Ensimmäisen lukion vuoden kesäloman aikana aloin miettimään, että kiinnostunut enemmän lääkäriksi tulemista, joten päätin yrittää päästä lääkikseen. (En halunnut sanoa opoille / opettajille mitään ensimmäisen vuoden aikana, koska pelkäsin mitä he ajattelisivat, koska en ole niin menestynyt koulussa) Siis jos aion kirjoittaa fysiikan (jos se on pakko kirjoittaa), kemian, biologian, lyhyt matematiikan, englannin ja äidinkielen miten ne kannattaa hajottaa? Kannattaako matikan ja kemian kirjoittaa saman aikaan?
YO kirjoitukset
2
852
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kannata hirveästi pähkäillä, mitkä aineet olisi hyödyllistä kirjoittaa, sillä kaikki muuttuu vähän väliä.
Mielestäni on viisainta kirjoittaa ne aineet, joista koulumenestyksen perusteella on odotettavissa parhaat arvosanat ja joista on kiinnostunut. Äidinkieli on aina pakollinen ja myös hyödyllinen, siihen kannattaa panostaa. Jos tavoitteena on lääketieteellinen, luonnontieteet on tärkeä alue, mutta pitää muistaa, että suurin osa lääketieteelliseen hakevista ei sinne pääse. - Anonyymi
Se on ihan totta, että suurin osa lääkikseen pyrkijöistä ei sinne pääse, mutta uskon, että jos on hyvä luku- ja kirjoitustaito, niin pääsee.
Olen itse kokeillut lääkiksen pääsykoetta ja saan riittävät pisteet matematiikkaa ja loogista ajattelua vaativista kohdista. Minulla homma loppujen lopuksi kaatui siihen, että erityisesti nykyään pääsykokeissa tehtävänannot vaativat paljon lukemista ja oleellisen tiedon löytämistä nopeasti.
Uskon, että kuka tahansa voi päästä lääkikseen, jos vaan oppii asioita lukemalla. Itse luovutin ja vaihdoin ammattiin, jossa voin hyödyntää vahvuuksiani.
Eräs tuttuni yritti muistaakseni yli kolme kertaa ja pääsi lopulla. Hän aikoinaan ei päässyt valintakokeella opiskelemaan kemiaa, kun taas itse pääsin helposti. Hän sitten lopulta luki yötä päivää ja kävi valmennuskursseilla. Joskus myös sitkeys auttaa. Itse luovutan jotenkin helpommin, mutta toisaalta en halunnutkaan alalle niin kovasti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad621198- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 51628
- 99613
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56564