Riistapelto

Anonyymi-ap

Hei
osaako joku auttaa tässä kysymyksessä?

Alueella on 200 ha peltoa ja metsästettävä alue on 5000 ha. Paljonko riistapeltoa tulisi olla, että riistapeltojen vaikutus olisi ammattimaisen tehokasta?

4

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä riistakanta rajoitaa liiallisen riistapeltojen tekemisen. Naapuriseurat viimeistään.Hirvien kaatoluvat koskee 1000 ha hirvi.Ammatimaisen tehokkaaksi
      ei alujuetta taideta saada. Yksityisen metsästys-alueelle tuskin,vaikka kuinka kieltäisit muilta metsästyksen ,tukipeltoja tuskin ammatimaiseen metsästykseen,voit toki riistapelloksi laittaa 200ha.Kannattaa olla varovainen,kun suunittelee näitä riistapeltoja,metsästysseuroissa ei ole montakaan maanomistaja jäsentä ja näitä seuroja pyörittää maatomat jäsenet.Vieläpä yksityistiemaksut saattavat haitata,näiden riistapeltojen tekemistä.Metsästettävät riistakannat ovat Suomessa pienentyneet huomattavasti,metsäteiden tiheentymisen vuoksi,vaikka kiertotieyhteydet ovatkin kielletty.

    • Anonyymi

      Jos nuo 200ha peltoa on tasaisesti ympäri aluetta, niin taatusti riittää. Se vaan, että tuskin ovat vain riistapelto käytössä mut jos teoriassa olisivat, niin kyllä tuo määrä olisi jo ammattimaisuuteen nähden riittävä.
      Riistapellot lisäävät alueen riistamäärää ei pelkästään tuomalla ympäriltä muuta riistaa alueelle, vaan takaavat hyvän ruoan saannin vuoden ympäri. Edellä olevasta metsästyksen vastaisesta kommentista ei kannata välittää.

      • Anonyymi

        Ymmärrän hyvin kantasi. 300€/ha tukea.Kannattaa kuitenkin katsoa ettei suuremmat riistapalstat ole suurien tielikenteiden varsilla.Metsästettävän alueen ollessa 5000 ha
        metsän taimikot saattavat olla hyvinkin vaarassa riistapeltojen takia. On myös otettava huomioon pien-riista ja suur-riista ristapeltojen koko. ja niiden sijoitus 5000 ha aluelle,sekä toiset Metsästyseurojen tekemät riistanhoitoalueet.Myös yksityisten riistanhoito-alueet joissa tulee noudattaa metsästys sääntöjä,varsinkin silloin kun kyseessä on ammatimainen toiminta.
        Kaikkea tuo ammatimaisuus teettää.


    • Anonyymi

      Kannattaa lukea ammattiriistanhoitaja/metsästäjä, metsätaloudenharjoittaja ja PS-poliitikko ARNO WESTERHOLMIN kirjoittama kirja METSÄSTYSKIRJA- METSÄSTÄJÄN JA RIISTANHOITAJAN PUHEENVUORO!
      Teos haastatteluineen löytyy netistä osoitteesta: https://www.suomenperusta.fi/julkaisu/metsastyskirja/.
      Ensimmäisessä luvussa käsitellään riistapeltoja laajasti. Siinä tuodaan esiin myös riistapellon raivaaminen paksusta kuusimetsästä valmiiksi erinomaiseksi riistapelloksi.
      Luvussa nro: 2 tuodaan esiin lukuisia esimerkkejä kannattavan metsätalouden sekä tehoriistanhoidon yhdistämisestä.
      Kirja löytyy lähes kaikista kirjastoista sekä on ostettavissa suurimmista kirjakaupoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45399
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      32
      11264
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10902
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9721
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2259
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1727
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe