Kas kun kymmeneen vuoteen ei ole omanapanarssu kertonut omaavansa ruskean vyön, miten onkaan jäänyt vahingossa hoksaten kertomatta.
Vain luuserit jättää harrastuksensa kesken ruskean vyön saavutettuaan, mutta haaveillahan voi tuostakin aiheesta ..... laita taas valokuva urheilushortseistasi Tyttö.
Päivän paras.
9
285
Vastaukset
- Anonyymi
Hei Kymppi, mikä ruskea vyö sinulla on?
Mikä karate seura ja suunta?
Laiffifani - Anonyymi
Pikku Posso. Karaten ruskeita vöitä ei ole kuin yksi. Se on ruskea vyö. Se on ns. ohjaajavyö.
Ajattelitko että siihen laitellaan lisäksi daneja kuten mustaan vyöhön? Voi poikaparka kun jaksat lässyttää ja nillittää asioista joista et mitään tiedä.
Et siis muista tyylisuuntaanikaan? Aivan varmasti muistaisit tai tietäisit, jos olisit lajin parissa koskaan ollut. Tietäisit sen myös siitä mitä tyylisuuntaa Nietosvuori ja Leppänen edusti.
En pidä karaten vöitä sen kummemmin arvossaan, koska ne eivät kerro mitään taistelukyvystäsi. Liikesarjat ja tekniikoiden esittely vyökokeissa ei liity juuri mitenkään todelliseen taistelutilanteeseen eikä kontaktiotteluun.
Kun olin thainyrkkeilyssä kovimmassa kunnossani, niin olisin piessyt kehässä jokaisen mustanvyön karatekan, kenellä ei ole laajaa kokemusta kontaktiotteluista. Ero olisi ollut samaa luokkaa kuin kuntonyrkkeilijällä ja ammattilaisnyrkkeilijällä.
Todennäköisesti olisin voittanut helposti kaksikin mustanvyön spedeä samaan aikaan kehässä. Kovuusero on valtaisa. Se on aina laaki ja vainaa, kun hippasleikin pojat tulee pomppelehtimaan kehään tekijämiestä vastaan.
Ruskeassa vyössä ei ole mitään "omaamista", se on mahdollista saada parissa vuodessa, jos on taustaa muusta urheilusta ja luontaisia kykyjä oppimiseen. Sitä ei ole mahdollista saada Suomessa parissa vuodessa, jos aloittaa lajin 13 vuotiaana, kuten minä.
Syynä on se että Suomessa vaaditaan tekniikoilta myös voimaa vyökokeissa, eikä ainoastaan puhtaita liikkeitä. Varhaisteinillä ei ole vielä sellaista voimaa.
Vyön tehtävä on pitää housut jalassa. Jenkeissä on mahdollista saada musta vyö parissa vuodessa joissakin kursseilla, mutta se vastaa korkeintaan suomalaista vihreää vyötä ja on ihan vitsi.
On olemassa poikkeuslahjakkaita lapsia, joiden motorinen lahjakkuus, oppimiskyky ja voima on ihan eri sfääreissä kuin keskivertotallaajalla.
Videon tyttö on 9-vuotias Mahiro Takano, ikäryhmänsä kolminkertainen Japanin mestari, kata on Kanku dai, tyttö on myös tanssija ja näyttelijä. Mahiro tarkoittaa "kymmenen tuhatta taitoa" tai "kymmenen tuhatta ystävällisyyttä".
https://www.youtube.com/watch?v=t2NgsJrrAyM&ab_channel=SiaVEVO
Aloitti Karaten nelivuotiaana, vuotta vanhemman veljensä innostamana.
Siellä hänen perheessään ei itkua tuhrattu, jos naapurin tyttö oli isompi ja parempi, kuten Pikku Posson perheessä tuhrattiin itkua vihreä räkätappi nenästä vaappuen kun Turo-Perttu voitti pojan sulkapallossa.
Haluatko Pikku Posso kuvan ruskeasta vyöstä? Vai oletko jo päättänyt että onko se mielestäsi kova juttu vai luuserin juttu?
2010- Anonyymi
Esitetään vielä pieni kysymys karatesenseille, liittyen tuohon videoon. Mitä tyttö karjaisee ennen katan aloittamista? Annan vinkin että se on japaninkieltä.
2010 - Anonyymi
Niinhän se toki on kuten sanot, siis vain yksi ruskea vyö.
https://www.porinshotokan.com/karatetietoa/vyokoevaatimukset/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinhän se toki on kuten sanot, siis vain yksi ruskea vyö.
https://www.porinshotokan.com/karatetietoa/vyokoevaatimukset/Hän vastaa kysymyksellä aina vaan.
Kyu ei ole dan, vaan pisteytysjärjestelmä joka kertoo kuinka lähellä olet mustaa vyötä. Ruskeisiin vöihin ei lisätty mitään merkintöjä, en tiedä tehdäänkö niin jossakin.
Videon tyttö keittää soppaa tai puuroa tuossa videon alussa. Kerro asiantuntijana miksi tuota käden liikettä kutsutaan ja miksi sen tarkkuus on niin tärkeää?
Vaikka karatea en pidä kovinkaan kummoisena, katselen joskus sen taitajia, varsinkin naisten katoja. Rika Usami on lempparini.
https://www.youtube.com/watch?v=Zf9G4Xhgm8g&ab_channel=KaaLel
Kukas sinun lempparisi on karatessa? Ritva Valkama?
2010 - Anonyymi
2010 luulenpa että äitisi ja siskosi on sinut sulkenut useasti kaappiin,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinhän se toki on kuten sanot, siis vain yksi ruskea vyö.
https://www.porinshotokan.com/karatetietoa/vyokoevaatimukset/Shotokan on eri tyylisuuntaa kuin Shoreikan, joka edustaa Shorinji-tyylisuuntaa ja sen ruskessa vöissä ei ole eri asteita. Shoreikan on lahtelainen seura. Samaa tyylisuuntaa edustaa renshin-kan.
https://renshin-kan.fi/bcms/uploads/pdf/shoko-ryu_vyokoevaatimukset.pdf
- Anonyymi
Kun katsot kuvaa miesten shortseista, yrittääkö kyrvånsyylållå jöpöttää?
- Anonyymi
Simonkylässä meillä monella on kalsareissa vyö, takaa ruskea ja edestä keltainen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle283557Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142830Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1212751Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt182504Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162418Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771762Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501688Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261666Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.431431- 1441334