Voisitko Johannes ajatella, että loputtomien selittelyjen asemesta (HäSa 24.8.) myöntäisit kerran totuuden ja pyytäisit vaikkapa anteeksi demaripilitiikkaa. Jokainen täysipäinen ymmärtää miksi olemme tässä tilanteessa, jossa olemme. Todellisuudessa muistanet, että pelkästään lainojen korot ovat ensi vuonna n. 3500 miljoonaa euroa, siis lainoista, joita ei tarvitse koskaan maksaa takaisin.
Johanneksen jorinat
12
449
Vastaukset
- Anonyymi
Ei demari koskaan myönnä lukuisia virheitään vaan laittaa aina kätensä vielä syvemmälle toisten taskuihin. Näin on ollut jo vuodesta 1899 lähtien ja miksi sitä hyvin heille toimivaa systeemiä kannattaisi muuttaa.
- Anonyymi
Demari elää mieluummin muiden siivellä, kuin levittää omat siipensä. Omat siivet, jotka tässä ovat sosialismin vertauskuva, kansaa kansan omalla työllä ja ansioilla kannatteleva järjestelmä.
- Anonyymi
Demarien puheet ovat viime vuosikymmeninä - heidän saavutettuaan Marxilaiset tulonjaon rippeensä - olleet mielenkiinnoltaan puhelinluettelon tasoa.
Eipä tarvitse heidän ihmetellä suosionsa romahtamista, kun politiikka on prosentin hivutusta talouden kolmijaon kabineteissa, ja heidän internationaalissaankin lauletaan työläisistä, joihin heidän mukaansa eivät kuulu orjat, nykyajan työntekoa koko elämänsä harjoittelevat työmarkkinoiden sorretut.- Anonyymi
Eipä ole demarit oikein ajantasalla kun töissäkäyviäkin häädetään kodeistaan vuokranmaksuongelmien takia. Hävetkää!¡!!!!!!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä ole demarit oikein ajantasalla kun töissäkäyviäkin häädetään kodeistaan vuokranmaksuongelmien takia. Hävetkää!¡!!!!!!!!
Eivät he noteeraa Marxilaisen tulonjaon ulkopuolelle jäävien espanjalaisella falsetilla - ¡ - varustettuja hätähuutoja.
Sosiaallidemokratia keskittyy Marxilaiseen porvarin kerma-erseen nuolentaan; se on todellakin vain työläisorjajoukon lakkoiluun perustuva paremman kohtelun kiristysjärjestö, tai ainakin he uskovat olevansa näytelmän sankareita vaikka ovatkin pelkkiä porvarin käänteis-kaasuvalottamia [2] höynäytettyjä; näytellen tietämättään porvarin kirjoittaman näytelmän roolia, uskoen porvarin armonpalojen olevan kiristyksen seuraus.
"Alkuperäisessä näytelmässä kaasuvalot vilkkuivat päähenkilön toiminnan takia, ja hän vakuutti vastanäyttelijälle ilmiön olevan tämän itse keksimää harhaa."
Kun käänteis-kaasuvalottamisen psykologia kuuluu:
"Kaasuvalot vilkkuvat (palkka nousee) päähenkilön (porvarin) toiminnan takia, ja hän vakuuttaa vastanäyttelijälle (demarille) ilmiön olevan tämän aiheuttamaa."
Ja kun moderni yhteiskunta on teollisen ja teknisen kehityksen jälkeen jo päässyt Marxinkin mainostamaan kehittyneeseen vaiheeseen jossa jokainen voi "tehdä kykyjensä mukaan, ja saada tarpeidensa mukaan" [1], eikä kaikkien työvoimaa tarvita enää yhteiskunnan ja sen tarpeiden ylläpitämiseen, on työväenliikkeen Marxilainen tulonjakopolitiikka jälkeensä jäänyt historiallinen yhteiskuntarauhaa turvannut porvarillinen tulonjaon metodi; se ei ota lainkaan huomioon uutta joutilasta väestön osaa, lukuun ottamatta historiallisen porvarillinen joutilaan yläluokan oikeudetonta asemaa.
Siksi luokka-yhteiskunta on nyt murroksessa, oikeiston siirryttyä yhteiskunnallisen jännitteen kasvaessa äärioikeistolaiseen väkivallan ja terrorin vaiheeseen, jollainen on aina osa luokka-yhteiskunnan kehityskulkua - orjien voimaantumisen kautta koko luokka-yhteiskunnan romahtamiseen ja sosialistiseen vallankumoukseen!
Sosiaalidemokratian vanhan pierun haju on tässä rytinässä pelkkä pieru Saharan hiekkamyrskyssä.
[1] https://en.wikipedia.org/wiki/From_each_according_to_his_ability,_to_each_according_to_his_needs
[2] https://fi.wikipedia.org/wiki/Gaslighting - Anonyymi
..Työn orjat, Torronsuosta nouskaa. Mitähän sekin tarkoittaa, ihan pimeitä juttuja.
- Anonyymi
Alimpia palkkoja pitäisi nostaa vaikka sitten yleislakolla. Vuosikymmeniä käytössä olleet prosenttikorotukset ovat johtaneet tähän tilanteeseen. Pieniä palkkoja ei ole näin toimien juurikaan tarvinnut nostella ja nämä ihmiset ovat pulassa. Turha mussuttaa mistään koulutuksista sun muista. Perusduunaria tarvitaan aina tai kaikki pysähtyy. Työmies on palkkansa ansainnut. Koittakaa nyt vähän edes olla jonkinsortin työväenpuolue demarit.
- Anonyymi
Mitenkäs se menikään, Kokkarit oli yhtäjaksoisesti hallituksessa kymmeniä vuosia… Ei ihme, että maassa on kaikki persiillään:D nyt aiheuttavat vielä taantuman ja laman, huikeaa!
- Anonyymi
Hallinnoivatko demarit myös Migrissä vai onko hsllinto keppanoiden käsissä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hallinnoivatko demarit myös Migrissä vai onko hsllinto keppanoiden käsissä
Sinun käsissäsi taitaa olla aika useinkin keppanaa.
- Anonyymi
Aito perziikki
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aito perziikki
Voi kun saisi olla yhden vuoden päättävä Demari niin ei olisi sen jälkeen enää huolta huomisesta taloudenkaan suhteen, Sirpa ja Jormahan ovat pitkän linjan demareita eli molemmilla ilmeisesti pakka hyvässä lyönnissä koko ajan
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1018827
- 474349
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html391554- 241480
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341209Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121190Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31872Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837