Airbnb Bauhaus Jyskä at lake Päijänne

Anonyymi-ap

Kävi hiukan ikävästi mökin vuokrauksessa kesällä. Varattiin Jyväskylästä Airbnb:n kautta Bauhaus Jyskä at lake Päijänne kaveriporukan kokoontumista varten. (https://www.airbnb.fi/rooms/31116509?source_impression_id=p3_1724327433_P3bVxc57UMi22pFU)

Suunnitelmissa oli kuulumisten vaihtoa ja saunomista. Varattiin "mökki" tammikuussa Airbnb:n kautta ja varaus hyväksyttiin varauksetta.

Kun sitten kesän tapaaminen alkoi lähestyä, niin 3 viikkoa ennen varauksen alkamista tuli ilmoitus, että varauksenne on peruttu. Samalla hetkellä viikonloppu myös varattiin pois varausjärjestelmästä, jolloin sen vuokraaminen uudelleen ei ole mahdollista.

Olimme shokissa ja samaan aikaan aikamoisessa lirissä,, kun tietenkin viikonloppu oli sovittu ja matkat järjestelty. Alkoi aggressiivinen tapaamispaikan etsintä, josta lopulta selvittiin, mutta josta tuli kyllä kovasti ylimääräistä stressiä.

Lopulta meidän osalta kaikki päättyi hyvin, mutta Airbnb:n lahjoittama 15 e lahjakortti ei oikein tuosta kärsimyksestä ollut riittävän hyvitys. Asunnon vuokraajalle tempauksesta ei tietenkään aiheutunut mitään sanktioita.

Tempauksen syystä meille ei kerrottu. Oletamme, että viikonloppu järjesteltiin paremmin maksaneelle tai sitten vuokraajalle itselleen. Lopulta ei toki tämmöiseltä vuokraajalta halua mitään vuokratakkaan.

Tämän kohteen vuokraamisessa on syytä huomioida, että ikävät yllätykset on mahdollisia. Otin asian puheeksi, että muut voisivat välttää vastaavan kaaoksen.

1

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On kyllä erikoista. Hyvä, kun toit asian esille. Pitääpä välttää vuokraamasta kyseistä paikkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      87
      4977
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      177
      4358
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      166
      4264
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3465
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3194
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2922
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      31
      2897
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      2
      2776
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2658
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      29
      1854
    Aihe