Omakotitaloissa tavallisin pääsulake on 3x25A. Kun kotiin tulee sähköauto, niin sen latauksessa pääsulakkeet jäävät liian pieniksi. Lataus voidaan säätää 11kW, jolloin muulle kulutukselle jää 6kW. Jo pelkästään kiuas on tuo 6kW.
Tarvitaan kuorman jakoa, joko käsin, tai automaattisesti. Miten automaattinen kuormanjakolaite kytketään pääkeskukseen? Kytketäänkö päävirtapiiriin?
Nykyiset kuormanjako toimivat langattomasti ja vähentävät auton lataustehoa, jos talossa on muuta kulutusta ja 17kW ylittyisi.
Kuormanhallinta.
13
554
Vastaukset 13
- Anonyymi
Latauksen kuormanhallinta ei pysty vähentämään kuin lataustehoa. Tietenkin sähkökeskukseen voi rakennella myös yleisen kuormanhallinnan joka vähentelee tietyn järjestyksen mukaisesti kuormia.
- Anonyymi
Olisiko järkevämpi paikka kysyä sähköfirmasta joka tekee noita asennuksia työkseen, vai kuvitteletko saavasi Suolesta parhaan ja osaavimmat vinkit??
- Anonyymi
Sähköfirma ajaa vai omaa etuaan, eli myy tietämättömälle asiakkaalle mahdollisimman kalliin systeemin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sähköfirma ajaa vai omaa etuaan, eli myy tietämättömälle asiakkaalle mahdollisimman kalliin systeemin.
Helpointa ja halvinta olisi vaan kieltää sen sähköauton tulo tontille!
Muuten menee ihan leikkimiseksi sulakkeiden keston kanssa, ainoa järkiliike on ottaa suurempi sulakekoko. Se toki maksaa, yhtiö veloittaa tonneja pelkästä liittymämuutoksesta, asennustöistä veloitetaan ja perusmaksujen nousuna veloitetaan...Jos ajatellaan elämää eteenpäin jotain 4- 8 vuotta, niin parasta olisi ellei se sähköauto tekisi pesää sille tontille...
- Anonyymi
Bensalla 100km ajo maksaa noin 14€. Sähköllä sama ajo maksaa 2€. Kun sähkön hinta on 0,1€/kWh. Tänään pörssisähkön hinta on negatiivista. Verot on tietysti hieman erilaiset. Sähkössä käyttövoimavero, bensassa päästöjen mukaan.
- Anonyymi
Otitko siirtomaksut huomioon? Täällä maksetaan ensin 20€/kk sähköstä ja sitten 0,31€/kWh siirtomaksua+5€/kk. Lisäksi tulee sähköstä 0,19€/kWh. Yhteensä sähköautolla ajo(jyvitetty kk-maksut) tulee siis maksamaan n. 10€/100km. Täytyy tosin sanoa, että kiinteät maksut alkaa pienenemään, mikäli autoa käyttää paljon - alle 6€/100km ei kuitenkaan milloinkaan päästä..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Otitko siirtomaksut huomioon? Täällä maksetaan ensin 20€/kk sähköstä ja sitten 0,31€/kWh siirtomaksua 5€/kk. Lisäksi tulee sähköstä 0,19€/kWh. Yhteensä sähköautolla ajo(jyvitetty kk-maksut) tulee siis maksamaan n. 10€/100km. Täytyy tosin sanoa, että kiinteät maksut alkaa pienenemään, mikäli autoa käyttää paljon - alle 6€/100km ei kuitenkaan milloinkaan päästä..
Samalla vaivalla kun alkaa 40 vuoden takaista suunnitteluideaa vastaavia kytkentöjä suunnittelemaan ja rakentamaan saa myös ihan oikean teho/virtamittaukseen perustuvan kuormanhallinnan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samalla vaivalla kun alkaa 40 vuoden takaista suunnitteluideaa vastaavia kytkentöjä suunnittelemaan ja rakentamaan saa myös ihan oikean teho/virtamittaukseen perustuvan kuormanhallinnan.
Miten tuo liityi viestiin jota kommentoit?
- Anonyymi
Jos nykyinen langattomasti toimiva kuormanjako on ongelmaton niin käytä sitä.
Harvemmin autoa on tarvis ladata saunan lämmityksen kanssa ajallisesti päällekkäin. Joten yksi ratkaisu on laittaa autolle menevä kolmivaiheliitäntä kontaktorin taakse. Kontaktorin ohjaus joko koko ajan pois kun kiukaalla sähköt (parempi) tai käänteisesti aina pois kun kiukaan termostaatti naksauttaa lämmitysvastuksille sähköt päälle (paljon kytkentäkertoja latauksen aikana, voi olla laturille ja akuille ongelma). - Anonyymi
Meillä sähkön siirto maksaa 4,07c/kWh. Energia 9,78c/kWh. Vero 2,7776c/kWh. Yhteensä 0,166€/kWh.
Kun sähköauto kuluttaa 18kWh /100km (kesällä), niin hinta on 2,99€.
Perusmaksut eivät ole mukana. - Anonyymi
Tänään pörssisähkö on 0, tai miinuksella. Maksetaan vain siirto ja verot, yhteensä 6,85c/kWh. Sadan kilometrin ajo maksaa 1,23€.
Perusmaksut maksetaan, vaikka ei ajettaisi senttiäkään.- Anonyymi
Minä en aja metriäkään, paljonko se maksaa?
- Anonyymi
Se maksaa juuri ne perusmaksut. Vai asutko kiviluolassa ja keittelet kahvia nuotiolla?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.139845Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48652- 70629
- 81571
- 39529
- 46510
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64489Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä36485- 21478
- 95477
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja267466Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37411Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80405Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U35403- 21402
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.25397Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.86396Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24386- 13385
- 29374