Jos omalla pihalla ei ole tarpeeksi tilaa voiko ilmakiväärillä ampua laillisesti jossain sorakuopassa tai muussa vastaavassa paikassa?
Ilmakiväärin ampumispaikat
3
393
Vastaukset
- Anonyymi
Tarvitset sorakuopan/maanomistajalta luvan ja jos sen saat, niin vastuu turvallisuudesta on vain ja ainoastaan sinulla, toivottavasti sopiva paikka löytyy, muistuttaisin myös mahdollisista ampumaradoista, niissäkin voi löytyä paikka ampua ik, eikä välttämättä maksa paljoa tai ollenkaan, varsinkaan nuorilla.
- Anonyymi
Laillisuus on toinen juttu, mutta jos pyssy on hiljainen ja luodit menevät penkkaan, niin tuskin siitä kovin suurta haittaa on.
- Anonyymi
Esimerkiksi haminan jäteaseman viereisellä pienoiskiväärien 50 metrin radalla saa ampua ilmakiväärillä.Soitin ja kysyin,ei ongelmaa.
On ilmainen ja varmaan vastaavia paikkoja löytyy muualtakin.
Hatsan bt 65 ja 2.2 gramman luoti koossa 6,35 mm kaataa ampumahiihtoradan mustan läpän keskellä.Siis kun osuu ja se onkin enemmän itsestä kiinni ja sivutuulen voimakkuudesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky635152Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2514193Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty573808Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1372191Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.151541Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar581154Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk6929- 93872
entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä137837Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii31817