Metsäkone tuhosi raakkuja

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010646976.html
"Raakkujen hinta voi nousta miljooniin – Stora Enso ei halua kommentoida, kuka tuhot maksaa.
Metsäyhtiö Stora Ensolle voi tulla mittavat seuraamukset tapauksesta, jossa yhtiön tilaamalle alueelle ajettiin useaan otteeseen rauhoitetun raakkujoen yli.
Metsähallituksen arvion mukaan alueella on kuollut jopa tuhansia jokihelmisimpukoita eli raakkuja. Jokihelmisimpukka on äärimmäisen uhanalainen laji.
Tolvasen mukaan törkeästä luonnonsuojelurikoksesta tekijälle on tiedossa vankeutta neljästä kuukaudesta neljään vuoteen. Konkreettinen, henkilökohtainen rikosvastuu riippuu siitä, miten pitkälle vastuu kohdistuu yrityksessä. Vastuuvelvolliset selvitetään esitutkinnassa.

– Vastuussa voi olla kuljettaja ja se, joka on antanut hänelle tämän tehtävän. Voi jopa hakkuun suunnittelijaan kohdistua tämä rikosvastuu, jos hän on suunnitellut reitin niin, että matkan varrella on raakkujen pesimäalue. Vastuu voi mennä organisaatiossa aika ylöskin, Tolvanen sanoo.
Lisäksi rauhoitetuille raakuille on määritelty korvausarvo. Yhden arvo on 589 euroa. Jos kuolleita on tuhansia, yhtiölle määrättävän yhteisösakon lisäksi tahalliseen raakkujen tuhoamiseen syyllistynyt voisi joutua maksamaan miljoonakorvaukset tahallisesta teosta."

Ilmeisesti metsäyhtiössä ei tällaisia luonto arvoja kunnioiteta ja varmasti tiedossa oli, että purossa on raakkuja, jolloin joen ylitys paikka olisi suunniteltava toisaalle, jossa raakkuja ei ole."

Eihän tuo miljoona kovin suuri summa ole metsäyhtiölle.
Tuollainen metsäkone yksistään taitaa maksaa muutaman miljoonan.
Ei ainakaan netistä löytänyt uusien metsäkoneiden hintoja.
1232809
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 123

Vanhimmat

Kyllä tuos tapaukses pitää saada paljousalennusta,tukkuhintaa.

Äänestä
  • Ja olisihan sen muijan pitänyt ottaa rintaliivit pois, niinkuin kuljettaja pyysi.

    Äänestä

  • selvästikkin nettosaaja pummi,
    virapeli hommissa...

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    selvästikkin nettosaaja pummi,
    virapeli hommissa...

    ei vaan demppu. Aito osaamaton demppu.

    Äänestä

korvauksien tuplaus,
ylimielisen piittaamattomuuden takia...

Äänestä
  • ei taira löytyy maksajaa

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    ei taira löytyy maksajaa

    Ei metsäfirmat maksa muistakaan paljon mitään,niin miksi jostain muusta humpuukista?

    Äänestä

En voi puolustella kuskin käytöstä, mutta ymmärän sen kyllä osittan. Harmittaahan se, jos joku tulee häiritsemään työntekoa. Varsinkin, kun aktivisteista on ennenkin monella työmaalla ollut haittaa, niin tuollaisen huutelijan helposti rinnastaa elokapinallisten tapaisiin kiusantekijöihin.

Tuskin kuski on päättänyt , mitä reittiä puut ajetaan. Hän on luultavasti vain noudattanut työnjohdon ohjeita ja siirtänyt puuta hänelle annettua reittiä pitkin. Syy raakkujen tuhoon on jossain muualla.

Luultavasti itsekin ajaisin yli, jos karttaan olisi merkitty ura joen yli ja vettä on niin vähän, että yli pääsee. Ei siinä tule mieleenkään, mitä joen pohjassa elelee.

Äänestä
  • ja sitten käskisit näyttämään tissit...

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    ja sitten käskisit näyttämään tissit...

    Eihän nuista piipertäjistä aina arvaa päällepäin mitä sukupuolta ne on.

    Äänestä

  • Biologi ei tullut häiritsemään työntekijä vaan hän yritti keskeyttää törkeän luonnonsuojelurikoksen.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Biologi ei tullut häiritsemään työntekijä vaan hän yritti keskeyttää törkeän luonnonsuojelurikoksen.

    Niin ovat elokapinallisetkin monesti tulleet keskeyttämään työnteon...

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Biologi ei tullut häiritsemään työntekijä vaan hän yritti keskeyttää törkeän luonnonsuojelurikoksen.

    Olitko paikalla?

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Eihän nuista piipertäjistä aina arvaa päällepäin mitä sukupuolta ne on.

    lampaan varmaan erotat pässistä...

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    ja sitten käskisit näyttämään tissit...

    Tuskin siitä mitään haittaa olisi

    Äänestä

  • Oliko kyseessä Moto Team Tauriainen Oy?

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Niin ovat elokapinallisetkin monesti tulleet keskeyttämään työnteon...

    Kun kehitysaluemaalaisilla ei ole moraalia,. he eivät ymmärrä että rikoksen tekeminen ei ole työtä.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Biologi ei tullut häiritsemään työntekijä vaan hän yritti keskeyttää törkeän luonnonsuojelurikoksen.

    No miksi tämä biologi ei soittanut poliisille, tai edes metsäpoliisille Metsäkeskukseen ? Ihme hiippareita nämä biologit. Selvä rikos, eikä soita poliisille !!

    Äänestä

Tavan junttitollikkaäijä. Aukoo vielä päätään biologille, joka huomauttaa asiasta. Silitteleeköhän Stora Enso kuskin päätä, ja millä voluumilla? Firma, vaikka tietysti repii kaiken hyödyn mitä luonnosta suinkin pystyy ottamaan, kärsii nyt pahan mainehaitan. Se mitataan Euroissa.

Äänestä
  • Kauanko ollut biologi? Taisi olla kesäduunissa.

    Äänestä

Vähälle huomiolle on jäänyt, että raakkujen sukupuuttouhkko on paljolti myös metsätalouden syytä alunperinkin. Metsäojetus nimittäin on pilannut valtavasti raakkujokia, kun humusta ja ravinteita on ojia myöten valunut jokiin ja samentanut ja limoittanut veden raakuille elinkelvottomiksi.

Nyt tehty teko on törkeä luonnonsuojelurikos eikä tietenkään rikoksesta riitä rangaistukseksi se, että vahingot korvataan, vaan rikoksesta pitää tietenkin rangaista KAIKKIA niitä jotka ovat siitä vastuussa. Kenen päätös oli, että raakkujoen toiselle puolelle ei tehty erikseen metsäautotietä vaan mielummin tehtiin luonnonsuojelurikos?

Äänestä
  • Sitten kun vihreät alkavat elättämään meidät, voidaan miettiä tarvitaanko metsätaloutta vai ei.

    Äänestä

  • tuunarithan jo elättä teijjät...

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    tuunarithan jo elättä teijjät...

    Suurin osa metsänomistajista asuu kaupungissa.....eikä ole käynytkään metsäpalstallaan, joten joku jokiraakku on niille ihan yks'hailee...

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Suurin osa metsänomistajista asuu kaupungissa.....eikä ole käynytkään metsäpalstallaan, joten joku jokiraakku on niille ihan yks'hailee...

    niin'niin,
    kaapunnilaiset elättää teijjät...

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    niin'niin,
    kaapunnilaiset elättää teijjät...

    Ketkä 'teijät'? Et taija tietää sen tarkemmin, kumpahan möliset tyhjää.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Ketkä 'teijät'? Et taija tietää sen tarkemmin, kumpahan möliset tyhjää.

    "Sitten kun vihreät alkavat elättämään meidät, voidaan miettiä tarvitaanko metsätaloutta vai ei."

    elikkäs nettosaaja pummit...

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    "Sitten kun vihreät alkavat elättämään meidät, voidaan miettiä tarvitaanko metsätaloutta vai ei."

    elikkäs nettosaaja pummit...

    Vihreät nyt ei elätä itseäänkään.

    Äänestä

Metsänkäyttöilmoitusten mukaan hakattu kiinteistö on ollut 777-410-8-10. Kiinteistö on kahdessa palstassa hukkajoen molemmin puolin, ja suurin osa hakkuualueesta on hukkajoen eteläpuolella. Mutta sinne ei mene kartan mukaan valmista tietä, tie kiinteistölle menee vain hukkajoen pohjoispuolella.

Jos lain mukaan olisi tehty niin tuo alue olisi pitänyt hakata kahdessa eri osassa, hukkajoen pohjoispuolelle erikseen ja eteläpuolelle erikseen. Ja koska eteläpuolelle ei mennyt valmista tietä niin sellainen olisi pitänyt tehdä tai ostaa kauttakulkuoikeus valtion metsän kautta, kartan mukaan palstalta on vajaa 400 metriä valtion metsäautotielle. Tämä olisi tullut kalliimmaksi joten joku päätti mennä sitten suojellun puron yli. Kymppitonnin säästöstä tuli sitten miljoonien tappio...

Äänestä
  • On aivan selvää, ettei kukaan tee tuollaista tahallaan tai säästö mielessä. Jostain syystä tieto raakuista ei ole ollut tiedossa työmiehillä. Kuskin käytös vain osoittaa sen, kuinka huonot välit heillä on noihin kaiken maailman "suojelijoihin", joita heidän kannassaan roikkuu.

    Äänestä

  • Erikseenhän ne onkin hakattu. Pohjoispuoli 2022 ja eteläpuoli 2024. Eteläpuoleltakin olisi löytynyt tie suth läheltä. Selvinnee aikanaan olisiko eteläpuolelle ollut tioikeus vai ei. Yleensä tietä saa käyttää, kun maksaa vaikka ei oikeutta olisikaan.

    Äänestä

Helmenmetsästäjät kiittää.

Äänestä

Hyvä yhteenveto ihmisestä. Vit.. tyhmää sakkia. Tulisi rutto . Kivikaudelle takaisin.

Äänestä

Joku kirjoitti että kukaan ei tahallisesti tuollaista tee. Kyllä tekee, monet haluavat luonnon olevan pullollaa jäniksiä ja kanalintuja ja poroja sekä hirviä jotka olisi sitä varten että niitä voi käydä tappamassa. Petoeläimet pitäisi hävittää kaikki sekä pölyttäjät ja lintujen ruokana olevat hyönteiset.

Äänestä
  • Uutisten kommenttiosastot täyttyy naurureaktioista ja tekoa puolustavista ja vähettälevistä kommentiesta. Selvästikään kyseessä ei ole yksittäistapaus mitenkään muuten kuin sen suhteen, että nyt tällaisesta luonnonsuojelurikoksesta jäätiin poikkeuksellisesti kiinni.

    Äänestä

Tästä taas opimme, ettei kannata opiskella metsäalaa josta tulee valtiolle vientituloja vaan kannattaa opiskella biologiksi joka elää veronmaksajien kustannuksella.

Äänestä
  • Kyse oli RIKOKSESTA!

    UPM:n pikkupomot säästi joitakin tuhansia (tai luulivat säästävänsä) kun oikaisivat raakkujoen yli.

    Jos pelkkä kannattavuus on kriteeri, niin kannattaa keskittyä kokaiinikauppaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Kyse oli RIKOKSESTA!

    UPM:n pikkupomot säästi joitakin tuhansia (tai luulivat säästävänsä) kun oikaisivat raakkujoen yli.

    Jos pelkkä kannattavuus on kriteeri, niin kannattaa keskittyä kokaiinikauppaan.

    UPM:n pikkupomot... Kyseessä taisi olla Stora Enson ostama leimikko. Jos ja kun ilmenee, että tieto raakuista on mennyt urakoitsijalle, joka on itsenäinen yrittäjä, niin vastuu on heidän ja lopulta kyseisten koneenkuljettajien, mikäli he eivät ole noudattaneet ohjeita. Sen sijaan, jos leimikkoa ei ole suunniteltu asiallisesti eikä ohjeita ole annettu, niin sitten Stora Enson korjuuesimies on vastuussa. Uutisissa on korostettu, että Stora Enson metsäkoneet ovat ajaneet raakkujen yli. Stora Ensolla ei taida olla yhtäkään metsäkonetta.

    Äänestä

  • Ja saa paljon parempaa palkkaa.

    Äänestä

  • Onpa taas lapsellinen kommentti. Ei mikään ala voi toimia lakia rikkomalla.

    Äänestä

Kuski on joko persu taii maalaisliittolainen. Satavarmasti!

Äänestä
  • sekä että,
    nettosaajat petti maalaisliitto-mtk:n,
    ja alkoi persnatseiksi...

    Äänestä

  • Aika moni heistä on demari.

    Äänestä

  • Eihän siellä vasemmistolaisia ole duunissa ne makaa kaikki kelassa.

    Äänestä

Onko mitään näyttöä että raakkuja kuollut?

Äänestä
  • M.o.t

    Äänestä

Ajokoneen kuskille maksimi 4 vuotta vankeutta. Vankilassa voi sitte uutisista seurata kun Enson johtajat pelastavat raakkuja lavastetulla videoklipillä.

Äänestä
  • Demu tietenkin.

    Äänestä

Metsäkone ei tuhonnut raakkuja.

Äänestä

Kuka varastanut helmet?

Äänestä

Biologit eivät olisi nähneet konetta, jos kyseessä olisi ollut tuuli- tai aurinkovoimala työmaa. - Niiden takia metsä hävittäminen on hyvä, mutta metsän uudistaminen on paha.

Äänestä
  • Tuulivoimalla tuhotaan ihan surutta suojelualueista monia, kuin myös suojeltavien lajien elinympäristöjä. Hallitus poistaa juuri suojelua yli kymmeneltä tuulivoima-alueella.

    Ikävää seurata viherväen lynkkausmeininkiä. Kuljettaja ei varmasti ole itse tehnyt päätöstä, mitä reittiä puut kuljetetaan. Joku muu on suunnitellut korjuun. Rajannut hakattavat alueet ja merkinnyt varaston ym.

    Tässä tulee hyvin esiin viherväen todellinen asenne metsätyömiehiä kohtaan, enkä siksi yhtään ihmettele kuljettajan asennetta biologia kohtaan.

    Äänestä

Tästä on kuulemma menty yli koneella jo edellisessä hakkuussa. Tämä selviää ilmakuvasta, jossa ajoura näkyy. jos näin on, niin ihme hyvin raakut ovat siitä selvinneet.

Hiukan mietityttää myös se, kuinka paljon raakkuja kuolee nyt kun niitä siirretään paikasta toiseen. Luin, että 4000 olisi jo siirretty. En ole asiantuntija, mutta ileensä luonto hoitaa itsensä ihmistä paremmin.

Äänestä
  • Yritin ilmakuvista paikkaa etsiä, mutta en löytänyt. Onkohan täällä kellään tiedossa paikan koordinaatteja?

    Äänestä

  • Metsänkäyttöilmoitukseta näkee että pohjoispuolen hakuun yhteydessä joen etelä puolelta on harvennettu pieni alue 2011, tuon takia ei ole montaa joen ylitystä tehty, ei siitä pikkupalasta ole paljon puuta irronnut, ei ehkä yhtään.

    Äänestä

Raakkujen arvo yli miljardin... Valtio voisi myydä ne!

Äänestä
  • Ilman muuta jos näkinkengistä saa fyrkkaa ni voitaisiin demujen ottamaa valtion lainaa lyhentää

    Äänestä

  • mietin ihan samaa. olisiko ruotsissa kunnostettavia raakkujokia? myydään miljardilla, parilla raakkuja, samalla pääsee metsätyökoneetkin paremmin kulkemaan.
    suomi voisi tosiaan alkaa tienaamaan elukoilla. monessa kunnassa oltaisiin tyytyväsiä myös jos susia myytäsiin vaikka norjaan 9000€/kappale. rahat voisi mennä kuntatalouden paikkaamisessa hyvään tarpeeseen, lisäksi säästöä syntyy lähes saman verran / myyty susi, kun lasten koulukyytejä voidaan vähentää susipelon poistuttua norjalaisten veronmaksajien suosiollisella avustuksella.

    Äänestä

Arviolta tuhannet raakut kuolivat Stora Enson metsäkoneiden renkaiden alle tai tukehtumalla liejuun.

Arvio??

Äänestä

Miten äänetön eläin voi olla nimeltää "raakku". Luulin joksikin raakkuvaksi linnuksi.

Äänestä

Yle ja vasemmalle kallistuneet toimittajat lyövät vettä myllyyn. Hirvittää nähdä heidän vihansa metsätaloutta kohtaan.

Juuri päätin puomittaa metsääni johtavan tien. Parempi, että siellä ei sivulliset autolla liiku.

Äänestä
  • Et pysty, lakia rikkomatta. Olet kuitenkin saanut tien tekoon veronmaksajien rahoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00056 kirjoitti:

    Et pysty, lakia rikkomatta. Olet kuitenkin saanut tien tekoon veronmaksajien rahoja.

    Osakkaat päättävät metsätien puomittamisesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00057 kirjoitti:

    Osakkaat päättävät metsätien puomittamisesta.

    Jos valtion apuja saatu tiehen, ei pysty sulkemaan. Jos sulkee, poliisi ottaa yhteyttä ja avauttaa sulkijalla tien nöyryyttävästi.

    Äänestä

  • Anonyymi00075 kirjoitti:

    Jos valtion apuja saatu tiehen, ei pysty sulkemaan. Jos sulkee, poliisi ottaa yhteyttä ja avauttaa sulkijalla tien nöyryyttävästi.

    Ei metsäteihin mitään valtion apuja saa, enkä ole ikinä sellaisia kaivannutkaan, joten puomin voi laittaa, jos osakkaat niin haluavat. Jos tie on täysin oma, niin puomin voi laittaa kysymättä keneltäkään yhtään mitään ja niin olen tehnyt. Kyläteiden ylläpitoa kunnat voivat halutessaan tukea.

    Äänestä

  • Anonyymi00079 kirjoitti:

    Ei metsäteihin mitään valtion apuja saa, enkä ole ikinä sellaisia kaivannutkaan, joten puomin voi laittaa, jos osakkaat niin haluavat. Jos tie on täysin oma, niin puomin voi laittaa kysymättä keneltäkään yhtään mitään ja niin olen tehnyt. Kyläteiden ylläpitoa kunnat voivat halutessaan tukea.

    Metsäkeskuksen sivuilta voit lukea Kemera-tuesta. Tuki on uusille metsäteille 30% ja vanhojen metsäteiden perusparannukseen 50%. Voi sinua, etkö ole osannut hakea, vaan omalla kustanuksellasi kaiken teettänyt?! Olet menettänyt jopa kymppitonneja ilmaista rahaa, riippuen siitä kuinka pitkää tietä olet tehnyt!!

    Äänestä

  • Anonyymi00080 kirjoitti:

    Metsäkeskuksen sivuilta voit lukea Kemera-tuesta. Tuki on uusille metsäteille 30% ja vanhojen metsäteiden perusparannukseen 50%. Voi sinua, etkö ole osannut hakea, vaan omalla kustanuksellasi kaiken teettänyt?! Olet menettänyt jopa kymppitonneja ilmaista rahaa, riippuen siitä kuinka pitkää tietä olet tehnyt!!

    Teen tien, kun tarvitsen sitä. Nuo Metsäksekuksen tuki-tiet tulee niin kalliiksi, ettei minulla ole varaa niinhin. Vaativat tarkat suunnitelmat ja piirustukset yms, joille tulee saman verran hintaa kuin pelkälle tielle. - Valtion tehotonta hommaa.

    Ei tientekoon omaan metsään tarvita kuin mies, kaivuri ja karkeaa mursketta.

    Äänestä

  • Anonyymi00087 kirjoitti:

    Teen tien, kun tarvitsen sitä. Nuo Metsäksekuksen tuki-tiet tulee niin kalliiksi, ettei minulla ole varaa niinhin. Vaativat tarkat suunnitelmat ja piirustukset yms, joille tulee saman verran hintaa kuin pelkälle tielle. - Valtion tehotonta hommaa.

    Ei tientekoon omaan metsään tarvita kuin mies, kaivuri ja karkeaa mursketta.

    Lähes poikkeuksetta (sinä olet sitten poikkeus) metsätiet on tehty valtion tuilla. En kyllä usko sinua, tottapuhuen, että olisit jättänyt käyttämättä nuo avut. Ehkä sellainen ei hae, jolla oma kaivuri ja maansiirtovehkeet muutenkin. Millään maatilakaivureilla leikkiminen ei onnistu, jos oikeaa rekan mentävää tietä tehtävänä. Että usko pois, puomia tielle ei kannata mennä laitteleen! ;)

    Äänestä

  • Anonyymi00101 kirjoitti:

    Lähes poikkeuksetta (sinä olet sitten poikkeus) metsätiet on tehty valtion tuilla. En kyllä usko sinua, tottapuhuen, että olisit jättänyt käyttämättä nuo avut. Ehkä sellainen ei hae, jolla oma kaivuri ja maansiirtovehkeet muutenkin. Millään maatilakaivureilla leikkiminen ei onnistu, jos oikeaa rekan mentävää tietä tehtävänä. Että usko pois, puomia tielle ei kannata mennä laitteleen! ;)

    Avustusten saaminen ei poista tieosakkaiden päätösvaltaa tien käytöstä ja osakkaat voivat halutessaan puomittaa yksityistien.

    Äänestä

  • Anonyymi00105 kirjoitti:

    Avustusten saaminen ei poista tieosakkaiden päätösvaltaa tien käytöstä ja osakkaat voivat halutessaan puomittaa yksityistien.

    Osoita lainkohta jossa näin sanotaan. Tietty on aikarajoja viimeisimmästä saadusta avustuksesta, joiden jälkeen tien voi puomittaa. Mutta yleensä tietä aina välillä peruskorjataan, ja siihen haetaan avustusta, jolloin aikaraja taas nollaantuu.

    Äänestä

  • Anonyymi00109 kirjoitti:

    Osoita lainkohta jossa näin sanotaan. Tietty on aikarajoja viimeisimmästä saadusta avustuksesta, joiden jälkeen tien voi puomittaa. Mutta yleensä tietä aina välillä peruskorjataan, ja siihen haetaan avustusta, jolloin aikaraja taas nollaantuu.

    Mikä sinulla on puomia vastaan? Ei toisen maille pitäisi muutenkaan olla mitään asiaa moottoriajoneuvolla, eikä puomi estä jalan kulkemista.

    Äänestä

  • Anonyymi00110 kirjoitti:

    Mikä sinulla on puomia vastaan? Ei toisen maille pitäisi muutenkaan olla mitään asiaa moottoriajoneuvolla, eikä puomi estä jalan kulkemista.

    Ei puomia vastaan erityisesti mikään, mutta silloin kun tie tehty osin veronmaksajien rahoilla, niin silloin on oikeus myös sitä satunnaisesti autolla jokaisen ajella, esim. marjastajien.. Vakituinen ajo on eri asia. Samoin maastoajo moottoriajoneuvolla, hepalla saa ridata ja pyörällä maastossakin toisen maalla ilman mitään lupien kyselyjä, eikä sitä voi maanomistaja ilman lainrikkomista estää..

    Äänestä

  • Anonyymi00109 kirjoitti:

    Osoita lainkohta jossa näin sanotaan. Tietty on aikarajoja viimeisimmästä saadusta avustuksesta, joiden jälkeen tien voi puomittaa. Mutta yleensä tietä aina välillä peruskorjataan, ja siihen haetaan avustusta, jolloin aikaraja taas nollaantuu.

    Taidat sekoittaa niinsanotun yksityisten ja metsäautotien. 😁😁😁

    Äänestä

  • Anonyymi00113 kirjoitti:

    Taidat sekoittaa niinsanotun yksityisten ja metsäautotien. 😁😁😁

    Ei semmoista yksityistietä ole olemassakaan, johon verovaroista lapetaan rahaa. Se on silloin yhteisessä käytössä oleva tie ja puomi auki!

    Äänestä

  • Anonyymi00112 kirjoitti:

    Ei puomia vastaan erityisesti mikään, mutta silloin kun tie tehty osin veronmaksajien rahoilla, niin silloin on oikeus myös sitä satunnaisesti autolla jokaisen ajella, esim. marjastajien.. Vakituinen ajo on eri asia. Samoin maastoajo moottoriajoneuvolla, hepalla saa ridata ja pyörällä maastossakin toisen maalla ilman mitään lupien kyselyjä, eikä sitä voi maanomistaja ilman lainrikkomista estää..

    Puomi auttaa luontoa jaksamaan, kun hiipparit pysyvät poissa.

    Äänestä

Arviolta tuhat raakkua kuoli. Arvio? Kumminkin kerrottiin että 4000 kpl siirrettiin yläjuoksulle. Silti vain arvio kuolleista raakuista.

Äänestä
  • siis tuhannet raakut kuoli.

    Äänestä

  • Onhan se ihan selvää. Vielä ei tiedetä, minkä verran siirretyistä raakuista on kuolleita, tai tulee kuolemaan lähiaikoina.

    Äänestä

  • Anonyymi00059 kirjoitti:

    Onhan se ihan selvää. Vielä ei tiedetä, minkä verran siirretyistä raakuista on kuolleita, tai tulee kuolemaan lähiaikoina.

    Siirtäjät luultavasti tappanut ne.

    Äänestä

Tulipahan lehdistön asenne selväksi metsätaloutta kohtaan. Kuljettaja on revitty kappaleiksi ja lynkattu, vaikka on ajanut vain olemassa olleen ylityspaikan kautta. Tuosta kulkee moottorikelkkareittikin yli ja koneilla on menty yli vuosikymmeniä.

Äänestä
  • arf'arf'arf,
    näytä tissit...

    Äänestä

  • Luulenpa, että kun kuljettaja todetaankin syyttömäksi, niin tästä seuraa kunnianloukkaus oikeudenkäyntejä.

    Voi aivan hyvin olla, ettei tieto raakuista ole kulkenut kuljettajille asti.

    Äänestä

  • Anonyymi00073 kirjoitti:

    Luulenpa, että kun kuljettaja todetaankin syyttömäksi, niin tästä seuraa kunnianloukkaus oikeudenkäyntejä.

    Voi aivan hyvin olla, ettei tieto raakuista ole kulkenut kuljettajille asti.

    arf'arf'arf,
    näytä tissit...

    Äänestä

  • Anonyymi00073 kirjoitti:

    Luulenpa, että kun kuljettaja todetaankin syyttömäksi, niin tästä seuraa kunnianloukkaus oikeudenkäyntejä.

    Voi aivan hyvin olla, ettei tieto raakuista ole kulkenut kuljettajille asti.

    Onko kuljettajan nimi kerrottu jossain? En ole ainakaan itse nähnyt.

    Äänestä

  • En ole nähnyt julkisuudessa kuljettajan niemä. Se on selvää että kuljettaja on täys mulkku, mutta eihän sitä ole kerrottu kuka hän on.

    Äänestä

Motiream Tauriainen Oy?

Äänestä

Ihme kun ei ole puhuttu mitään Harjavallan NorilskNickelin myrkkypäästöstä Kokemäenjokeen. Voisi palauttaa mieleen. Silloin tuhoutui simpukkaa ja kalaa tonneittain. Tuliko joku mitätön sakko vai sitäkään. Vuonna 2014 se oli.

Äänestä
  • Eihän toverit nyt.....venäläisiä....

    Äänestä

  • Voisihan tuon vetäistä nyt tapetille. Lorahdus nikkeliä jokeen ja simpukat ja kaikki elämä kuoli.

    Äänestä

  • Anonyymi00074 kirjoitti:

    Voisihan tuon vetäistä nyt tapetille. Lorahdus nikkeliä jokeen ja simpukat ja kaikki elämä kuoli.

    Mutta vasemmistolainen lehdistö ei sitä halua. He haluavat nyt kuljettajan päänahan. Maalittavat kuskia, vaikka kukaan ei tiedä oikeasti, mitä on tapahtunut.

    Jo tieto siitä, että tuossa on ollut iät ajat joen ylityspaikka, ei tunnu paljon vaikuttavan.

    Äänestä

  • Anonyymi00076 kirjoitti:

    Mutta vasemmistolainen lehdistö ei sitä halua. He haluavat nyt kuljettajan päänahan. Maalittavat kuskia, vaikka kukaan ei tiedä oikeasti, mitä on tapahtunut.

    Jo tieto siitä, että tuossa on ollut iät ajat joen ylityspaikka, ei tunnu paljon vaikuttavan.

    "vasemmistolainen lehdistö",
    fasistia pukkaa,
    arf'arf'arf,
    näytä tissit...

    Äänestä

  • Anonyymi00076 kirjoitti:

    Mutta vasemmistolainen lehdistö ei sitä halua. He haluavat nyt kuljettajan päänahan. Maalittavat kuskia, vaikka kukaan ei tiedä oikeasti, mitä on tapahtunut.

    Jo tieto siitä, että tuossa on ollut iät ajat joen ylityspaikka, ei tunnu paljon vaikuttavan.

    Kannattaa hakeutua terapiaan tuon vasemmistofobian vuoksi

    Äänestä

Näyttäisi siltä että Stora Enso ei aio maksaa kaikkea omasta pussistaan

https://yle.fi/a/74-20107200

" Stora Enso kertoo pysäyttäneensä hakkuut koko Suomessa kaikissa kohteissa, joihin liittyy vesi-, metsä- tai luonnonsuojelulakeihin liittyviä rajoituksia. Hakkuut on yhtiön mukaan keskeytetty, kunnes kohteisiin liittyvät toimintaohjeet, hakkuusuunnitelmat ja riskit on uudelleenarvioitu."

" Stora Enso on myös käynnistänyt oman sisäisen tutkintansa viranomaistutkinnan lisäksi liittyen Suomussalmen Hukkajoen tapahtumiin."

Äänestä

Ny siäl on 50 tyyppiä tallustelemassa joessa lapioiden kanssa. Myös tammukat ilmeisesti tapetaan.

Äänestä

MONTA RAAKKA ON MENNYT
JOS LAITEDAAN YHDEN RAAKUN HINNAKSI MILJOONA JA KYMMENTUHATTA RAAKKUA, 1000 000 X 10 OOO = 10 MILJARDIA, ELI
KOVAUSSUMMAKSI SAADAAN 10 MILJARDIA EUROA.

Äänestä

Aivan hulluja kyllä vihterät puhuvat.

Äänestä

Heinäkuussa 2014, Harjavallassa toimivasta Norilsk Nickelin tehtaasta pääsi Kokemäenjokeen prosessivettä, joka sisälsi muun muassa 66 tonnia nikkelisulfaattia. Lisäksi jokeen päätyi pienempiä määriä kobolttia, kuparia, lyijyä sekä kadmiumia.

Äänestä
  • Talvivaaran vuoto oli 2-3 tonnia.

    Äänestä

Pitäähän nuo joessa tallustelijat myös saada syytteeseen. Nyt joesta etsitään 100 vuotta vanhoja näkinkenkiä. Korvausten maksaja on edessä lompakko auki....

Äänestä
  • 200 vuotta vanhoja...stora-enso maksaa...

    Äänestä

Tunnen alan niin hyvin, että olen lähes varma, että kyse oli enemmän vahingosta, kuin piittaamattomuudesta. Ympäristökohteet huomioidaan niin tarkasti joka käänteessä, että en voi ymmärtää, miten tällainen on ylipäätään päässyt tapahtumaan.

Sääliksi käy kuskia, minkälaiseen riepotteluun on joutunut. Raa'asti saa turpaansa, vaikka asiaa ei ole vielä tutkittu edes. Missä nyt on suvaitsevana itseään pitävän ympäristöväen suvaitsevaisuus?

Äänestä


  • Toivottavasti kuski joutuu linnaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00098 kirjoitti:

    https://www.metsalehti.fi/artikkelit/stora-enso-raakkutuho-olisi-valtetty-ajamalla-metsahallituksen-mailla/#fa2d0aa0

    Asia alkaa pikku hiljaa selviämään. - Kuten on aiemminkin ollut tiedossa, kyseisessä kohdassa on ollut vakiintunut joen ylityspaikka, jota nyttenkin on käytetty.

    Tuosta kohtaa on mennyt myös moottorikelkkareitti. Hyvin todennäköisesti paikka on näyttänyt vakiintuneelta ylityspaikalta, eikä siinä kohtaa paljon elämää ole ollut.

    Kaiken maailman Jasper Pääkköset ovat nyt olleet syyttävä sormi pystyssä, vaikka itse tunnetusti kiusaa kaloja huvikseen, ensin väsyttämällä ne henkihieveriin ja sitten kuvan ottamisen jälkeen päästää ne kuitenkin saas takaisin veteen ja sitten hyvesignaloi kaltaistensa joukossa. Minun mielestäni tuollainen ruualla leikkiminen on suorastaan ällöttävää. Ympäristöä kunnioittava kalamie syö saaliinsa, eikä leiki sillä.

    Äänestä

Nonnii, mehtähallitus syyllisin.

Äänestä

Aivan älytön mediahärdelli ja some raivo mokomasta tapauksesta. Kymmenisen vuotta sitten tuolla oli harvennuksia ja joki ylitettiin varmaan satoja kertoja metsäkoneilla. Onko joki tuhoutunut siitä, tai nämä raskut kadonneet? Ei ole tuhoutunut, ja niitä raakkuja on tuhansia 50 metrin matkalla. Joki taitaa olla yli 40 km pitä, joten raakkuja piisaa. Kumma kun ei media kerro, että miten aiemmista hakkuista ei ole enää tietoakaan, kun katsoo joen ja raakkujen tilannetta. Aivan yliampuva mediamyrsky, vaikka onkin tapahtunut rikos. Lähinnä tulee mieleen, että näpistysrikos sarjamurhan huomiolla. Tai oikeastaan enemmänkin.

Äänestä
  • Jos tuossa on ollut vakiintunut ylityspaikka, niin mitään rikosta ei des ole tapahtunut. Luultavasti puhdistajat ovat tallonneet enemmän raakkujen päältä kuin kone ja sotkeneet pohjaa.

    Taas hyvää esimerkki vihervasemmiston suhtautumisesta metsätalouteen, joka heidänkin hyvinvointinsa takaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00108 kirjoitti:

    Jos tuossa on ollut vakiintunut ylityspaikka, niin mitään rikosta ei des ole tapahtunut. Luultavasti puhdistajat ovat tallonneet enemmän raakkujen päältä kuin kone ja sotkeneet pohjaa.

    Taas hyvää esimerkki vihervasemmiston suhtautumisesta metsätalouteen, joka heidänkin hyvinvointinsa takaa.

    Puhdistustalkoisiin on osallistunut 40 henkeä! Todella naurettavaa touhua ja hyveposeeraamista yhtiön johdoltakin. jos paikassa on ollut aiemminkin käytössä ollut ylimenopaikka, niin eipä tuo näytä kovin paljon raakkuja haitanneen, mutta tuollainen väkimäärä joessa ei voi olla ainakaan raakkujen etu. Miten ihmeessä ne raakut lainkaan selviävät kevättulvien aikaan, kun joessa liikkuu runsaasti irtoainesta ihan luonnostaan.

    Senkin panin merkille, että punavihreät kyllä löivät tutkimatta kuljettajaa monta kertaa ja kovaa, mutta nyt tästä ylimenopaikasta ollaan hiiren hiljaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00111 kirjoitti:

    Puhdistustalkoisiin on osallistunut 40 henkeä! Todella naurettavaa touhua ja hyveposeeraamista yhtiön johdoltakin. jos paikassa on ollut aiemminkin käytössä ollut ylimenopaikka, niin eipä tuo näytä kovin paljon raakkuja haitanneen, mutta tuollainen väkimäärä joessa ei voi olla ainakaan raakkujen etu. Miten ihmeessä ne raakut lainkaan selviävät kevättulvien aikaan, kun joessa liikkuu runsaasti irtoainesta ihan luonnostaan.

    Senkin panin merkille, että punavihreät kyllä löivät tutkimatta kuljettajaa monta kertaa ja kovaa, mutta nyt tästä ylimenopaikasta ollaan hiiren hiljaa.

    Esitän tälle kaikelle haisevan vastalauseen, en enää koskaan pyyhi persettä paperilla. 😆😆😆

    Äänestä

  • Anonyymi00111 kirjoitti:

    Puhdistustalkoisiin on osallistunut 40 henkeä! Todella naurettavaa touhua ja hyveposeeraamista yhtiön johdoltakin. jos paikassa on ollut aiemminkin käytössä ollut ylimenopaikka, niin eipä tuo näytä kovin paljon raakkuja haitanneen, mutta tuollainen väkimäärä joessa ei voi olla ainakaan raakkujen etu. Miten ihmeessä ne raakut lainkaan selviävät kevättulvien aikaan, kun joessa liikkuu runsaasti irtoainesta ihan luonnostaan.

    Senkin panin merkille, että punavihreät kyllä löivät tutkimatta kuljettajaa monta kertaa ja kovaa, mutta nyt tästä ylimenopaikasta ollaan hiiren hiljaa.

    akat kyllä kylillä tietää kuka konetta kuskas,
    juntti-poika kulkee tissi-iivarina lopun elämänsä,
    mikä on sille ihan oikein...

    Äänestä

  • Anonyymi00115 kirjoitti:

    akat kyllä kylillä tietää kuka konetta kuskas,
    juntti-poika kulkee tissi-iivarina lopun elämänsä,
    mikä on sille ihan oikein...

    Oliko Jopan mutsi?

    Äänestä

Mä oon jo niin kyllästynyt näistä jokisimpukoista jauhamiseen. Eikös voitais keksiä jo uusi kohu ja puheenaihe, pliis?

Äänestä
  • tissi-iivarin ristimänimi esille,
    että saadaan nauraa...

    Äänestä

  • Anonyymi00122 kirjoitti:

    tissi-iivarin ristimänimi esille,
    että saadaan nauraa...

    Ei ollu kuulemma kyse tissi - vaan turvaliiviistä. Siinoli sittevissiin kamera.

    Äänestä

  • Anonyymi00123 kirjoitti:

    Ei ollu kuulemma kyse tissi - vaan turvaliiviistä. Siinoli sittevissiin kamera.

    Näin kanssa kuulin, että kuljettaja oli ilmoittanut huutelijalle, että työmaalla pitää olla turvaliivit, mutta toinen oli ymmärtänyt rintaliivit.

    Äänestä

  • Anonyymi00125 kirjoitti:

    Näin kanssa kuulin, että kuljettaja oli ilmoittanut huutelijalle, että työmaalla pitää olla turvaliivit, mutta toinen oli ymmärtänyt rintaliivit.

    Saahan sitä jäljestäpäin sanoa. Mistä ihan muissa tehtävissä omalla työmaallaan olevalla henkilöllä olisi se liivi voinut olla, eihän Hänen tehtävässään turvaliiviä tarvittu.

    Äänestä

Katsoin karttapaikasta tuota Hukkajoen hakkuu aluetta. Huomio kiinnittyy tieoikeuksiin. Kartalla oli jonkinlainen tieura hakkuukohteelta joen yli, ja siitä näytti pääsevän ns. Valtion tielle kyseisen maanomistajan omaa tietä pitkin. Tämähän on normaali hyvä tilanne, paitsi nyt kun tämä raakkujoki on tuossa pahasti lähikuljetuksen uralla. Jos puukaupan tekijät (Storo Enso ja Metsänomistaja) eivät ole ottanut yhteyttä Metsähallitukseen naapurimetsän omistajaan, ja jos olisivat saaneet luvan ajaa puut pois MH:n metsä kautta, joen ylitystä ei olisi tapahtunut. Vai onko edes neuvoteltu. Onko korvausvaatimus MH:n maan kautta ajosta ja niitä kautta johtavien yksityisteiden käyttömaksu vaatimukset niin korkeat, että Stora Enso on määrännyt, että mennään joen yli vaan omaa maata pitkin ja omalla maalla olevaa metsätietä pitkin puut Valtion tielle ? Siitä edellinen harvennushakkuukin hoidettiin n. 10 vuotta sitten, eikä raakut sitä olleet pahasti kärsineet, kun kanta on ilmeisesti voinut hyvin.

Äänestä
  • Höpö höpö. Stora Enso ei määrää ajamaan raakkujoen yli koska se on täysin vastoin periaatteita, jotka se on kertonut tuotteiden ostajille. Mutta sitä saa ihmetellä, miksi yhtiö ostaa laitonta puuta eli ei sertifioitua puuta.
    Raakkujoen ylitys oli täysin turha ja tahallinen, joen taksnahan on valtion metsä-autotie lähes perusvedätys-matkalla .

    Äänestä

Voiko niistä raakuista tehdä keittoa?

Äänestä

Nyt olisi tatteja metsä täynnä...

Äänestä

Voisiko joku kertoa mikä idea on polkea mettäkoneella simpukoita

Äänestä
  • kysy niiltä jotka sotkee niitä poloisia saappaillaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010646976.html
"Raakkujen hinta voi nousta miljooniin – Stora Enso ei halua kommentoida, kuka tuhot maksaa.
Metsäyhtiö Stora Ensolle voi tulla mittavat seuraamukset tapauksesta, jossa yhtiön tilaamalle alueelle ajettiin useaan otteeseen rauhoitetun raakkujoen yli.
Metsähallituksen arvion mukaan alueella on kuollut jopa tuhansia jokihelmisimpukoita eli raakkuja. Jokihelmisimpukka on äärimmäisen uhanalainen laji.
Tolvasen mukaan törkeästä luonnonsuojelurikoksesta tekijälle on tiedossa vankeutta neljästä kuukaudesta neljään vuoteen. Konkreettinen, henkilökohtainen rikosvastuu riippuu siitä, miten pitkälle vastuu kohdistuu yrityksessä. Vastuuvelvolliset selvitetään esitutkinnassa.

– Vastuussa voi olla kuljettaja ja se, joka on antanut hänelle tämän tehtävän. Voi jopa hakkuun suunnittelijaan kohdistua tämä rikosvastuu, jos hän on suunnitellut reitin niin, että matkan varrella on raakkujen pesimäalue. Vastuu voi mennä organisaatiossa aika ylöskin, Tolvanen sanoo.
Lisäksi rauhoitetuille raakuille on määritelty korvausarvo. Yhden arvo on 589 euroa. Jos kuolleita on tuhansia, yhtiölle määrättävän yhteisösakon lisäksi tahalliseen raakkujen tuhoamiseen syyllistynyt voisi joutua maksamaan miljoonakorvaukset tahallisesta teosta."

Ilmeisesti metsäyhtiössä ei tällaisia luonto arvoja kunnioiteta ja varmasti tiedossa oli, että purossa on raakkuja, jolloin joen ylitys paikka olisi suunniteltava toisaalle, jossa raakkuja ei ole."

Eihän tuo miljoona kovin suuri summa ole metsäyhtiölle.
Tuollainen metsäkone yksistään taitaa maksaa muutaman miljoonan.
Ei ainakaan netistä löytänyt uusien metsäkoneiden hintoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu