Kiinnostaisi tietää että miten ja mitä te söitte ennen, varsinkin sellaisten jotka asuivat maalla, mutta myös kaupunkilaisten.
Mitä te söitte nuorempana?
28
450
Vastaukset
- Anonyymi
Ja etenkin mitä teidän vanhempanne söivät aikoinaan.
- Anonyymi
No tuskin se ruoka eroaa mitenkään, oli sitten kaupunkilainen tai maalainen. Oletan tietenkin, että osataan sitä ruokaa tehdä itse.
- Anonyymi
Vanhempani söivät paljon perunaa, ruisleipää ja maitotuotteita , järvestä kalaa ja navetasta teurastettiin lihaa. Juureksia omasta kasvimaast aja marjoja metsästä. Eli erittäinnterveellistä lähiruokaa.
- Anonyymi
Mitä vuosikymmentä aloittaja tarkoittaa ?
- Anonyymi
Kastiketta ja pottua,,,vaihteluksi pottua ja kastiketta.
Sitä syötiin.- Anonyymi
Näin se oli,välillä tirrirallia perunoihin kanssa.
- Anonyymi
Ruokaa.
- Anonyymi
Joskus oli perunavellia sekä maitovaristusta.
- Anonyymi
Meillä ja vanhemmillani samat mitä luetteli tuo 2024-08-17 18:53:17.
En tiedä oliko vanhempieni lapsuudessa kyläkauppaa mutta minun aikaan oli. Kauppias toi kirkonkylältä makkaralenkkejä ja nisupossuja. Lenkit hän laski narulla ämpärissä kaivoon että pysyivät kylmänä. Oli se juhlaa kun joskus saunailtana saatiin makkaraa ja munkkipossukahvit päälle, vappuna limunaatiakin. Ja kun vaalea ranskis tuli kauppaan, maistui sekin taivaalliselta. Mutta ne maistiaiset aina riittivät ja parhaiten maistui se terveellinen perusruoka. Oli niissäkin herkkua, nauriin jältti on hyvää, tehtiin joskus kermasta ja sokerista toffeeta ja marjoista sai makoisaa kiisselilä, pälle vatkattiin kermaa.
Juuri nyt söin samaan tapaan. Halme tekee ruislimppua, jossa ei ole mitään muuta kun kokojyväruista, suolaa ja hapatetta. Ja päälle kolme omppua lapsen puutarhasta sekä mustikoita. Hyvää oli.- Anonyymi
Halmeen leipä pierettää vallan mahottomasti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Halmeen leipä pierettää vallan mahottomasti.
No ilmankos!!
- Anonyymi
Vihis, mac'n'cheese, nistipata ja muuta krustia
- Anonyymi
Perunat munat läskit maidot viljat omalta tilalta 1950-80 :)
Gubbe 75 - Anonyymi
Leipää ja halvimta margariinia. Maito vähän Herkkua oli yhdistelmä silli ja peruna
Meitä oli perheessä. 9 henkeä ja . äidin poisnukkumisen jälkeen kahdeksan. - Anonyymi00016
Kaikkea söin.
- Anonyymi00017
Oltiin omavaraisia, mitä ruokaan tulee. Oli sekä naudan- että possunlihaa,
lammasta, kanaa, kananmunia, kaikki jauholajit omista pelloista, niin myös
perunat ja kaikki juurekset, viinimarjat, maito ja kerma. Ainoat tuotteet, mitä
ostettiin oli kahvi (sitten kun sitä sai sodan jälkeen), sokeri ja suola. Peruna-
jauhotkin tehtiin kotona. Teurastuksen yhteydessä otettiin ruhosta kaikki
mahdollinen talteen, nautaeläinten nahka mukaan lukien, niin myös lampaitten
talja.
Päivä alkoi puurolla, kaura- tai ruispuurolla. Maaseudulla syötiin neljä kertaa
päivässä. Illalla syötiin usein velliä voileipien kanssa. Työt olivat ruumillisesti
raskaita, eikä möhömahoja paljon nähnyt vaikka syötiin niin monta ateriaa
päivän aikana. Energiaa ja kaloreita kului.- Anonyymi00018
Samanlaista meilläkin, tärkeänä lisänä myös kalastus ja metsästys. Tuoretta Kalaa oli monasti viikossa ja suolakalaa aina. Hirveä, jäniksiä, teeriä.
- Anonyymi00019
Pitkälti omavara.
Siis pöndellä, syötiin mitä navetasta tuli ja mitä pellot kasvoi.
Ei se mitään huonoa, tai pahaa ruokaa ollut. Ehkä joskus snadisti ykstoikkoista.
Ehkä aikanaan kuitennin söi yllättävän monipuolisesti ja terveellisestikin. Ja ruokaa siis aina oli.
Nojoo. Nyt menee kansallisruokien kans pitkälti. Pitsaa, kepappia, hampurilaisia, sushia.... Kun kamaa hakee kaupoista, tarjontaa kyllä on ihan hirveesti. Ite ei vaan hirveesti viitsi tehdä mitään, kuin syödä.
Siks olen snadisti mieltä, tätänykyä syön kehnommin, kuin kakarana. Noh, onneks kokkailu kuitenkin kiinnostaa ja tollasta perusmurkinaakin kyllä saa. Lisäks tieten, aikoinaan varmaan oli välillä jotain vitamiinivaetta, anemiaa ja puutostilaa enenpi. Silloin kun ei juuri talvisin saanut tuoretta vihannesta, hedelmistä ei tietoakaan, eikä mitään fakin vitaminipillereitäkään ollut. Paitsi kalanmaksaöljy.
Elossa kuitenkin pysytty, ikinä ei ole nälkäkuolema uhannut.
=DW= - Anonyymi00020
Varmaan aika paljon samaa kuin aloittajakin.
- Anonyymi00021
Söin mitä sain oli elämisen ehto :)
Gubbe 76 - Anonyymi00022
Joskus -50 luvulla oli aikoja, ettei ihan joka päivä syöty.
- Anonyymi00023
Ei onneksi ollut silloin allaskasvatettua antibioottirehulla
ruokittua lohta. Sitä en syö ja inhottava loinen leviää tässä suomalaisten
suosikkikalassa, allaskasvatetussa lohessa, jota on kaikki marketeissa myynnissä
oleva lohi.
Jos sitä graavaa tai tekee sushia se pitäisi ainakin pakastaa ensin.
Siitä saa kaiken päälle maksaa aika ison kilohinnan !
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/0c5c53e0-5ee0-4ddc-b774-61f002e7ee19- Anonyymi00024
Norjalaiset syö terveellistä lohta, ja voittaa Olympialaisissa eniten mitaleita.
- Anonyymi00026
Anonyymi00024 kirjoitti:
Norjalaiset syö terveellistä lohta, ja voittaa Olympialaisissa eniten mitaleita.
Siinä lohessa on antibiootit ja doping aineet mukana jo rehussa.
- Anonyymi00028
Anonyymi00024 kirjoitti:
Norjalaiset syö terveellistä lohta, ja voittaa Olympialaisissa eniten mitaleita.
Tutkimusten mukaan Norjan luonnonlohessa on havaittu jopa enemmän ympäristömyrkkyjä kuin kasvatetussa lohessa, mikä johtuu luonnonkalan kontrolloimattomasta ravinnosta.
Toisaalta luonnonlohi on vähärasvaisempaa ja sisältää suhteessa enemmän omega-3-rasvahappoja.
Vaikka osa kuluttajista suosii luonnonlohta sen maun tai eettisyyden vuoksi, moni norjalainen syö kasvatettua lohta säännöllisesti sen helpon saatavuuden ja edullisemman hinnan vuoksi.
- Anonyymi00025
Vuosikymmeniä töissä käydessäni tuli syötyä todella vähän ja epäterveellisesti. Vitamiineja ole ai napsinut ja terve ollut.
Nyt vajaa parikymmentä vuotta oltuani eläkkeellä , syön todella monipuolisesti ja terveellisesti. Terveys ja paino pysynyt entisellään. Hoikka ole ja liikun riittävästi. - Anonyymi00027
Ruokaa.
- Anonyymi00029
Ranskanleipää, läskisoosia, lauantaimakkaraa ja metrilenkkiä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3225616- 745129
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484196- 523871
- 433534
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1203220Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv923095- 432229
- 492158
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272108