Michelin, tallit ja FIA eivät ole tajunneet formulan syvintä olemusta. Kisoihin kuuluvat puhjenneet renkaat, kunnon kolarit, vaaralliset tilanteet ja vakavat loukkaantumiset.
Raha ratkaisee. Lisää sirkushuveja kansalle. Formulan kiinnostavuuden paluu vaatii ilmeisen vaaran läsnäoloa ja kuolonuhreja. Formula on nykyisin kuolettavan tylsää ja aivan liian turvallista.
Senna lives forever!
Raha ratkaisee. Lisää sirkushuveja kansalle. Formulan kiinnostavuuden paluu vaatii ilmeisen vaaran läsnäoloa ja kuolonuhreja. Formula on nykyisin kuolettavan tylsää ja aivan liian turvallista.
Senna lives forever!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Totta turiset!
Laji, missä lähes jokainen ohitus päätyy otsikoihin, ei mielestäni ole mitenkään kiinnostavaa. Ylipalkattuja kavereita ajaa liian turvallisissa olosuhteissa (vrt. ralli) ympäri rataa...joukosta noin kolmella kuljettajalla on mahdollisuus voittaa. Tätä kehdataan nimittää "urheiluksi"....se on kyllä kilpailu, mutta urheilun kanssa F1:llä ei ole mitään tekemistä.
Tämä eilinen pelleily vaan todisti lajin syvän rappiotilan...samaan hengenvetoon voi myös todeta että Ferrari toimi täysin loogisesti ja oikein. Kyllä se vika on siellä kattojärjestön peräänantamattomuudessa ja päätöksenteon vaikeudesta.
Esim. ennen niin haukottavan tylsänä pitämäni ratamoottoripyöräily onkin osoittautunut hyvin mielenkiintoiseksi, ohituksia piisaa ja lähes joka kilpailussa on eri voittajia...
F1-sarjan voisi pistää telakalle pariksi vuodeksi ja keksiä tilalle jotain muuta. Nyt menee joka toinen sunnuntai tv-aikaa paljon tuollaiseen typeryyden esittämiseen.
Mun mielestä kuskien loukkaatumiset/kuolemat on aika kova hinta siitä että saatais teijätkin kiinostumaan.
Ajakaa ite 300km/h kulahtaneella renkaalla.
Virtaa nyt päälle sielläkin.
Kateellisia vaan ootte,ku ne nykii sellasia palkkoja.
tutkimuksien mukaan formulakuskin ammatti on maailman vaarallisin ammatti. onkohan nykyään niin, kun keskeytetään ajaminen yhden rengasrikon perusteella. kyllä turvallisuus on huippuluokkaa, jopa niinkin hyvää että entisaikojen formulaglamourista ei ole enää jäljellä kuin muisto. vaarallisuus on aina kuulunut formuloihin,nyt säännöt ja ihmiset ovat muuttuneet...katsomisestakin on tullut tylsää! [6formula-auton kisat :)]
jos puhutaan esim jääkiekosta ja jalkapallossa missä jokainen kärsii uransa aikana loukkaantumisia,
formuloissa v, 94 viimeksi on menehtynyt kuski ja oikeestaan häkkinen on viimeinen kuka on pahasti loukkaantunut, eli lajion aika turvallista kun ottaa huommiooon rahapalkkiot ym ,paljonkohan venäläinen kosmonautti saa palkkaa kun se viettää
vuoden avaruudeesa ja sen jälkeen kärsii läpi elämänsä luu kadosta, se se vasta vaarallist aon.
Kyllä mun mielestä toi astronautin ammatti on paljon vaarallisempi. Jo pelkästään 2 sukkulan tuhos meni 15 tyyppiä. Miettikääpäs kuolleisuusprosenttia...
En voi uskoa tätä! TE HALUATTE ETTÄ KUSKI KUOLEE!!?
Sairasta, tosiaan! Haluatte että ihminen loukkaantuu, ja jopa jäisi invalidiksi loppuelämänsä!
Ajatelkaa vaikka Alex Zanardia, tuota huippulahjakasta kuskia, joka menetti molemmat jalkansa vuonna 2000 sattuneessa onnettomuudessa. Olin todella surullinen hänen puolestaan. Mutta näiden viestien perusteella (vaikka onnettomuus ei sattunut F1:sissä) olisitte riemunneet "Jeejee! Nyt on kyllä kivaa kun tuli kivakiva kolari! Nyt on taas hieman jännittävämpää, vaikka tyyppi on rullatuolissa koko loppuelämänsä!"
"Formulan kiinnostavuuden paluu vaatii ilmeisen vaaran läsnäoloa ja kuolonuhreja". -
Vaarahan ON läsnä koko ajan. Kyllä niitä rajuja kolareita tänäkin päivänä sattuu, mutta siihen TE ETTE TYYDY! Te haluatte myös, että KULJETTAJA LOUKKAANTUU VAKAVASTI!
Sairasta ajattelua..
siis jos on oikeesti niin vähä omaa elämää että pitää surra jotain formulakuskia.
tossa vaiheessa mä jo ehkä vähentäisin telkkarin katselua , mutta jos se niin on että pitää täysii elää messis ja jopa olla tuota mieltä ni =D
onnea matkaan Televisio jatkaa koko onnellisen elämäsi ajan =D
ja HUOM
jos ihmisellä on yhtään järkeä päässä,kertoisi se järki että tässä haukutaan koko turhaa lajia nimeltä formula,sillä totuushan on että se talli jolla o eniten massii taikka schumi ni voittaa,eli loppujen lopuksi röökifirmat =D sil viissii ja ne ajajat tietää mihin ryhtyy. eli turhaa siel kauhistelette =D sanoisinko lievästi aivot on kyl pesty ja ehkä jopa huuhdeltu kertaalleen jos joutuu noin eläytyy johonki fuckin formulaan =D
amen
Sairasta tai ei, niin se vaan on. Jo muinaiset roomalaiset katselivat Colosseumilla, kun ihkaelävät ihmiset taistelivat villieläinten kanssa ja ilmeisesti jotkut jopa kuolivat. Formulat ovat (olleet) nykyajan vastine noille huvituksille.
Ainoa merkittävä ero taitaa olla se, että formulakuskit tekevät työtään täysin vapaaehtoiseti, Colosseumin viihdetaiteilijat eivät (ainakaan kaikki). Miksi siis olla surullinen Zanardin puolesta? Hän tiesi aivan hyvin mihin on ryhtynyt. Jossain vaiheessa taisi olla vielä yrittämässä takaisin erikoisvalmisteisella ajokilla.
Häkkinenkään ei oppinut vakavasta onnettomuudestaan, vaan palasi omasta vapaasta tahdostaan, kuten lähes kaikki loukkaantuneet. Kuskit ovat viihdetaiteilijoita, jotka saavat kohtuullisen korvauksen siitä, että ottavat riskin elämänsä päättymisestä milloin tahansa. Ja tätä ihmiset haluavat katsoa.
Silloin, kun kisa on aidosti jännittävä, katsojan syvin tunne on, että kuolemanvaara on todellinen. Nykyisten turvallisuusmääräysten ja olosuhteiden vallitessa se ei sitä ole. Kun Michelin käytännössä veti renkaansa pois kisasta, se samalla ampui itseään jalkaan.
Upeeeta mahtavaaa !!!!!!!!!!!!!!
Formulaa kansalle ja Natoo kehiin
ja samalla Eu keskuslainsäädäntö!!!
Kaikki Formulaa yeaaah gimme gimme
United World of America.
god bless the money
Hv hippi.