Poliisilla salainen jättirekisteri - et saa tietää oletko listalla.
Rekisterissä saattaa olla jopa 200 000 nimeä! väärin perustein rekisteriin joutuneita henkilöitä
Poliisilla salainen jättirekisteri - et saa tietää oletko listalla
18
651
Vastaukset
- Anonyymi
Ymmärtääkseni se on vain tutkinnallinen työkalu.
Reilu 10 vuotta sitten tekivät vielä lupapäätöksiä sen perusteella, mutta ryhdistäytyivät kun jäivät kiinni.- Anonyymi
Aikoinaan 70-80 vaihteessa Hymy lehti julkaisi Suopon mustan listan.
Oli siellä yks tuttu nimi en tosin tiedä että oliko saman nimisiä muita?
- Anonyymi
Suomi24 poistanut tärkeän kommentin.
Miksi?
Älkää ottako mallia Stasi henkisistä toimintatavoista- Anonyymi
Olko kommentti siis tuo älkää ottako mallia Stasista? Jos ei, niin laita uudelleen?
- Anonyymi
Jokaisella on oikeus pyytää tietosuojavaltuutettua tarkistamaan, onko oma nimi merkattu poliisin epäiltyjen rekisteriin väärin perustein, mutta siihen se sitten jääkin.
Tietosuojavaltuutetun mukaan tieto siitä, onko oma nimi listalla tai onko oma nimi poistettu listalta, ei päädy koskaan kyselyä tehneelle henkilölle.
Stasin henki löyhkää rekisteristä.- Anonyymi
Myöskään omia lokitietojaan ei saa poliisilta, jollei siellä ole joku itseä koskeva juttu meneillään. Siis sellaisia lokitietoja, että ketkä poliisit ovat käyneet katsomassa tietojasi. Lisäksi poliisilla on oikeus pidättää henkilöltä oikeus tarkistaa itse omat poliisilla olevat tietonsa tietyin ehdoin. Eräässä tapauksessa poliisi oli tehtaillut henkilöstä rikosprofiloinnin, vaikka tämä ei ollut koskaan syyllistynyt mihinkään rikokseen. Henkilön lokitietokysely johti farssiin, aina tuli erilainen lista tai listaa kieltäydyttiin toimittamasta. Olemattomia tietoja oli kyylännyt yli sata poliisia ja muuta virkamiestä. (Lehtijuttu) Tämän lehdessä olleen jutun jälkeen käytäntö on muuttunut siten, että henkilöllä ei ole oikeutta saada poliisilta lokitietoja lainkaan, ellei poliisilla ole käynnissä joku häntä koskeva juttu. Voisin kuvitella että tällöinkin on oikeus saada vain tätä juttua katsomassa käyneet poliisit.
- Anonyymi
Nämä tiedot on kerätty julkisesti, avoimesti nähtävillä olevista ajoneuvoista.
Avoin, julkinen lista poliisin tunnuksettomista autoista.
OYV-345 sininen VW pakettiauto. Tekninen valvonta, seuranta. Ei tunnuksia.
LRT-672 tumma VW pakettiauto. Ei tunnuksia.
OXZ-397 valkoinen VW pakettiauto. Ei tunnuksia.
YKP-522 musta VW pakettiauto. Ei tunnuksia.
JTO-121 harmaa VW pakettiauto. Ei tunnuksia.
RSC-319 tumma MB pakettiauto. Erikoisauto. Mellakkatorjunta ym.
CMI-212 sininen VW pakettiauto. Ei tunnuksia.- Anonyymi
Sentään oikeilla kilvillä. Ketäs ovat väärillä kilvillä parveilijat? Näkyy suht usein.
- Anonyymi
Siinäpähän listaavat. Onpahan heillä edes jotakin tekemistä.
- Anonyymi
Aivan JOUTAVILLA JOTAIN!
PATJAS rekisteri on johon Lissut kokoavat tietoja ihmisistä
Tuohon rekisteriin ja mitä nimiä ja tietoja se pitää sisällään tuskin edes Tietosuoja Valtuutettu pääsee katsomaan!
Minäkin voin ryhtyä pitämään "omaa tiedostoa" eikä siihen pääse muut kuin minun valtuuttamat henkilöt
Jehovan todistajilta heidän pitämänsä rekisteri kiellettiin! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan JOUTAVILLA JOTAIN!
PATJAS rekisteri on johon Lissut kokoavat tietoja ihmisistä
Tuohon rekisteriin ja mitä nimiä ja tietoja se pitää sisällään tuskin edes Tietosuoja Valtuutettu pääsee katsomaan!
Minäkin voin ryhtyä pitämään "omaa tiedostoa" eikä siihen pääse muut kuin minun valtuuttamat henkilöt
Jehovan todistajilta heidän pitämänsä rekisteri kiellettiin!Lestadiuksilla ja muslimeilla on rekisterit kuin myös juutalaisilla on ja helluntailaisilla. Luterilaisia ja ortodokseilla on. On myös yrityksillä omat. Hyvä että kaikille riittää tekemistä.
- Anonyymi
Tää rikollisjärjestö tekee maassa ihan mitä huvittaa. Rankimmat ihmisoikeuksien vastaiset rikokset vaan odottaa käsittelyitä korkeinta oikeutta myöten. Kertoo paljon että suomalaiset hakee turvapaikkaa Venäjältä, vaikka sillä naisella vähän muitakin ongelmia mutta uskon silti omilla kokemuksilla 100% että suomen säälittävä viranomaismafia tämä rikollisjärjestö poliisi etujoukoissa on hänet sinne säälittävillä rikoksillaan järjestänyt. Toivonkin että Venäjä hyötyy asiasta mahdollisimman suurella tavalla!
- Anonyymi
Psykkisesti sairaimmat narsisti sosiopaatit hakeutuu poliisin ammattiin. Sen kyllä huomaa tässä läpimädässä maassa todella rajulla tavalla.
Olis oikeesti aikamoinen määrä poliiseja, joita nyt pitäisi yksinkertaisesti teloittaa ihan millä keinoilla tahansa!!!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Psykkisesti sairaimmat narsisti sosiopaatit hakeutuu poliisin ammattiin. Sen kyllä huomaa tässä läpimädässä maassa todella rajulla tavalla.
Olis oikeesti aikamoinen määrä poliiseja, joita nyt pitäisi yksinkertaisesti teloittaa ihan millä keinoilla tahansa!!!!Tästä rekisteristä oli aikaisemminkin juttua Suomi 24: lla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Psykkisesti sairaimmat narsisti sosiopaatit hakeutuu poliisin ammattiin. Sen kyllä huomaa tässä läpimädässä maassa todella rajulla tavalla.
Olis oikeesti aikamoinen määrä poliiseja, joita nyt pitäisi yksinkertaisesti teloittaa ihan millä keinoilla tahansa!!!!Vastuu, Vastuu sanankäyttöoikeuden vastapainona tuppaa usein unohtumaan.
- Anonyymi
Vastoin Suomen lakia joka ihan lukee tuola kun hain omat tiedot, niin Suomen kansalaisella on OIKEUS NÄHDÄ, Kaiiki omat tiedot MITÄ VIRANOMAISET KIRJANNUT. Suomi.fi tai oikeusrekisteri keskus. Tilasin KAIKKI.
- Anonyymi00020
Lohdutuksen sana poliisin rekisterimerkinnöistä huolestuneille. Poliisilla on parikymmentä erilaista rekisteriä, mutta poliisit eivät tiedä itsekään mitä missäkin rekisterissä on, mistä rekisteristä tietoja pitäisi katsoa, mitkä tiedoista ovat valideja ja mitä tiedoilla pitäisi tehdä. Poliisiin rekisterisirkus on kaatunut samaan mahdottomuuteen kuin Stasin vastaava DDR:ssä, jossa kyttäystietoja oli niin paljon, että tiedot menettivät merkityksensä. Suomessa poliisi ei handlaa edes sähköpostitse tehtyjä yhteydenottoja tutkinta-asioissa. Poliisissa tietojenkäsittely on pysyvästi sekaisin kuin seinäkello. Uusia järjestelmiä teetätetään ja entisten rippeet säilytetään. Rikesakon kaltaisia pikkusakkoja pienistä (<10 km/h) ylinopeuksista säilytetään poliisin järjestelmissä ainakin yli 40 vuoden ajan.
Rikostutkijan työ on poliisin työtehtävistä koiranvirka ja koiranvirkoihin asetetaan koulusta vastavalmistuneita 2x-vuotiaita tyttösiä, jotka eivät osaa ajaa edes autolla ja joita kiinnostaa enemmän rakennekynnet kuin rikostutkijan työtehtävät. Ei näillä keskenkasvuisilla tytön heitukoilla ole mitään mahdollisuutta suoriutua työstänsä. Rikostutkijoilla on työjonossa on 100-500 selvittämätöntä rikostapausta, joista suurin osa vanhenee käsiin, tai tutkinta lopetetaan, jollakin tekaistulla verukkeella.- Anonyymi00021
Nykyään rosvot ovat helisemässä, kun poliisi käyttää rikostutkinnassa tekoälyä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3792088Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh631333Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831310- 1371198
- 851097
- 94987
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro133924- 48880
- 47821
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60760