Pitkäaikaistyöttömät aiotaan pitkiä ulos kortistosta

Anonyymi-ap

Säästyy työttömyyskorvauksia ja tilastot kaunistuu..

3

200

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin mahdollista, eikä siinä mitään ongelmaakaan ole, kunhan valtio hoitaa lakiin perustuvat velvollisuutensa, esim. työttömille tarkoitettuja (lainmukaisia) palveluita on oltava kortistossa olemisesta riippumatta, ja sosiaaliturva on oltava joka tapauksessa riippumatta siitä onko kortistossa tai ei.

      Pitkäaikaistyöttömien siirtäminen pelkän toimeentulotuen varaan ei tule parantamaan yhtään mitään taloutta yhtään millään tavalla, eikä se lisää työpaikkojen määrää eikä työn määrää mitenkään vaan se pikemminkin vähentää työtä varsinkin osa-aikaistöistä.

      Työkkärihän lakkautetaan ilmeisesti muutenkin tämän vuoden lopussa, työkkärin olisi voinut lopettaa jo 2017-2018 aikoihin, mutta niin vain Juha Sipilän hallitus keksi että aletaanpa muuttelemaan työvoimapalveluita lainvastaisiksi pakottamis- ja kiusanteko"palveluiksi", hallintokantelujen määrät vain kasvaa, mitä surkeampia toimintamalleja poliitikot Suomeen kehittelee omissa pienissä päissään.

    • Anonyymi

      Takuueläkkeellekään ei pääse enää noin vaan vaikka on remontissa pää ja selkä.
      Tulisi säännölliset tulot täsmällisesti.

    • Anonyymi

      Niin vain tulee tämäkin hallitus sen huomaamaan, että hallituksilla ei ole yhtään minkäänlaista toimivaltaa kansalaistensa työvalintoihin.

      Näin siksi että kansalaisilla on ainoana osapuolena täydellinen lakiin perustuva oikeus täysin vapaasti valita työnsä ilman minkäänlaista kiristämistä, uhkailua tai mitään muutakaan vahingontekoa - mukaanlukien myös työttömien vahingoksi tarkoitetut huonot työvoimapoliittiset palvelut.

      Hyvillä palveluilla voi toki asia edetä, mutta silloin se palvelu tarkoittaa sitä että viranomaisen asemaan palkatut gorillat lähtevät vierailemaan palkanmaksukykyisissä varakkaissa yrityksissä, jotka eivät ole palkanneet suomalaisia riittävästi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      639
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      52
      584
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      541
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      538
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      177
      486
    Aihe