Yksityiset terveyspalvelut vs julkiset

Samoja lääkäreitä näkyy olevan molemmissa. Toiseen pääsee varakkaat jonottamatta , mutta hoidonlaatu ei eroa julkisesta.
22425
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Yksityinen hoitaa terveimmät potilaat.

1Äänestä
  • Luonnollisesti. Kovin sairaan ei kannata mennä rahastettavaksi. tutkimus, verikokeet, kuvantaminen + niiden analysointi ja loppukäynti, jos ei seurantaa. Kyllä siihen tonni pian vilahtaa.

    Äänestä

Lääkäreillä varaa valita yksityisellä keitä ottavat potilaikseen. Monisairaat,psyyke jne.. potilaat laittavat julkiselle jonon jatkoksi.

Äänestä
  • Älä naurata Yksityiselle pääsee mt potilas heti toisin kuin julkisella saat jonottaa useita viikkoja..
    Yksityiselle terapeutille saa heti ajan ja hoito on todellakin ykkösluokkaa julkisiin verrattuna.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Älä naurata Yksityiselle pääsee mt potilas heti toisin kuin julkisella saat jonottaa useita viikkoja..
    Yksityiselle terapeutille saa heti ajan ja hoito on todellakin ykkösluokkaa julkisiin verrattuna.

    Nuo terapeutit ovat kyllä suurinta kusetusta maan päällä. Täysin turha ammattikunta.

    Äänestä

Suvimäen Klubitalolle pääsee vaikka heti, ei maksa mitään.

Äänestä
  • Ketä kiinnostaa

    Äänestä

En ole itsekään jonottajatyyppiä. Menen yksityiselle.
Mietin usein että miksi joudun maksamaan veroja kunnallisen terveydenhoidon ylläpitämiseen kun en edes käy siellä. Osaako joku täällä sanoa tähän syytä?

Äänestä
  • Maksetaan vaan mielellämme veroja, jos joku päivä tarvitsemme pelastajia. Tarkoitan ambulanssia ja paloautoa.

    1Äänestä

Miksi minä joudun rahoittamaan verovaroin toisten lapsilisiä vaikkei itselläni ole lapsia!?

1Äänestä
  • Ja jäähallia, vaikka en omista edes luistimia!

    2Äänestä

  • Kaikki vaan kallistuu..

    Äänestä

Köyhiä ei haluta hoitaa. Köyhistä ei ole juurikaan hyötyä. Köyhät on rasite yhteiskunnalle.

1Äänestä
  • Köyhistä on hyötyä järjestöille ja yhdistyksille ilmais ja vapaaehtoistyön muodossa. Ns,"hyödyllisiä idiootteja" Suvimäen Klubitalolla.

    1Äänestä

Päivisin kunnallisella. Illalla yksityisellä.

Äänestä

Käyttökelvottomat pääsevät jonon ohi hoitoon jotteivat ala huutamaan rasistikorttia.

2Äänestä

Päivisin liha-alalla, iltaisin alalihalla.

Äänestä

Yksityiselle pääsee aina nopeasti. Muutaman tunnin sisään jos haluaa.

Äänestä

Ikä pitenee sitten kun tarvii jotakin apua.
Tienaa pidempään.

Äänestä

Kaikki on tarkkaan suunniteltua

Äänestä

Terveyskeskuksessa on vaarallisia puoskarilääkäreitä töissä. Moni menettänyt henkensä kun ei ole päässyt/saanut heti oikeaa hoitoa vaivoihinsa.

Äänestä
  • .

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Samoja lääkäreitä näkyy olevan molemmissa. Toiseen pääsee varakkaat jonottamatta , mutta hoidonlaatu ei eroa julkisesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu