Omakotitaloissa tavallisin pääsulake on 3x25A. Kun kotiin tulee sähköauto, niin sen latauksessa pääsulakkeet jäävät liian pieniksi. Lataus voidaan säätää 11kW, jolloin muulle kulutukselle jää 6kW. Jo pelkästään kiuas on tuo 6kW.
Tarvitaan kuorman jakoa, joko käsin, tai automaattisesti. Miten automaattinen kuormanjakolaite kytketään pääkeskukseen? Kytketäänkö päävirtapiiriin?
Nykyiset kuormanjako toimivat langattomasti ja vähentävät auton lataustehoa, jos talossa on muuta kulutusta ja 17kW ylittyisi.
Kuormanhallinta.
13
552
Vastaukset 13
- Anonyymi
Latauksen kuormanhallinta ei pysty vähentämään kuin lataustehoa. Tietenkin sähkökeskukseen voi rakennella myös yleisen kuormanhallinnan joka vähentelee tietyn järjestyksen mukaisesti kuormia.
- Anonyymi
Olisiko järkevämpi paikka kysyä sähköfirmasta joka tekee noita asennuksia työkseen, vai kuvitteletko saavasi Suolesta parhaan ja osaavimmat vinkit??
- Anonyymi
Sähköfirma ajaa vai omaa etuaan, eli myy tietämättömälle asiakkaalle mahdollisimman kalliin systeemin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sähköfirma ajaa vai omaa etuaan, eli myy tietämättömälle asiakkaalle mahdollisimman kalliin systeemin.
Helpointa ja halvinta olisi vaan kieltää sen sähköauton tulo tontille!
Muuten menee ihan leikkimiseksi sulakkeiden keston kanssa, ainoa järkiliike on ottaa suurempi sulakekoko. Se toki maksaa, yhtiö veloittaa tonneja pelkästä liittymämuutoksesta, asennustöistä veloitetaan ja perusmaksujen nousuna veloitetaan...Jos ajatellaan elämää eteenpäin jotain 4- 8 vuotta, niin parasta olisi ellei se sähköauto tekisi pesää sille tontille...
- Anonyymi
Bensalla 100km ajo maksaa noin 14€. Sähköllä sama ajo maksaa 2€. Kun sähkön hinta on 0,1€/kWh. Tänään pörssisähkön hinta on negatiivista. Verot on tietysti hieman erilaiset. Sähkössä käyttövoimavero, bensassa päästöjen mukaan.
- Anonyymi
Otitko siirtomaksut huomioon? Täällä maksetaan ensin 20€/kk sähköstä ja sitten 0,31€/kWh siirtomaksua+5€/kk. Lisäksi tulee sähköstä 0,19€/kWh. Yhteensä sähköautolla ajo(jyvitetty kk-maksut) tulee siis maksamaan n. 10€/100km. Täytyy tosin sanoa, että kiinteät maksut alkaa pienenemään, mikäli autoa käyttää paljon - alle 6€/100km ei kuitenkaan milloinkaan päästä..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Otitko siirtomaksut huomioon? Täällä maksetaan ensin 20€/kk sähköstä ja sitten 0,31€/kWh siirtomaksua 5€/kk. Lisäksi tulee sähköstä 0,19€/kWh. Yhteensä sähköautolla ajo(jyvitetty kk-maksut) tulee siis maksamaan n. 10€/100km. Täytyy tosin sanoa, että kiinteät maksut alkaa pienenemään, mikäli autoa käyttää paljon - alle 6€/100km ei kuitenkaan milloinkaan päästä..
Samalla vaivalla kun alkaa 40 vuoden takaista suunnitteluideaa vastaavia kytkentöjä suunnittelemaan ja rakentamaan saa myös ihan oikean teho/virtamittaukseen perustuvan kuormanhallinnan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samalla vaivalla kun alkaa 40 vuoden takaista suunnitteluideaa vastaavia kytkentöjä suunnittelemaan ja rakentamaan saa myös ihan oikean teho/virtamittaukseen perustuvan kuormanhallinnan.
Miten tuo liityi viestiin jota kommentoit?
- Anonyymi
Jos nykyinen langattomasti toimiva kuormanjako on ongelmaton niin käytä sitä.
Harvemmin autoa on tarvis ladata saunan lämmityksen kanssa ajallisesti päällekkäin. Joten yksi ratkaisu on laittaa autolle menevä kolmivaiheliitäntä kontaktorin taakse. Kontaktorin ohjaus joko koko ajan pois kun kiukaalla sähköt (parempi) tai käänteisesti aina pois kun kiukaan termostaatti naksauttaa lämmitysvastuksille sähköt päälle (paljon kytkentäkertoja latauksen aikana, voi olla laturille ja akuille ongelma). - Anonyymi
Meillä sähkön siirto maksaa 4,07c/kWh. Energia 9,78c/kWh. Vero 2,7776c/kWh. Yhteensä 0,166€/kWh.
Kun sähköauto kuluttaa 18kWh /100km (kesällä), niin hinta on 2,99€.
Perusmaksut eivät ole mukana. - Anonyymi
Tänään pörssisähkö on 0, tai miinuksella. Maksetaan vain siirto ja verot, yhteensä 6,85c/kWh. Sadan kilometrin ajo maksaa 1,23€.
Perusmaksut maksetaan, vaikka ei ajettaisi senttiäkään.- Anonyymi
Minä en aja metriäkään, paljonko se maksaa?
- Anonyymi
Se maksaa juuri ne perusmaksut. Vai asutko kiviluolassa ja keittelet kahvia nuotiolla?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 132166
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671108Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.2701064- 79897
- 84817
- 63798
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22706Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69691- 65681
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?138667Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?131639- 44633
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32598Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46594- 52582
- 40554
- 55548
Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y24534Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20518Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40513