Terve!
Minua on kiinnostanut sellainen, että onkohan kukaan tehnyt koskaan tutkimusta sellaisesta jutusta, että voiko lämpöeristää paaleilla? Ja kuinka paksu eristyksen pitäisi olla. Se olisi mielestäni todella ekologista eristämistä. Olen suunnitellut pientalon rakentamista. Paalejahan saa isänniltä tosi edullisesti.
Eristäminen
6
361
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan noita näkynyt joskus tv:n rakentamis-/remonttiohjelmissa, muistaakseni esim. Grand Designs -ohjelmassa. Tosin brittien ilmasto on vähän eri kuin Suomen paukkupakkaset.
- Anonyymi
Jätä tällaiset "suunnitelmat" mielestäsi. Jos teet hullun hommia niin et ikinä saa taloasi myytyä.
Vitsi on tosin hyvä mutta se siitä. - Anonyymi
Seinäeristyksen pitäisi olla noin 2 metriä paksu.
- Anonyymi
Koska saamme seuraavan yhtä ansiokkaan aktivointialoituksen ??
- Anonyymi
Minulla oli ajokoiran koppi, jonka eristin ihan heinillä. Siellä oli jonkinlainen sähkölämmitys kovilla pakkasilla, mutta koira viihtyi hyvin siellä. Ja siellä oli vesiastia joka ei koskaan jäätynyt. Laipiossa toki oli finfoam eriste.
- Anonyymi
Kyllä paaleilla on lämpöeristetty paljon. Yleensä ne kyllä avataan ja asennetaan tolppien väliin. Toimii oikein hyvin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73893
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104768- 48687
- 38653
- 49634
- 31619
- 42618
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50560
- 37506