Nakit pienenee

Anonyymi-ap

Lopultakin tuosta aletaan puhua, miehillä on nykyään naisten sormet koska eivät tee raskaita töitä ja niitä pitäisi alkaa tehdä jo nuorena mieli sormien kehittyä.

"Tamperelainen kultaseppämestari Jyrki Karvinen on tehnyt erikoisen havainnon. Vuosi vuodelta hän tekee yhä pienempiä sormuksia nuorille aikuisille. Karvinen uskoo, että syynä ovat elintavat: nykylapset ja nuoret eivät heiluta talikkoa vaan pipertävät puhelimillaan.

Ihon ja rasvan alla sormissa on rustoa ja jännettä – eli ihmisen tukirankaa. Tämä tukiranka muodostuu Skutnabbin mukaan ennen 16 ikävuotta.
– Totta kai treenatessa voi myöhemmin saada valtavat lihakset, mutta se ihmisen kolmiulotteinen tukirakenne kehittyy lapsuuden aikana. Silloin luut ja rustopinnat vahvistuvat ja ihminen kerää tarvittavan kollageenin.

Sormissa ei ole lihaksia, joita voisi treenata. Sormia liikuttavat lihakset sijaitsevat kämmenissä ja kyynärvarressa, Skutnabb lisää.

Kultaseppämestari Karvinen ajoittaa sormusten pienenemisen 2000-luvulle, tietokoneiden, tablettien ja älypuhelimien vanaveteen.

Kun Karvinen aloitti kultaseppänä 40 vuotta sitten, oli keskimääräinen naisen kihlasormus oli kokoa 17,5. Nyt se on 16:n hujakoilla.
– Miehillä oltiin hyvin lähellä kahtakymmentä tai sen yli. Nyt tehdään jopa 17:lla alkavia lukuja.

Vertailun vuoksi Karvinen kertoo, että maaseudulta tulee pienennettäväksi vanhoja miesten sormuksia, jotka ovat ”valtavan kokoisia”, jopa lähemmäs kokoa 25"
https://yle.fi/a/74-20103869

14

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen huomannut että jotkut jopa peittelee kämmeniään kun näkevät minun isot nyrkit, mutta ei sitä hävetäkään tarvitse. Lapsena tein töitä maalla ja sormivoimat kasvoi hyvin, aukeaa purkkien kannetkin ilman apuvälineitä. Oma sormuksen koko olisi noin 22mm, isällä oli varmaankin 25.

      Samaan aikaan nuorten miesten penisten koko kasvanut ja kun puristellaankin isommaksi, luulisi myös sormivoimien kasvavan. Osa neiti homppeleista ei kuitenkaan edes runkkaa vaan peniskin jää pieneksi.

    • Anonyymi

      Sormet pienenee ja kaikki muu kasvaa, pituus, paksuus ja peniksen koko.

      "Penikset ovat viime vuosikymmeninä kasvaneet: Keskipituus on kasvanut muutamassa vuosikymmenessä peräti neljänneksellä. Syy tähän voi olla kemikaalialtistuminen ja istumisen yleistyminen.

      Peniksen keskipituus erektiossa on kasvanut 29 vuodessa 12,27 sentistä 15,23 senttiin."
      https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/24596dd2-358d-45ed-ad05-079f2d0d74f6

      Enneminkin ehkäisypillereiden hormonit juomavedessä pienentäisi penistä, mutta nykyään nuoret runkkaa paljon, seksiä harrastetaan yhä nuorempina ja penistä myös pumpataan, siksi ne kasvaa.

    • Anonyymi

      Lääkärit varoittelee että peniksen kasvattaminen puristelemalla vaarallista, mutta paremmin näyttää seisovan nettkameroissa kun kasvatettu paksuksi, vahvat sormet ja suonikkaat käsivarret. Diapeetikoille lääkärit jopa määrää penispumpun kun seisokki heikkenee.

    • Anonyymi

      Lelut ovat liukkarilla turvallisia.

      Gabriel gets a Police Baton in his Ass Gif

    • Anonyymi

      Iso nyrkki perseessä, suuret sormet kyrvän ympärillä. Homoiluun ei sovi pikku kädet!

      • Anonyymi

        Ei minua haittaa jos on pienet kädet kunhan on iso kyrpä, eikä senkään tarvitse olla iso jos muuten tykkää. Mutta kyllähän siihen kiinnittää huomiota jos on tavallista pienemmät kädet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei minua haittaa jos on pienet kädet kunhan on iso kyrpä, eikä senkään tarvitse olla iso jos muuten tykkää. Mutta kyllähän siihen kiinnittää huomiota jos on tavallista pienemmät kädet.

        Bottomia ei kiinnosta iso muna vaan että sitä alistetaan kuin huoraa. Homous on sadomasokistinen perversio, ei oikea seksuaalisuus. Eli on olemassa heteroita ja perverssejä jotka luopuneet luonnollisesta yhteydestä naissukupuoleen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Bottomia ei kiinnosta iso muna vaan että sitä alistetaan kuin huoraa. Homous on sadomasokistinen perversio, ei oikea seksuaalisuus. Eli on olemassa heteroita ja perverssejä jotka luopuneet luonnollisesta yhteydestä naissukupuoleen.

        Aina bottomit halunneet isoa kyr*ääni joka reikään, mutta eivät saa p-reikään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Bottomia ei kiinnosta iso muna vaan että sitä alistetaan kuin huoraa. Homous on sadomasokistinen perversio, ei oikea seksuaalisuus. Eli on olemassa heteroita ja perverssejä jotka luopuneet luonnollisesta yhteydestä naissukupuoleen.

        Sinunkin pitäisi eheytyä ja tunnustaa olevasi homo!


    • Anonyymi

      Se seura tekee kaltaisekseen.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ennen rikkailla, koulutetuilla, taiteilijoilla jne pitikin olla pienet kädet, työläisillä taas isot vahvat kädet, mutta nykyään kaikki paitsi neiti homppelit yrittää kehittää lihaksiaan vaikka punttisaleilla.

      • Anonyymi

        Minkänlaiset kädet olivat Japanin aatelisilla miehillä joista jokainen oli myös samurai. He harjoittelivat kamppailulajeja lapsesta alkaen saavuttaakseen miesten taitojen hallinnan. Koko luokan vallan ajan aina 1900-luvulle vaikka maassa ei käytykään sotia sitten 1600-luvun. Myös Euroopassa alussa soturi aateli joka opiskeli samalla tavalla miesten taitoja muun ohella oli yhteiskunnan huipulla. Jossain vaiheessa tämä eliitti kadotti kuitenkin itsensä. Porvaristo ei koskaan ole ollut muuta kuin lihavia kauppiaita jotka kun rahat eivät auta nuolevat nöyrästi sortajansa saappaita.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3261
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      53
      2524
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2235
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1662
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1530
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe