Omalla autolla Suomesta Saksaan
Miksi monet omalla autolla liikkuvat ajavat Saksaan hankalaa reittiä Ruotsin ja Tanskan kautta, kun on helpompikin reitti olemassa.
Ruotsin kautta reitti jo alkaa hitaasti ja kalliilla laivalipuilla (auto, hytti ja henkilöt) Helsingistä tai Turusta Tukhomaan. Tukholmasta ajetaan 550 km Helsingborgiin, jossa ostetaan lauttalippu (henkilöauto 68.-€ matkustajat 8.-€ /henkilö) Tanskan puollelle Helsingöriin. Lauttamatkan voi välttää kun ajaa Tukholmasta Malmöön noin 600 km ja Juutinrauman siltaa edelleen Kööpenhaminaan. Siltamaksu on autosta riippuen 70-140 euroa
Helsingöristä ajetaan noin 200 km Rødbyhavniin jossa ostetaan taas lauttalippu (auto keskimäärin n. 140.-€ plus henkilöliput) Saksan Puttgardeniin. Lauttamatka kestää noin puolitoista tuntia, mutta jonottamaan saattaa joutua tuntejakin.
On olemassa myös toinen vaihtoehto.
Suorin reitti autolla Suomesta Keski-Eurooppaan on Via Baltica E67 tie, joka alkaa parin tunnin laivamatkan jälkeen Tallinnasta ja jatkuu →Riikaan →Kaunasiin →Suvałkiin ja Varsovaan. Varsovasta voi jatkaa E67 tietä Prahaan tai E30 tietä Berliiniin.
Baltian maissa päätiet ovat hyväkuntoisia ja Puolassa suorastaan loistavia ja baanoilla suurelta osin rajoitukset 140 km/h. Polttoaineiden hinnat halvempia kuin Ruotsin kautta ajaessa. Samoin hotellit ja ravintolat, jos haluaa yöpyä matkalla.
Netistä löytyi mielenkiintoinen Facebook ryhmä, jossa on asiallista keskustelua tästä Balttian ja Puolan kautta kulkevan reitin toimivuudesta, tässä linkki.
https://www.facebook.com/groups/632850304257024/?_rdr
Autolla Saksaan...Via Sveden vai Via Baltica
Anonyymi-ap
0
1301
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss248881SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot707260Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen274719Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2323844Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333103Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132796Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1092743Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.162580"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita452441Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling742429