Poliisi saa rikkoa kaikki liikennesääntöjä perustellusta syystä tai ilman syytä. Jalankulkijoiden päälle saa ajaa, aina voi syyttää jalankulkijaa siitä ettei tämä väistänyt poliisia.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b16d8de8-d755-4960-a916-cdfaef50c1a1
https://tekniikanmaailma.fi/lehti/15a-2024/aarimmaisyydesta-toiseen/?shared=1391193-01b3daa6-500
Poliisit eivät osaa ajaa autolla, enää ei edes tarvitse
13
410
Vastaukset
- Anonyymi
Punikkia ketuttaa Eduskunnan poliisille myöntämät erivapaudet. Virkatehtävällä poliisi saa rikkoa kaikkia liikennesääntöjä, mutta silloin on noudatettava erityistä varovaisuutta. Hullun lailla kaahaaminen ei ole poliiseille sallittua. Kun rosvot pakenevat poliisia hullun lailla kaahaamalla, se ei punikkia huoleta.
- Anonyymi
Poliisi saa rikkoa kaikkia liikennesäntöjä myös ilman tehtävää, tämä on ongelman ydin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Poliisi saa rikkoa kaikkia liikennesäntöjä myös ilman tehtävää, tämä on ongelman ydin.
Ei sinne päinkään. Harvoin poliisit ajelevat huvikseen valtion autoilla, jolloin he eivät ole millään tehtävällä. Ei tehtävän tarvitse olla mikään määrätty tehtävä. Poliisin ollessa liikkeellä työaikana heillä on aina joku tehtävä, esim. YJT, eleinen järjestys ja turvallisuus ja rikosten ennalta ehkäisy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei sinne päinkään. Harvoin poliisit ajelevat huvikseen valtion autoilla, jolloin he eivät ole millään tehtävällä. Ei tehtävän tarvitse olla mikään määrätty tehtävä. Poliisin ollessa liikkeellä työaikana heillä on aina joku tehtävä, esim. YJT, eleinen järjestys ja turvallisuus ja rikosten ennalta ehkäisy.
Onhan niillä, munkkikahvit abc:llä mopopoikien jahtaamisen ja autilijoiden rosvoamisen välissä.
- Anonyymi
Eihän noi narkkarit mistään mitään välitä, kun tuolla pakenevat poliisia. Ongelmana ovat naurettavat rangaistukset.
- Anonyymi
Näin se taitaa mennä, koska Suomi ylpeilee sillä, että Suomessa on maailman lievimmät rangaistukset. Esim. Englannissa tulee 2-3 vuotta vankeutta teosta, mistä Suomessa selviää sakoilla. USA:ssa rangaistukset ovat Suomeen verrattuna lähes kymmenkertaiset.
- Anonyymi
Kytät pakenee itseään vai toisia kyttiä? Kytäthän en pahimpia narkkareita. lähes kaikki ajelevat mömmöpäissään. Taaskin yksi törmännyt sivullisen autoon turhassa takaa-ajossa, pelkkää tuuria ettei käynyt pahemmin. Kortti pois kytältä ja linnaan.
"Poliisin partioauto törmäsi sivulliseen autoon takaa-ajon yhteydessä."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010652176.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin se taitaa mennä, koska Suomi ylpeilee sillä, että Suomessa on maailman lievimmät rangaistukset. Esim. Englannissa tulee 2-3 vuotta vankeutta teosta, mistä Suomessa selviää sakoilla. USA:ssa rangaistukset ovat Suomeen verrattuna lähes kymmenkertaiset.
Kyllä!
USA ssa jopa POLIISI SAA TUOMION!
Suomessa tuo ei ole edes mahdollista!
Mediassa on ollut jopa Suomessa tietoa miten USA poliisi on saanut vankeustuomion!
- Anonyymi
Jos jättää noudattamatta poliisin pysähtymisvaatimusta ja on ilmeistä, että kuljettaja on sen huomannut (=kaahaa pakoon), tuosta pitäisi tuomita vähintään pari vuotta ehdotonta ja ajo-oikeuden pitäisi lähteä loppuiäksi. Samaten ilmeisen tahallisesta kortitta ajosta. Lisäksi pakenija pitäisi tuomita suurimpaan mahdolliseen rangaistukseen kaikista pakenemisen aikana tapahtuneista rikoksista. Kuolemat pitäisi rinnastaa vähintään tappoon, jos ei jopa murhaan.
Lisäksi poliiseilla pitäisi olla lain puitteissa oikeus käyttää tappavaa voimaa pakenijan pysäyttämiseksi. Pakenijan autossa oleville tietysti ikävää mutta kannattaa miettiä, kenen - kuten tuntemattomien - kyytiin nousee.- Anonyymi
Sinuun pitäiskin käyttää, samoin kaikkiin psykokyttiin mitkä vaarantaa toisten hengen maantiellä tietämättä edes onko takaa-ajossa murhayrityksen tai murhaan kohteeksi joutunut uhri syyllistynyt yhtään mihinkään, saati mihinkään vakavaan rikokseen.
- Anonyymi
Turun Sanomissa oli jokunen vuosi juttu, että Poliisit eivät osanneet ajaa Mustaa Maijaansa pois keskustan Porttikongista joten HUOLTOMIEHEN piti ajaa Musta Maija pois kerrostalon pihasta!
Keskellä Turkua on tosi vanhoja Kerrostaloja joiden porttikongit ja niihin ajo ja poisajo vaativat tarkkuutta!
Normaalisti toinen Lissu osaa kirjoittaa ja toinen lukea, mutta nyt löytyi Lissu joka ei osannut ajaa pakettiautoa! heh! - Anonyymi00013
Jos poliisi ilman syytä vaarantaa muiden turvallisuuden tahi muuten herättää paheksuntaa. Ajo tyylillään tai käytöksellään voi menettää virkansa tai voidaan siirtää pois muihin töihin,Yleensä poliisit ovat ystävällisiä ,joskus voi olla niinkuin meillä muilla tosihuono päivä heillä kun tosi vaativa ja usein tressaava ja kuluttava työ.oma serkkuni kuoli poliisi työn rasituksen seurauksena .Itsellä on vain hyviä koke miksi vaikka olen saanut ylinopeudesta ja kerran kun omassa työssä meni yksi iso juttu pipariksi niin tuli vienyt a turhan agsertiivisesti sain sain sakon siitä muistoksi.Jos olisin itse ollut poliisi oton ja kusin Kanarialle ja auto valikkoon pariksi päiväksi ja kuski päiväksi putkaan niin ainakin rauhoittuu menin kotiin ja kerroin vaimolleni sai palloksi nukkua yön sohvalla voiteiden kera
- Anonyymi00014
Vnaha ketju, mutta ekan linkin poliisi kyllä sai rangaistuksen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2014347Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4413253Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142138Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141790Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51178- 741023
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691015Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24941- 75908
- 54906