Ihmiset eivät ymmärrä koronaa. HUS:n apulaisylilääkäri Ruotsalaisen mukaan koronavirus on ymmärretty väärin.
Ruotsalaisen tekemän huomion mukaan monet suomalaiset ajattelevat, että koronatauti olisi kuin tavallinen flunssavirus, jolloin siihen ei suhtauduta oikealla vakavuudella.
-Kyseessä ei ole vain hengitystievirus, vaan koronavirus voi aiheuttaa oireita useissa eri elinjärjestelmissä. Koronavirus moninkertaistaa riskiä sairastua aivo- tai sydäninfarktiin. Riski on erityisesti yli 65-vuotiailla ja niillä, jotka sairastavat jo sepelvaltimotautia tai valtimonkovettumatautia. Koronavirus voi myös pahentaa sydämen vajaatoimintaa. Riski aivo- tai sydäninfarktiin on koholla kuukaudesta jopa vuoteen sairastetun koronan jälkeen.
Ruotsalaisen tekemän huomion mukaan monet suomalaiset ajattelevat, että koronatauti olisi kuin tavallinen flunssavirus, jolloin siihen ei suhtauduta oikealla vakavuudella.
-Kyseessä ei ole vain hengitystievirus, vaan koronavirus voi aiheuttaa oireita useissa eri elinjärjestelmissä. Koronavirus moninkertaistaa riskiä sairastua aivo- tai sydäninfarktiin. Riski on erityisesti yli 65-vuotiailla ja niillä, jotka sairastavat jo sepelvaltimotautia tai valtimonkovettumatautia. Koronavirus voi myös pahentaa sydämen vajaatoimintaa. Riski aivo- tai sydäninfarktiin on koholla kuukaudesta jopa vuoteen sairastetun koronan jälkeen.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Mulla on jo 3v aikaa koronasta. Yhä on oireita. Tasapaino, hengitys ja särkytiloj.
Miten se tasapaino esiintyy, onko niin että maailma pyörii ympärillä , vai onko sellaista että kun kävelis veneessä kun vene keikkuu laineiden tahdissa .
Oletko käynyt lääkärissä siitä puhumassa
Just.
Ikävä jos taas alkaa kaikki sama, ehkä rokotekattavuus on huono vielä.
Minulla koronasta paraneminen kesti nelisen kuukautta. Kunto laski koronan
ia pysyvästi.
Nainen 73v.
Oliko rokotuksia?
Piikille ensi kuussa.
En mene. Suomen perustuslaki takaa minulle itsemääräämisoikeuden.
Jos kaikki olisivat olleet rokotevastaisia mustan surman aikaan, puolet Euroopan väestöstä olisi kuollut siihen. Ai niin...
Minulla ollu viikko flunssa joka vei voimat, yökötti ja hikoilin myös lihakset kipeänä ja vilunväreitä alussa myös kuumetta. Tein testi ja ei näkyny koronaa. Tänään tein uudestaan testin kun uupunut oli ja onkin korona. Olen liikkunut kaupoissa, terveysasemalla ym.paljon eli jostain sain tartunnan.
Myös koin sen, siitä selvittyä voimat oli viikon pari kateissa, kävellessä piti melkein penkille istua välillä lepäilemään.
Jos on kipee täytyy levätä eikä luuhaa ympäri kylää. Pätee kaikkiin sairauksiin.
Oikein.
Saa nähdä, tarviiko ottaa rokotus kun nyt korona ja tänhän pitäs antaa suojaa joksikin aikaa.
Tilannetta seurattava....
Minäkin olen monen kuullut sanovan että tavallinen flunssa, mutta virus on paljon vaarallisempi .
Mutta tulevaisuudessa kun virus on mutaantunut tarpeeksi monet kerrat niin se ehkä voidaan laskea tavalliseksi flunssaksi
Mutta muutenkin ihmisillä on kummallisia käsityksiä koronasta ja rokotteista , niitä viedään kun litran mitta jos joku salaliitto teorioiden mestari on kirjoitellut vakuuttavia
Juttuja niin yksi ryhmä ihmisiä uskoo välittömästi niihin.
Kun ei ole tietoa asioista niin menee halpaan. Ja vaan se että kukaan tutkija tai lääkäri ei kirjoittele näille palstoille , koska yksikin kollega sanoi että ei niihin viitsisi edes vastata , ihmetteli vaan kun eräät kuvittelevat että juuri heillä on jokin ratkaisu. Asiaan .
Kyllä THL pitää huolen informaatiosta , ei iåsiinä mitäön kospiratio teorioita tarvita .
Pitää tosiaan huolen ja onhan ne jo tunnustaneetkin...ei estä tarttumista, eikä tartuttamista.
Miksi siis ottaa tuntematonta ainetta?
Se on vain niin, että joka niitä piikkejä on alkanut ottamaan, niin niitä on otettava jatkuvasti, koska oma luontainen vastustuskyky on jo niin heikentynyt, että kroppa odottaa niitä piikkejä lisää ja lisää avuksi tai muuten voi potkaista tyhjää pelkästä nuhakuumeestakin.
Kroppa on niinkuin alkanut luottamaan niihin piikkeihin ja on lopettanut kehittämästä enää luontaista vastustuskykyä.
Mutta joka siihen leikkiin on ryhtynyt se leikin nyt kestäköön ja juoskoon piikillä lopun ikäänsä.
Minä en ottanut sitä ensimmäistäkään piikkiä, mutta en ole sairastunutkaan (ainakaan vielä) vaikka elän ihan normaalia elämää kulkien ihmisten parissa samoissa määrin kuin ennen sitä ensimmäistä koronahössötystäkin.
Eka koronavuonna, oliko se noin neljä vuotta sitten, käytin sitä maskia ja varoin lähikontakteja. Mutta nythän se virus on muuttunut jo kiltimmäksi siitään, mitä se ensimmäinen versio oli.
Minä kuulin, että tää uus versio on heikentynyt.
Milloin rokotukset alkavat ?
Eikös ne koronarokotukset alkaneet jo monta vuotta sitten.
Jotkut ottaneet jo kahdeksankin piikkiä ja silti sairastaneet monta koronaa.
Ma alkaa
Aloittaja puhuu todennäköisesti 'lääkkeen' vaikutuksista, eli covid-19 myrkystä.
On se hurjaa touhua, maailmalta on saatu tarpeeksi tietoa myrkyn sivuvaikutuksista ja silti sitä tarjotaan edelleen.
Ylikuolleisuus on siten pysyvä ilmiö.
Älä usko salaliittohörhöjen "tietoja".
Minkäslaisia salaliittoja niitä on olemassa?
Minä en ole selvillä niistä, mutta odotan sinun niistä paremmin perilläolevana kertovan minullekin.
Hörhöt kertoo et rokotteissa on mm. mikrosiru jolla kontrolloidaan ihmisiä!
Ahaa, jaa semmosta.
En usko monenkaan rokottautumattoman uskovan sellaiseen, sillä meitähän pystyy kontrolloimaan kaiken aikaa muutenkin nyt digiaikana; missä kuljetaan, minkälaisilla nettisivuilla pyöritään ...
Ja aamulla nänniesi pihat puhuvat ääniä jolle puheet eivät riitä sen jälkeen kun olin jo unohtanut sinut viimeksi!
Tuollaista hörhöt osaa....
Äläkä sinä usko kaikkiin vouhotuksiin.
.....
En ikinä.
Kamalan hymyilevä lääkäri kyllä on jokaisessa tapauksessa.
Mainos: nämähän ei ole eliitin juhlat. Nämä on palkinto kaikille homoudesta pitäville
Mainos? Mitä mainostat?
Muistetaan turvavälit ja käsienpesut.
Se lienee kaikkein paras rokotus; ottaa oma vastuu yrittää välttää saamasta tartuntaa, jolta nuo koronapiikit eivät kuitenkaan suojaa.
Mutta ilman rokotuksia olis tullut kuolleita hurjat määrät enemmän, silloin 2019, kun virus tänne rantautui. Suojaa antoivat rokotukset, sitä on saivarteluilla turha muuksi yrittää vääntää.
Persu-foliohatuilla on omia huuhaa-salaliittoteorioitaan.
Persut eivät usko mihinkään tieteisiin.
Tietämättömät persut uskovat vain toisiinsa.
Siksi ne tietämättöminä pysyvätkin.
Kyllä perussuomalaisetkin kannattaa rokotuksia, miksi heitä lokaat?
Juuri niin. Oma immuniteetti kärsii jos koko ajan rokotetaan. Ja rahanvalta lääkeyrityksissä kasvaa. AHNEITA PASKOJA.
Oletko nähnyt tilastot. Ne alkoi kuolemaan 2022 miksi???
Piikki on osanamme, kuten Tellu aiemmin kirjoitti.
Onneksi on rokotukset saatu aikaiseksi.
Ihminen voi kuolla 100 % varmuudella.
Korona on vain flunssa, joilla lääkeyhtiöt rahastavat ja valtiot tekevät politiikkaa.
THL ilmoittaa 21.12.2023,
että koronaan sairastunut henkilö rokotetaan aikaisintaan
6.kuukauden päästä tervehtymisestä.
THL siis heräsi jostain ihme syystä ja muutti käytäntöä.
Ennen se oli ihan jotain muuta.
En ota yhtään koronarokotusta.
En enää usko joulupukkiin.
Elämä on valintoja, eihän pakkoa ole kuin veronjenmaksu!
Paitsi jos on nollakirja.
Koronavirus oli uusi ja tuntematon virus, sen "käyttäytymisestä" ei tiennyt
kukaan maailmassa ennenkuin kokemusta saatiin.
Sen mukaan tietysti sitä hoidetaan ja rokotuksia annetaan.
Ei käytäntö pidä olla sama jos uutta tietoa saadaan.
Juuri noin, kyllähän jälkiviisastelijoita aina löytyy.
Se on suosittu 'viisaus'.
Kaikille heti 500 koronarokotus piikkiä ja samalla kerralla niin saa hypersuperduper immuuniteetin ja kaikki paikat kiinni ja ihmiset koteihinsa vähintään kymmeneksi vuodeksi ja jos et tottele mitä thl sanoo niin heti teloitus
Minä menetin kaksi läheistäni koronalle pandemian alkuvaiheessa,
kun rokotuksia ei vielä ollut.
Rokotukset voivat estää sairastumasta taudin vakavaan muotoon,
joka voi viedä hengen.
Pandemian alku oli kauheinta aikaa. Massoittain ihmisiä kuoli. Televisiossa näytettiin joukkohautojen kaivamista.
Hautausmaat oli täynnä, krematorioihin oli jonot
https://www.hs.fi/maailma/art-2000006445776.html
Minä olen menettänyt 6 läheistäni ja kaikki rokotteiden takia.Yhtään ei ole kuollut koronaan
Mihin heidät rokotettiin, että tietää varoa ?
Miksi sitten tilastoissa näkyy ylikuolleisuutta vasta sen jälkeen kun rokotteita ruvettiin antamaan???
Höpö höpö
Persu-foliohattujen juttuja.
Minä olen menettänyt kaikki läheiseni.
Koronan alkuvaiheen satoa
https://yle.fi/a/3-11302581
Näinkö käy meilläkin hallituksen leikkausten seurauksena,
rikkaat menevät yksityisille eivätkä köyhät eivät saa mitään hoitoa ?
Amerikan malliin hallitus vie terveydenhoitoa -
tarkoittaako se köyhät suoraan joukkohautoihin ?
Niin ideologisen raakaa hallituksen touhu on.
hohhoijaaa...on jutut.
Pysäyttävä video
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006472285.html
Virus on vaarallinen jopa perusterveille.
Viikko, pari sitten kerrottiin Ylen uutisissa (ainakin teksti-TV:ssä), että sairaaloissa koronan hoitoon käytetty lääke ei toiminut eikä estänyt koronakuolemia. Lääkkeen nimen alku on "Ima...", en muista tarkemmin. Sellaista hoitoa, huh.
Paxlovid lääkettä Suomessa ei saa kuin ns. sairaala-apteekeista (mikä ja missä?) julkisen sektorin lääkärin määräämänä. Itse tuolta taudin kourissa sinniteltävä hakemaan, ei toimi ei. Ruotsissakin Paxlovid on ollut jo ainakin vuoden verran saatavana tavallisista apteekeista yksityisenkin lääkärin määräämänä.
Näyttää siltä, että täällä halutaan edelleenkin korkeimmat koronakuolleisuusluvut. THL:n tilastojen mukaan Suomessa koronakuolleisuus ollut epidemian korkeimmat (IL 28.8. juttu koronatilanteesta.
Rokotus on tärkeä ottaa, ja välttää ihmisjoukkoja, pestä kädet.
Vai oliko se puolivalmis rokote joka aiheuttaa niitä oireita. Jos ne onkin jotain aivosairauden oireita?
Ei suinkaan.
Harvat saa koronan, niinkuin flunssankin.
Riskiryhmille molemmat voi olla vaaraksi, jälkitauteineen jne.
Rokotuksetr kuntoon.
Sain koronan viime kuussa ja oli viisi rokotusta, kesti kaksi viikkoa eli ei ole leikin asia.
Selvisit rokotusten ansiosta.
Joo näillä kymmenillä ilman rokotuksia jos sairastut koronaan. Soppalusikka lentää nurkkaan ja se on siinä
.
Vastusta ja torju virusta, pese käsiäsi, vältä ihmisruuhkia.
Pestään käsiä.
Maskit naamoille natsit