut juoksi sitte kusikaivoon. - Anonyymi
Se on tosi hienoa tuottaa täällä suomessa maitoa ja lihaa. Molempien hinnat on suorastaan romahtaneet ja kulupuolella ainoastaan polttoaineen ja sähkönhinta on laskenut merkittävästi. Eniten on aina surettanut suomalaisten loputon kateus ja katkeruus omaa ruuantuotantoon ja tuottajiin. Johtuuko sitten siitä että me ollaan oltu aina jonkun isännän alla. Ensin katolisenkirkon, sitten ruotsin ja sitten venäjän. Sen jälkeen koittikin hartaasti ja kauan odotettu itsenäisyys. Mutta meidän päättäjät ei vaan kestäneetkään vapautta päättää itse asioista, kun ei ollutkaan ketään valvomassa ja käskemässä. Sen seurauksena sitten päättäjät luovutti tyhmyyttään ja kykenemättömyyttään suomen muiden hyväksikäytettäväksi ja raiskattavaksi.
Suomen ero meinaan kaikkiin muihin euroopanmaihin nähden on se, että ainoastaan suomalaiset vihaavat omaa ruuantuotantoaan ja kulttuuriaan.
No mekin viime vuonna annettiin kateellisten haluille periksi ja lopetettiin maidontuotanto. Nyt sitten ollaa oltu luomuemolehmätuottajia reilu vuosi. En vaan voi ymmärtää että miksi yhteiskunta tätä haluaa. Lypsävien kanssa meni emännän kanssa yhteensä noin 20 tuntia päivässä seitsemänä päivänä viikossa. Nyt menee yksin noin tunti päivässä. Aiemmin kaikki rahatkin meni kuluihin mitä tuli. Nyt sentäs jää rahaa elämiseenkin, eikä tarvi olla enää velkaa pankin lisäksi kellekkään.
Että oikeastaan voisin isolla kädellä kiittää teitä tuottajia mollaavia kansalaisia. Ilman teidän painostusta tuskin olis maidontuotantoa lopetettu rohjettu lopettaa.- Anonyymi
On jo pidemmän aikaa ollut havaittavissa että ennen pitkää Suomeen tulee jäämään vain suuria firmojen omistamia maidon ja lihantuotannon yksiköitä. Tähän suuntaanhan ohjataan jo investointituillakin. Pienten kun on niitä jo nytkin ollut vaikea saada. Sehän on myöskin selvä että meijerit ja lihatalotkin tulevat enenevässä määrin hinnoittelulla ohjaamaan tähän suuntaan. Esimerkiksi lihatalothan ovat jo pitkään maksaneet pientä määrälisää teuraista ja muusta humpasta, ja varmasti se tulee tulevaisuudessa merkittävästi lisääntymään. Samoin meijerit ovat muuttaneet hinnoittelu perusteitaan, joissa osa hinnasta tulee kaikenlaisten kestävänkehityksen ja muiden vastaavien kautta. Siitähän seuraa, että vain isot tilat saavat sen korkeimman maidonhinnan, koska pienet eivät pysty vaadittavia investointeja tekemään edes polkeakseen paikallaan. Tuo hinta ero voi olla jo tälläkin hetkellä useita senttejä litralta ja mitä se tuleekaan oleman vaikka viiden vuoden kuluttua. Elikä tulevaisuudessa pienillä tiloilla ei vain yksinkertaisesti ole mahdollista pärjätä bulkin tuottamisessa.
Itsekin 2022 vaihdettiin viljatilaksi ja sillä mennään seuraavat kuusi vuotta. Sen jälkeen saa pellot kasvaa vaikka horsmaa, kun ketään lapsista ei kiinosta maanviljely edellä mainituista syistä johtuen.
- Anonyymi
Toivottavasti otetaan kaikki tuet pois. Joutuvat yrittämään tosisnaan.
- Anonyymi
Oletko humalassa?
- Anonyymi
Meiltä lähtee karja.Keskitytään matkailuun jatkossa.
- Anonyymi00008
Mitä järkeä viljellä pohjoisnavalla?
- Anonyymi00009
Suomen kansalliten tukien tarkoitus on, että esimerkiksi juuri karjataloutta harjoitetaan niissä osissa Suomea, joissa edellytykset maataloustuotannolle on kaikista heikoimmat.
Eli maksetaan tukea siitä, että maataloutta harjoitetaan siellä, missä se tarvitsee eniten tukia?!?
- Anonyymi00010
Juuri pohjoisessa harjoitetaan maidontuotantoa , koska lyhyt kasvukausi eli kylmyys on selvää pohjoisen suunnalla. Ei vilja kasva pohjois suomessa , saati monessa muussakaan maanosassamme , elättääkseen perheen. Näin luonnon laki ohjaa maidontuotantoa. Ymmärrän ettei kuluttajat ymmärrä , miksi tuet ohjautuu pohjoiseen Suomeen maidontuotannossa. Länsi suomessa on paljon kahden robotin navetoita. Pohjanmaat, länsi- keski- ja pohjoispohjanmaa sekä pohjoissavo ovat kaikki maidontuotantoaluetta , niinkauan kuin tiloilla on jatkajia. Voisi tehdä kyseltn miksi Herliinin suku pitää lihanautakarjaa eikä maidontuotanto ole tuotantosuuntana.
- Anonyymi00011
Maidon tuotantoa ohjaa kansalliset tuet, jotka ovat poliittinen päätös.
Ei ole mikään "luonnonlaki", että maataloutta ylimalkaan harjoitetaan siellä, missä sille ei ole edellytyksiä. - Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Maidon tuotantoa ohjaa kansalliset tuet, jotka ovat poliittinen päätös.
Ei ole mikään "luonnonlaki", että maataloutta ylimalkaan harjoitetaan siellä, missä sille ei ole edellytyksiä.Kyllähän tuo luonnonlakikin on ollut.
Katsoin erään luennon jossa hirtoroitsija kävi läpi tornionjokilaakson historiaa.
Oli katovuosia yms. mutta tornionjokilaaksossa selvittiin metsästyksen, kalastuksen ja lehmien avulla.
lehmät olivat iso osa selviytymistä eli luonnonlaki.
Myös kun katsoo suomalaisia ja sitä että suomalaiset sietävät laktoosia, sellaiset jotka eivät sietäneet maitoa yksinkertaisesti kuolivat pois, jälleen luonnon laki.
Lehmä on ollut suomen elinehto.
Vilja ei kasvanut, tai kasvoi mutta sato oli epävarmaa, lehmä lypsi aina ja vasikoi vielä joka vuosi joten tuottai myös lihaa.
- Anonyymi00013
Lopetin!Annoin naapuri,lypsytilaliselle heinämaat ja viljelymaat ihan ilmaiseksi käytöön.Pyysin heitä vain sopimaan Verottajan kanssa,paljonko maksavat valtion/kunnan Verokassaan tuloista.Valitavit aina ettei rehut riitä,nyt riitäisi.
Eipä huolineet heinämaitani,ei ilmeisemmin verottajakaan halunnut paikata omaa kassaansa,tukikelpoisille tuotanolla. Itse pärjään eläkeläisenä,maaseudulla,nyt joudun itse vuosittain kaatelemaan hyvät rehut takaisin peltoihin ja kääntämään viljamaat.
Rukista/ja muista vihanniksista olen omavarainen. Vanhuus vain vaivaa työntekoa.
Joko se Truppi pian alkaa tuottamaan näitä Irani laisia pakolaisia Suomeen,kun Suomella on tämä Yhteistyö ja Avunanto,Amerikaan.Kai nämä iranilaisetkin syövät Ruispuuroa. - Anonyymi00014
Eiköhän tämä ole yksi osoitus siitä taloudellisesta osaamattomuudesta josta jo Reijo Karhisen johtama työryhmä (2018–2019) oli huolestunut.
Keskitytään tuotettuihin tonneihin ja litroihin eikä kannattavuuteen, kuten oikeassa yritystoiminnassa tehdään.- Anonyymi00015
Karhinen olikin osaamattomuuden asiantuntija.Vastaavista ei sittenkään tullut pulaa.
- Anonyymi00016
Suuruuden ekonomia ei siis toimikkaan.
- Anonyymi00018
Anonyymi00016 kirjoitti:
Suuruuden ekonomia ei siis toimikkaan.
Suuruuden ekonomia ei riitä.
Pitää olla liiketoiminnallista osaamista. - Anonyymi00019
Jos on riittävästi taloudellista osaamista niin huomaa että maatalous ei olekaan mikään tuottoisa bisnes, kannattaa lopetta ja siirtyä paremmin tuottaviin toimialoihin. Kun ihmetellään miksi maatiloja lopettaa niin tämä voi olla myös yksi selitys.
- Anonyymi00017
suurin osa saa lopettaa kun tekevät kaikki niin kuin satavuotta sitten
ei pysytä kehityksissä mukana kun ei ole koskaa itse tarvinnut tienata rahaa vaan veronmaksajat on hoitanut tukien kanssa elämisen- Anonyymi00020
Älä soosun pummi itke, olet osannut hyödyntää 100% nykyajan menon.
Sosialitukien osalta pitäisi palata 100v ajassa taakseppäin. - Anonyymi00023
Olen syntynyt 60-luvulla, en siis läheskään 100v sitten. Kuitenkin minun elinaikanani maatalouden kehitys on ollut niin huimaa, että ei kukaan olisi osannut kuvitella. Lapsuudessani maito jäähdytettiin kuusen alle talvella peitellyillä jäillä, lehmät lypsettiin pellollla käsin, traktor muutaman peltohehtaarin tilalla oli, mutta sen työkoneet oli muokattu hevosvetoisista koneista, ja heinien lisäksi viljatkin seivästettiin ja puitiin Ryskällä. Nyt meillä on viljeltyä 200ha, kahden robotin navetta ja paljon nykyaikaista tekniikkaa, mutta silti ei olla ollenkaan vielä kehityksen etulinjassa. Että paljasta Sinä vaan kaunaisuutesi ja tietämättömyytesi väittämällä, että 100v ei ole mikään muuttunut
- Anonyymi00021
Tarjosin naapurille et saa tehdä heinät jos saan itse teet.Ei kelvannut.Liian kallista heinää,kuulema.
- Anonyymi00022
Kyllähän tuon nyt laskee vaikka päissään. Normaali viljelyssä tuestakin menee noin puolet viljelyn kuluihin.
- Anonyymi00024
Anonyymi00022 kirjoitti:
Kyllähän tuon nyt laskee vaikka päissään. Normaali viljelyssä tuestakin menee noin puolet viljelyn kuluihin.
Ja suoraan omaan taskuun loput jotta voi käydä ulkomailla muutaman kerran vuodessa.
- Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
Ja suoraan omaan taskuun loput jotta voi käydä ulkomailla muutaman kerran vuodessa.
Ei käy kuule tuet tileillä kuin kååntymässä. Pino maatalouden laskuja on aina odottamassa. Jos puolet menee suoraan viljelyn kuluihin, toinen puoli menee yleiskuluihin, jotka kohdistuvat koko tilaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2784378Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva582456Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1202404Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit2932270Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta832256Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1402254Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no1682043Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b751862Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem4181416Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1511321