Omalla autolla Suomesta Saksaan
Miksi monet omalla autolla liikkuvat ajavat Saksaan hankalaa reittiä Ruotsin ja Tanskan kautta, kun on helpompikin reitti olemassa.
Ruotsin kautta reitti jo alkaa hitaasti ja kalliilla laivalipuilla (auto, hytti ja henkilöt) Helsingistä tai Turusta Tukhomaan. Tukholmasta ajetaan 550 km Helsingborgiin, jossa ostetaan lauttalippu (henkilöauto 68.-€ matkustajat 8.-€ /henkilö) Tanskan puollelle Helsingöriin. Lauttamatkan voi välttää kun ajaa Tukholmasta Malmöön noin 600 km ja Juutinrauman siltaa edelleen Kööpenhaminaan. Siltamaksu on autosta riippuen 70-140 euroa
Helsingöristä ajetaan noin 200 km Rødbyhavniin jossa ostetaan taas lauttalippu (auto keskimäärin n. 140.-€ plus henkilöliput) Saksan Puttgardeniin. Lauttamatka kestää noin puolitoista tuntia, mutta jonottamaan saattaa joutua tuntejakin.
On olemassa myös toinen vaihtoehto.
Suorin reitti autolla Suomesta Keski-Eurooppaan on Via Baltica E67 tie, joka alkaa parin tunnin laivamatkan jälkeen Tallinnasta ja jatkuu →Riikaan →Kaunasiin →Suvałkiin ja Varsovaan. Varsovasta voi jatkaa E67 tietä Prahaan tai E30 tietä Berliiniin.
Baltian maissa päätiet ovat hyväkuntoisia ja Puolassa suorastaan loistavia ja baanoilla suurelta osin rajoitukset 140 km/h. Polttoaineiden hinnat halvempia kuin Ruotsin kautta ajaessa. Samoin hotellit ja ravintolat, jos haluaa yöpyä matkalla.
Netistä löytyi mielenkiintoinen Facebook ryhmä, jossa on asiallista keskustelua tästä Balttian ja Puolan kautta kulkevan reitin toimivuudesta, tässä linkki.
https://www.facebook.com/groups/632850304257024/?_rdr
Autolla Saksaan...Via Sveden vai Via Baltica
Anonyymi-ap
0
3371
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521043Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll20955Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl504821- 48776
- 45702
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE180589Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan59558Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550