Tänään YLEN uutisissa aamusta iltaan niin radion puolella kuin televisiossa otettiin ns."kissa pöydälle" Läpituntipalkalla ajaminen kuljetusalalla Suomessa. Asiaa lepyteltiin ettei kuljetusalan yrittäjät tunne lakeja ja sopimuksia ja kuljettajat suostuvat tällaiseen toimintaan ,koska pelkäävät menettävänsä työpaikkansa. Mitä ihmettä, mitä helvettiä, työnantajat eivät mukamas tunne työehtoja vaikka ovat
työnantajia. Työnantajat herätkää. Jos haette uutta kuljettajaa ja ensimmäisenä sanotaan , että emme maksa mitään lisiä ylitöistä , sunnuntaista, ei ruokarahoja ei mitään peruspalkan päälle. Niin ei kukaan nuori halua opiskella tällaista paska alaa jossa ei mitään mahdollisuutta pärjätä hyvin elämässä työtä tekemällä.
Läpituntipalkalla työntekeminen Suomessa
11
787
Vastaukset 11
- Anonyymi
Itse vihaistuin todella paljon, kun YLEN päivälähetyksessä kuuntelija kertoi,että hänen poikansa oli saanut työ "rekkafirmasta" ja työpaikan saamisen ehtona oli, että ei saa kuulua AKT;n ja ylitöistä ei makseta mitään lisiä. Mafia meininkiä yrittäjältä.
Niin onko tällainen uhkailu edes laillista Suomessa, vapaassa maassa.
Jokainen saa olla AKT:n jäsen, maksaa itse jäsenmaksut, mitä se työnantajalle kuuluu.
Uskomatonta toimintaa. - Anonyymi
Imekää äitinne/vaimonne/tyttöystävänne tissiä. Kun ei tule enää mitään, soittakaa numeroon, mikä on mun rekan kyljessä.
Järjestän asian!- Anonyymi
Kyllä se niin on Kyseinen kuljetusyrittäjä saa imeä vaikka omaa tissiänsä.
Jokaisella suomalaisella on oikeus kuulua itse valitsemaansa yhdistykseen , hän maksaa itse jäsenmaksunsa. Jos se yhdistys on AKT niin fine.
Kyllä Yrittäjälläkin pitää olla sen verran pelisilmää kun kyseessä on aloitteleva kuljettaja, ettei heti lytätä hyvin alkanutta uraa, vaan tuetaan ja kannustetaan uralle ja näin saadaan tosi hyvä työntekijä yritykseen ja tällainen toiminta kantaa tosi pitkälle tulevaisuuteen. Luottotyöntekijä
on hupeneva vara nykyisin ja hyvistä työntekijöistä kannattaa yrittäjän todella pitää kiinni.
- Anonyymi
Oletko väärässä veneessä?
Vielä on toivoa! Ottakaa vastaan rakkaus totuuteen!
”Ja te tulette tuntemaan totuuden, ja totuus on tekevä teidät vapaiksi” Joh. 8:31-32
Mutta ne, jotka eivät halua tuntea totuutta, eivät tule vapaiksi.
Jeesus on myös varoittanut seurauksista niille, jotka pysyvät synneissään eivätkä välitä Jumalan armotarjouksesta. Kukaan muu Raamatussa ei ole varoittanut niin paljon iankaikkisesta rangaistuksesta kuin Jeesus. Hän on varoittanut tuomiosta maita ja ihmisiä vastaan.
NYT on aika hypätä pois väärästä veneestä. Älkää antako kirkon eksyttäjien viedä teitä harhaan valheevankeliumeilla tai kieltämällä Raamatun totuuden.
https://oikeaseurakunta.wordpress.com/ - Anonyymi
Ei se ole mitään lepyttelyä, vaan karu tosiasia, että läpituntipalkalla suostutaan ajamaan työpaikan menettämisen pelon takia. Mutta tuo oli todella kummallista puhetta, että kuljetusalalla varsinkin mikrotyönantajat eivät aina tunne työehtoja. Jos näin on, niin sopii kysyä onko yrittäjäkurssin koulutuksen taso heikko vai onko yrittäjä itse vain yksinkertaisesti soveltumaton yrittäjäksi, kun ei tunne työehtoja. Siinäpä pulma. Ja saa siinä työnantaja todellakin hakea uutta kuljettajaa, jos ei maksa lisiä lainkaan. Saa siinä sitten itkeä vapaasti kuljettajapulasta.
- Anonyymi00007
Yllättävän moni ajaa läpituntipalkalla… mielestäni työntekijöiden pitäisi ajatella enemmän itseään ja joka sentti työnantajasta irti mitä saa… samaahan työnantajatkin harrastaa
- Anonyymi00009
tämä suomen sähläys on tämän mahdollistanut, TES ei ole oikeastaan minimi vaan suositus. tiedän firmoja missä maksetaan miten halutaan ja työntekijöitä vaihdetaan vaikka joka viikko! pitäisi saada lakiin että työnantaja saa sakkoja tms alipalkkauksesta mutta kun ei saada. toki sitte alaksi varmaan työnantajilla kiisto jutut ja väittäisivät että tämä sunnuntaipalkkaansa vaativa työntekijä ei ole ollut oikeasti töissä tms.... kertoo kyllä yleensäkkin ottaen paljon työnantajan luotettavuudesta nämä alipalkkaukset!
- Anonyymi00008
Noh miten tän nyt sanois kauniisti, ajan läpitunnilla yö ja pyhävuorot kaikki jotta työnantaja voi säästää tes miesten halvan työajan arkipäiville.
Sekä tasaan 2-vko jakson lopulla pahimman 100% tunnit poikki.
Päästy oikein hyvään tulokseen ja pärjään oikein mehevästi tuloillani.
Oma työni ei ole ihmeellisempää oli sitten yö tai pyhä. Sitä minä ihmettelen mikä ihme ajatusmalli on että toisina aikoina sama työ olisi jotenkin arvokkaampaa?
Mutta jokainen tavallaan.- Anonyymi00010
työnantajasi palkitsee sinut mitallilla vielä!
- Anonyymi00011
Taidat olla mies/ nainen joka ei arvosta perinteisiä kristillisiä arvoja, jossa käsketään pyhittää
sunnuntai levolle. Suomeksi ; sunnuntai koko perheen yhteinen vapaapäivä, se takuuvarma
vapaapäivä jolloin harrastetaan lasten kanssa jne. No joo voit olla mitä mieltä olet, mutta oletko perehtynyt suomalaiseen työnteon historiaan. Vielä 1960 -luvulla oli 6 päiväinen työviikko. Ammattiyhdistysliikkeen ponnisteluiden avulla saatiin 5 päiväinen työviikko.
Kukaan täysijärkinen ihminen joka arvostaa omaa elämää ei suostu nykyisin tekemään kuin 5 päivää työtä ja 2 lepoa. Kuljetusalalla tietysti noudatetaan määräystä 48 h lepoa 2 viikon työjaksossa. Ymmärrän hyvin ,että edellinen kirjoittaja on nuori vasta-alkaja alalla ja kilometrit kiinnostaa, mutta sitä maantietä riittää sinullakin yli40 vuotta vielä, eli ei se baana lopu vaikka ottaisit rauhallisemmin. - Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Taidat olla mies/ nainen joka ei arvosta perinteisiä kristillisiä arvoja, jossa käsketään pyhittää
sunnuntai levolle. Suomeksi ; sunnuntai koko perheen yhteinen vapaapäivä, se takuuvarma
vapaapäivä jolloin harrastetaan lasten kanssa jne. No joo voit olla mitä mieltä olet, mutta oletko perehtynyt suomalaiseen työnteon historiaan. Vielä 1960 -luvulla oli 6 päiväinen työviikko. Ammattiyhdistysliikkeen ponnisteluiden avulla saatiin 5 päiväinen työviikko.
Kukaan täysijärkinen ihminen joka arvostaa omaa elämää ei suostu nykyisin tekemään kuin 5 päivää työtä ja 2 lepoa. Kuljetusalalla tietysti noudatetaan määräystä 48 h lepoa 2 viikon työjaksossa. Ymmärrän hyvin ,että edellinen kirjoittaja on nuori vasta-alkaja alalla ja kilometrit kiinnostaa, mutta sitä maantietä riittää sinullakin yli40 vuotta vielä, eli ei se baana lopu vaikka ottaisit rauhallisemmin.Aika old school juttua. Teen vain 4 yötä vko töitä.
Joten kyllä ehtii hyvin tekee vaikka ja mitä arkena. Tykkään kyllä siitä. Jotenkin se arkivapaan arvo nousee kokoajan itsellä.
Mutta jokainen tavallaan. Tehköön toiset arkena töitä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.135785Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48642- 70619
- 81571
- 39529
- 46510
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64489Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä36475- 21468
- 94452
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja261449Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko36401Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.25397Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.86396Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80395- 13385
- 21382
Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U32376- 29374
Kangasluoman kirjoitus Lapuan Sanomissa
Ei voi kun nauraa. Nyt tämä henkilö ajaa säästöjä lakkauttamalla kouluja ja sitä myöten tapetaan sivukyliä. Kyseinen h49365