Sensukka sanoo viskikeskustelun olevan alkoholismia ja sbugeilua. Onko lääkäri kieltänyt juomingit häneltä kokonaan, vai mistä kitkeryys johtuu kun pelkkä keskustelu närästää vimmatusti?
Onko siis ruokakeskustelu myös samalla logiikalla ylensyömistä vaiko kulinarismia, autokeskustelu tai MP-harrastus pröystäilyä vaiko vain harrastus tai mielenkiinto ja onko liikunnan harrastaminen narsismia vaiko hyväksi terveydelle?
Possolle nämä asiat ovat epäselviä ja hän haluaisi kieltää kaiken joka maksaa, koska hänellä ei ole rahaa.
Viskiharrastusta ei pidä kuitenkaan sekoittaa alkoholismiin. Ne ovat kaksi eri asiaa. Viskiharrastajat ovat erittäin hyvin toimeentulevia ja tuntevat lajin läpikotaisin. Se on herrain laji. Olisipa aikaa ja rahaa ja vaikka viinikellari, niin olisin varmaankin harrastaja, jopa keräilijä.
Briteissä ehkä enemmän Brandy kuin viski on herraskansan suosiossa. Viski tulee alunperin Irlannista ja Skotlannista.
Kuninkaalliset siemailleet erilaisia hienoja juomia läpi historian, kuningatar Elisabetillekin maistui, joi joka aamu Dry Martinin, illalla shampanjaa kuten Bollingeria. Onko he sbugeja?
Winston Churchill otti joka päivä reippaasti. Mannerheim ja Kekkonen veteli känniin saakka, elokuvatähdet ja kuuluisat laulajat kautta linjan eivät ole lasiin sylkeneet.
Sbugejako ne kaikki on olleet? Urheilijat ottavat voiton kunniaksi kunnolla, kiekkosankarit dokaa viikon liigavoiton kunniaksi. Sbugejako ne on?
Maailman rikkain mies Elon Musk on viski ja viiniharrastaja. Onko hän sbuge?
Bezosilla on viski ja viinikokoelma, vaikkei hän juuri niitä juokaan.
Luostareiden kellareissa on muhinut arvoviskejä kautta aikojen herroille ja papistoille jaettavaksi.
Valamon luostarin kellarissa kypsyy tuotteita paraikaa.
Maailman rikkaimmat ovat kovia keräilemään myös arvokkaita viskejä, viinejä ja shampanjoita. Yritysjohtajien illanvietoissa ja juhlissa virtaa aina alkoholi reippaastikin. Siellä ei rotarien illoissa juoda sensukan pontikkaa, vaikka sensukka kertoikin sen valmistamisen kuuluvan ravintoloitsijan perustaitoihin.
Ovatko he kaikki sbugeja?
Sbugeilla ei käsittääkseni ole viinikellareita.
Alkoholisti vai harrastaja vai maksansa juonut?
4
175
Vastaukset
- Anonyymi
Kuuluisa koelentäjä, NASAn rakettitekniikan kehittäjä ja lentokapteeni Bumba Simonkylästä, on esittänyt täyskieltoa lentomatkustamiselle, koska hänkään ei enää pääse matkustamaan ja peräti 2% ihmisen saasteista tulee lentoliikenteestä.
- Anonyymi
Voihan toki minkä tahansa ongelmansa vähätellä harrastukseksi mutta ei se totuutta toiseksi muuta.
Urheiluharrastaja sadan katutappelun hörhö valmentajana ja pahoinpitelytuomittuna.
Viskiharrastaja viettäen tuhat yötä Pattayalla sammuen milloin mihinkin ja rattijuopumus tuttua puuhaa.
Naisharrastaja kaataen rahalla 400 lumppua.
ym. ja jne.- Anonyymi
Jos puhut Kympistä niin hän sanoi ettei ole viskiharrastaja eikä asiantuntija vaan on ostellut vaan pullon sieltä toisen täältä. Ne sinun "sbugesi" juo kaiken viinan heti jota käsiinsä saa ja myös korvikkeet, joiden asiantuntija sinä olet. Spurgu on käsitteenä asunnoton, koditon, varaton, syrjäytynyt, työtön ja elää yhteiskunnan ulkopuolella ilman elämänhallintaa.
Spurguilla ei ole puolisoita, yrityksiä, perhettä eikä harrastuksia. He haluavat vain pois todellisuudesta, juuri kuten sinä parahin Sensukka teet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos puhut Kympistä niin hän sanoi ettei ole viskiharrastaja eikä asiantuntija vaan on ostellut vaan pullon sieltä toisen täältä. Ne sinun "sbugesi" juo kaiken viinan heti jota käsiinsä saa ja myös korvikkeet, joiden asiantuntija sinä olet. Spurgu on käsitteenä asunnoton, koditon, varaton, syrjäytynyt, työtön ja elää yhteiskunnan ulkopuolella ilman elämänhallintaa.
Spurguilla ei ole puolisoita, yrityksiä, perhettä eikä harrastuksia. He haluavat vain pois todellisuudesta, juuri kuten sinä parahin Sensukka teet.Sinä kirjoitat Spuruista minä en.
Minä kirjoitan Sbugesta joka on rakas esikuvasi ja se sisältää paljon enemmän.
Pois todellisuudesta ..... aha joo, oma kotihotelli ja temppeli.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881531
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1141420Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras681282- 301141
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne118982Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46928- 19882
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65797Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks316783- 46733