Thainyrkkeilyssä on ja on ollut useita puppelipoikia, kuten tämä Parinya, joita ei arvostella suuntautumisensa perusteella, vaan sillä miten hyviä he ovat kehässä.
Tässä yksi kova ottelija joka on laittanut itselleen silikonitkin.
https://www.youtube.com/watch?v=ZEa-_tQqoV8&ab_channel=MelC
Kyynärpäät tekee pahaa jälkeä. Tuo Dennisin matsi oli varsin tyypillinen. Tasavertainen tunnusteleva alku jossa Dennis oli aktiivisempi ja härkämäinen, joka on monen länsimaalaisen ottelijan ainoa mahdollisuus voittaa, sillä thait ottaa rauhassa ekan erän, ja usein tokankin.
Kovempaa thaita vastaan kunnioitus ja sen osoittaminen on elintärkeää, sillä jos loukkaat heitä olemalla ylimielinen tai jopa herjaava, tai teet jotakin likaista kehässä, niin silloin he ei anna mitään armoa vaan pistävät myllyn pyörimään piittaamatta mistään muusta kuin vastustajan murskaamisesta.
Kun mehut alkaa käydä vähiin, thaimaalaisella ne ei käy, vaan he voivat ottaa kikkavarastostaan käyttöön keinoja, joilla tehdään selväksi kumpi voitti. Ei jää tuomarien arvailun varaan.
Aikoinaan kun Muay Thaista ei tiedetty mitään maailmalla, luultiin että Kickboxing on maailman kovin kamppailulaji ja sen suuri mestari oli Jenkkien Ric Roufus. Häntä vastaan tuotiin Thaimaasta Changpuek Kiatsongrit vuonna 1988
https://www.youtube.com/watch?v=EgYlQg0SFGM&t=3s&ab_channel=SportLegends
Ottelussa thaimaalainen ei saanut käyttää kyynärpäitä, polvia eikä sidontoja, mutta sekin ottelu meni thaimaalaisen kaavan mukaan. Alussa näyttää tulevan tappio, mutta lopussa vastustaja on murskattu.
Roufus meinasi menehtyä ottelun jälkeen sisäisiin verenvuotoihin, veritulppiin ja hänen jalkansa meinattiin amputoida. Jenkit sai maistaa sitä mikä on oikeasti kovaa ja se on Muay Thai.
"Changpuek Kiatsongrit on thaimaalainen entinen Muay Thai -ammattitaistelija. Häntä pidetään yhtenä ensimmäisistä Muay Thai -taistelijoista, joka meni ulkomaille taistelemaan muiden taistelulajien taistelijoiden kanssa, usein itseään vahvempia ja raskaampia, tuoden maailmalle ymmärrystä Muay Thain tehokkuudesta. Wikipedia (englanti)"
Syntyi: 13. lokakuuta 1966 (ikä 57 vuotta), Thaimaa
Pituus: 1,75 m
2010
Pääartistin päivän pakollinen pakina.
11
355
Vastaukset
- Anonyymi
Kenelle ja miksi tämä mielenvikainen laatii näitä uutisointejaan.
Eikö tuonkin ajan voisi vaikkapa potkia palloa lastensa kanssa.
Tuo tyyppi varmuudella saa finnejä kaljunsa täyteen ellei ole käden ulottuvilla 24/7 jokin wifiyhteydellä oleva laite.- Anonyymi
Tuplanolla ei anustappiinsa tarvii wifiä, säkillinen pattereita riittää, illaksi!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuplanolla ei anustappiinsa tarvii wifiä, säkillinen pattereita riittää, illaksi!
Joo tuskin on ainuttakaan tarinaa jossa ei aiheena olisi tavalla tai toisella puppeli, kovin on läheinen aihe hänelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo tuskin on ainuttakaan tarinaa jossa ei aiheena olisi tavalla tai toisella puppeli, kovin on läheinen aihe hänelle.
Tarina ei kerro, onko korealaisensa etelästä vaiko pohjoisesta, Kim Jong Pjongin puhkoma ja koeajama!
- Anonyymi
Pulleamaksainen Simonkylän kopiovastaava vauhdissa. Ensinnäkin vastasin otsikkoon "Morjens Kymppi", joka todennäköisesti oli sinun provosi taas kerran.
Toiseksi en ole postittanut sitä ensimmäistä videota jossa meikattu poika ottelee.
Kolmanneksi sanoin varsin selvästi että ketään ei tuomita thainyrkkeilyssä sukupuolisen suuntautumisen vuoksi, vaan siellä otellaan ilman henkilökohtaisuuksiin menemistä.
Kellekö kirjoitin? Jokaiselle joka on kiinnostunut Thaimaan kulttuurista ja historiasta, mentaliteetista ja Thaimaan kansallisurheilusta nimeltään Muay Thai, joka on tärkein ja arvostetuin laji ja ylpeyden aihe koko maassa.
Leikkimajuri ja leikkisensei eivät koskaan ole edes nähneet yhtäkään matsia missään taistelulajissa, ettekä tule näkemään ja ettehän te ressukat ymmärrä yhtikäs mitään mistään urheilusta ettekä edes liikunnasta.
Voin kertoa että kenties maailman typerintä mitä voi kuulla ihmisen suusta oli se kun leikkimajuri sanoi: "Miksi pitäisi harrastaa juoksua, kun sitä voi katsella TV:stä"
Ymmärtäisin ja nauraisin jos joku koomikko laukaisisi jotakin tuollaista, mutta tuo pallomaha oli aivan tosissaan.
2010- Anonyymi
Kirjoituksesi oli hyvä ja asiantunteva. En tuntenut thainekkailun taustaa länsimaissa että se on noin tuore ja niin nopeasti levinnyt Suomeen saakka. Aina oppii uutta, kiitos!
Sensukka piipittää hädissään kun ei tiedä tästäkään mitään vaikka leikkiikin senseitä, joka on korniuden huippu. Äijä on herännyt uniapneamaski päässä sohvalta tokkurassa ja syöksyi kopioimaan ja vastaamaan itselleen peräti neljästi ohimosuonet pullollaan.
- Anonyymi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Jännä juttu miksi tuo 1 viesti sääntöjenvastaisena poistettiin.
Tosi jännä!- Anonyymi
Tärkeä ilmoitus, onko sulla muuta jänskää kerrottavaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tärkeä ilmoitus, onko sulla muuta jänskää kerrottavaa?
Juu juu, on on....
Luulenpa, lempo soikoon, että kaiken takana on mode. Pulleamaksainen Simonkylän kopiovastaava vauhdissa, ollen siis taas, aivan varmasti on.
Voin vakuutta, että kylläpä taas, ja jälleen kerran, mieleni pahoitin.
ikunas kikulis ja hei vaan heiluvilles, kikkelis kokkelis Numpa, ikinä, en enää ikikä, kirjoita tänne, mitään, aivan varpapapapaan,.... köh, kynnen kautta vannon.
By Puppe, kohta amiksessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu juu, on on....
Luulenpa, lempo soikoon, että kaiken takana on mode. Pulleamaksainen Simonkylän kopiovastaava vauhdissa, ollen siis taas, aivan varmasti on.
Voin vakuutta, että kylläpä taas, ja jälleen kerran, mieleni pahoitin.
ikunas kikulis ja hei vaan heiluvilles, kikkelis kokkelis Numpa, ikinä, en enää ikikä, kirjoita tänne, mitään, aivan varpapapapaan,.... köh, kynnen kautta vannon.
By Puppe, kohta amiksessa.Joo no siinä on sulla sitten roppa kaupalla jännää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo no siinä on sulla sitten roppa kaupalla jännää.
Totta!
T: Vieno Huttunen Järvenkylästä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15013331Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729711Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h969138Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k207946Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk396760Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486178Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri213268Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy161597En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3961263Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71184