Kansainväliset Suurmarkkinat Ja kuinka he huijaavat käteisen rahan vaihdossa

Anonyymi-ap

Olen nyt 3 kertaa joutunut kusetuksen kohteeksi Kansainväliset Suurmarkkinat nimisessä tapahtumassa. Kun ostan sieltä jotain niin myyjä kysyy hyvin usein että onko sinulla käteistä? Ja kun käteisellä maksat niin mikäli annat 50 euroa millä maksat niin he antavat takaisin 20 euron setelistä jolloin he saavat lisää voittoa 30 euroa! Hyvä ryöstö ollut joka kerta mutta nyt se on hyvä tuoda esille sillä nämä huijaa vanhuksilta todella paljon nyt rahaa koska se tehdään niin reippaalla puheella ettei vanhukset huomaa lainkaan kun heidät ryöstetään!!

Mielestäni tästä olisi medialla hyvä tehdä tutkimus ja kuvata asia vaikka kameralla ja sitten miettiä karkoitetaanko koko tapahtuma Suomesta?

Minun kohdalla kusetus on tapahtunut kaksi kertaa siinä kierrepulla kojulla ja yhden kerran niiden neliönmuotoisten englannnin karkkien myyntikojulla!

Kuulin ravintolassa kolmelta eri henkilölöltä samaa asiaa joten tämän pitää olla enemmän sääntö kuin poikkeus!

Kansainväliset Suurmarkkinat On siis käteisen rahan kusetus paikka ja varmaan myös verot jätetään maksamatta

1

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja et sitten saanut suutasi auki siinä maksutilanteessa kun sait vaihtorahat? Minä en koskaan noilla markkinoilla edes maksa isoilla seteleillä, varaan aina ostoksiin 10 ja 20 euron seteleitä ja niillä maksan niin että eivät pysty kusettamaan ja kolikotkin tarkastan heti mitä saan takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      53
      8728
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      151
      5200
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      104
      4816
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3802
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      81
      3408
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      49
      3311
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      27
      2860
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      33
      2662
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      36
      2555
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2513
    Aihe